Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мирослава Гутиерес: В Чили виждаме срив на икономическия модел

Протестите не са режисирани, смята сънародничката ни

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Рухна ли митът за чилийското икономическо чудо?  Това е един от въпросите на седмицата заради масовите протести в страната срещу високите цени и неравенството. Напрежението не се успокои след предложения от президента пакет от социални мерки, нито след смените в правителството. Заради изострената обстановка Чили се отказа от домакинството на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество, а също и на форума на ООН за климатичните промени.

„Това беше много трудно решение, което ни причинява много болка“, посочи чилийският президент Себастиан Пинера и допълни:

 „Когато бащата има проблеми, той трябва да даде предимство на семейството си пред другите възможности, президентът винаги трябва да постави своите сънародници над всички останали“.

Зад протестите в Чили стоят много широки социални слоеве. Става дума за напрежение, трупано много години, изходът е промяна на конституцията и смяна на системата, смята Мирослава Петрова - Гутиерес. Тя е преводач, експерт по Латинска Америка. От 20 години живее в Чили, води и активна обществена дейност. Член е на лявата партия „Демократична революция“.

С годишен доход на глава от населението над 20 000 долара Чили е начело в Латинска Америка. Неравенството обаче е  огромно и това ясно си личи в Сантяго, където живее над една трета от 17-милионното население на страната, разказва Мира Гутиерес:

„Сантяго е 7-милионен град, в който има голямо териториално неравенство – квартали, които са много бедни, и такива, които са много богати. Протестите започват да се местят към източните квартали, които винаги са били бастион на средната и богата класа, защото икономическата система, която бе наложена през 80-те г. при диктатурата на Пиночет, създаде такова неравенство, че всички хора – бедни и богати, сме в едно и също положение“.

Капката, която преля чашата на търпението в Чили, беше решението на властите в столицата да увеличат цената на билета за метрото. Всъщност става дума за минимално вдигане - от 800  на 830 песо (с почти 4 евроцента - б.р.) - до 1 евро. Въпреки че после чилийското ръководство се отказа от идеята и продължи с редица други отстъпки, духът от бутилката вече беше пуснат. От какво недоволстват хората - какви са приблизителните пенсии и заплати в доскоро най-благополучната страна в региона ?

„Минималната пенсия в Чили е около 100-120 евро, а минималната работна заплата – 400 евро, при положение, че метрото струва 1 евро, за да отидеш и да се върнеш от работа са нужни 2 евро на ден и може веднага да се направи сметка, колко излиза метрото. Цените на продуктите от първа необходимост са много високи, големите супермаркети определят цените. При тези заплати е абсолютно невъзможно да се стигне до края на месеца“, казва Гутиерес.

Много чилийци, измъкнали се от бедността, се оплакват, че и като средна класа едва свързват двата края. Прави ли са онези, които говорят за срив на чилийското икономическо чудо? 

„Точно така е, това е едно сриване на модела, наложен от Пиночет“, допълва тя.

Тези дни беше прието и замразяване на цените на тока, които се вдигат непрекъснато. Същото се случва и с винетките.  Към това се прибавят високите разходи за здравеопазване и образование, а задлъжняването е една от най-големите злини, засягащи домакинствата заради растящите цени.

В хода на протестите президентът консерватор Себастиан Пинера увери, че е чул гласа на хората. Обеща реформи, се извини и от името на предшествениците си за социалното неравенство.

Трябва да се тръгне към смяна на модела, категорична е Мира Гутиерес: „Голямата стъпка трябва да е промяна на конституцията“.  

Никой не одобрява насилието, палежите и грабежите, до които се стигна при демонстрациите, подчертава Мира Гутиерес. Положението на президента консерватор Себастиан Пинера определя като сложно, въпреки че протестите според нея са социални, не политически. Основният стремеж е към подобряване на живот, не към сваляне на правителството. Според българката, която също участва в демонстрациите, няма конкретна политическа партия, която да стои зад протестите - прекалено са мащабни, за да бъдат режисирани. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Демонстрациите в Чили не стихват

Десетки хиляди излязоха в чилийската столица Сантяго на поредна демонстрация, предизвикана от икономическите неравенства в южноамериканската страна. Протестите в Чили навлизат във втората си седмица. Основните искания - по-добър достъп до здравеопазване,..

публикувано на 02.11.19 в 03:58
ВИЖТЕ ОЩЕ
Слънчев бряг

Българският туризъм с рекордни показатели

България е спокойна, стабилна и сигурна дестинация и това прави страната ни привлекателна за туристите . Това каза заместник-министърът на туризма Павлин Петров, който пристигна в Бургас за участие в конференция за развитието на устойчив туризъм...

публикувано на 14.11.24 в 14:29

Проф. Албена Азманова: Разделението е между елити и население

" Антиарабско насилие и расизъм се толерира, а на насилието срещу израелците се реагира силно и се представя като антисемитизъм ". Това коментира пред БНР проф. Албена Азманова – преподавател по политически науки в London City University. И обясни..

публикувано на 13.11.24 в 11:50

Мирослав Цеков: Комисията за прякото участие на гражданите трябва да е приоритетна

Комисията за прякото участие на гражданите трябва да бъде една от приоритетните комисии в Народното събрание. Това мнение изказа пред БНР Мирослав Цеков от Форум "Гражданско участие". "Обединението от граждански организации, което застава зад..

публикувано на 13.11.24 в 10:51

Ще сложи ли споделеното родителство край на семейните войни при раздяла?

Хиляди деца у нас остават без равен достъп до двамата си родители след тяхната раздяла . Това е един от мотивите, с които Фондация "За споделено родителство" настоява за законови промени по темата. "Много е важно България да има закон за оборима..

публикувано на 12.11.24 в 10:46
Симеон Сакскобургготски в Националния исторически музей (НИМ), който отбелязва 130-ата годишнина от рождението на цар Борис Трети с експозицията „Цар Борис ІІІ. Личност и държавник“. 3 октомври 2024 г.

Симеон Сакскобургготски – специален гост на видеоподкаста на БНР "Говори…"

Тази вечер Симеон Сакскобургготски ще бъде гост на видеоподкаста на Българското национално радио "Говори…" Епизодът ще бъде излъчен на сайта на Радиото от 20.30 часа и може да се гледа още в БНР Подкасти в YouTube . "Повече от 2 месеца водихме..

публикувано на 12.11.24 в 10:01

Таксиметровите шофьори стягат национален протест

Таксиметрови асоциации изпратиха отворено писмо до президента, министър-председателя и лидерите на партии и коалиции в 51-вото Народно събрание. То е по повод застрахователната премия на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" за..

публикувано на 12.11.24 в 09:50

НС не успя да избере председател след балотаж между Рая Назарян и Андрей Цеков, ИТН предлага решение

Новото Народно събрание не успя да избере свой председател след два кръга на гласуване. На първи тур бяха гласувани кандидатурите на Наталия Киселова, Николета Кузманова, Петър Петров, Рая Назарян, Андрей Цеков, но нито един от тях не успя..

публикувано на 11.11.24 в 12:41