Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борислав Игнатов: Балотажът в София беше режисиран

Дневният ред на местната власт след изборите

Борислав Игнатов
Снимка: Ани Петрова

Изборът на балотажа в София между Йорданка Фандъкова и Мая Манолова е бил труден. Така смята арх. Борислав Игнатов, кандидатът за кмет, който отпадна на първия тур на изборите, но бе избран за общински съветник от "Демократична България".

"Аз от самото начало говорех и алармирах, че този балотаж, който беше режисиран и представен много преди те въобще да се кандидатират, за мен будеше огромно съмнение. И аз направих всичко възможно да представя алтернатива на хората, за да могат да гласуват за нещо различно. За съжаление, не можах да се преборя на първия тур и дойде този момент, когато трябваше да се избира между тях двете. Знаете, че и към двете има много сериозни критики, много сериозни резерви и всъщност нашите избиратели, въобще избирателите, бяха поставени в една много неприятна ситуация да избират т.нар. "по-малко зло", коментира Игнатов в предаването "Хоризонт до обед".

"Демократична България" е спечелила 8 от местата за районен кмет в столицата.

"Основна концепция в нашата програма и моята конкретно като кандидат за кмет, беше заложено децентрализация, истинска децентрализация на бюджета, така че всеки районен кмет, независимо от коя политическа сила, да има собствен бюджет, отпуснат още в началото на годината, за да не е необходимо да се молят на Столичния общински съвет за най-елементарни, дребни неща. И за да може успоредно в районите да се изграждат и тротоари, инфраструктура - това, от което има нужда в съответния район. Най-добре го знае районната администрация", поясни арх. Игнатов.

Иво Димов, кмет на Димитровград

След фойерверките на изборите - кметове запретват ръкави

Иво Димов - кмет на Димитровград от ГЕРБ, избран на първия тур, който е и заместник-председател на Националното сдружение на общините в България заяви пред "Хоризонт", че задачите пред кметовете са краткосрочни и дългосрочни. Дългосрочните приоритети на общините трябва да са свързани с осигуряване на стабилни собствени приходи, подчерта той.

"Краткосрочните са свързани с подготовката на бюджет 2020 година. Знаете, че рамката на държавния бюджет вече излезе така, че общините, екипите трябва да започнат усилено да работят по рамката на съответните общини. Друга краткосрочна задача е назначаване на кметски наместници в населени места с под 350 жители, там, където не се проведоха избори според новия Изборен кодекс.“

Предстои среща с МОСВ за такса смет

Националното сдружение на общините ще се срещне на 5 ноември с представители на Министерството на околната среда и водите, за да обсъди размера на отчисленията, които се плащат за депониране на отпадъци, съобщи Димов. От НСОРБ настояват част от данък общ доход да бъде преотстъпван от държавата на общините.

"2% да бъдат преотстъпвани, без да вдигаме данъчната тежест, разбира се, от държавата на общините, като общинските съвети да имат възможност да избират в определен периметър. Това до голяма степен ще даде възможност на общините да разполагат със собствен ресурс и да изпълняват конкретни политики, така както са заложени в програмите съответно на екипите", аргументира се кметът на Димитровград.

Общините - по-самостоятелни финансово

Това не може да се случи през следващата година, но трябва да е тенденция, за да могат общините да разполагат с повече финансов ресурс, смята Иво Димов.

"Аз бих казал, че това решение минава през законодателна промяна в Народното събрание, където трябва да има политическо съгласие. Дебат, който тепърва предстои, за да видим минусите и плюсовете на тези наши предложения. Аз искрено се надявам да се получи политическо съгласие и да се работи в тази посока. Ние започнахме този дебат преди повече от година, но аз съм далеч от мисълта, че една такава законодателна промяна може да стане в рамките на няколко месеца", уточни Димов.

Нов модел за такса смет - от 2022-а?

За идеята да се определя такса смет по нов начин, кметът на Димитровград каза:

"2021 трябва да има национално преброяване, вие знаете. Именно тогава, заедно с това национално преброяване, общините ще бъдат длъжни да направят една статистика за това колко жители живеят на територията на съответната община, колко семейства, колко члена, колко хора живеят в съответните жилища и съответно новият закон да влезе от следващата 2022 година, поне такива са първоначалните намерения при разговорите, които водихме с представители на законодателната власт".

Определянето на такса смет по нов метод коментира и избраният за общински съветник архитект Борислав Игнатов

"В момента Столичната община е подготвила обществена поръчка за възлагане на сметосъбирането за 5 годишен период. Ако бъде подписана тя в този вид през идната година 2020 това означава, че до 2025 година сметосъбирането ще бъде фиксирано като начин, като стойност, като вид дори неразделно, общо, което абсолютно торпелира идеята да се направи справедлива такса смет, тъй като справедлива такса смет трябва да бъде базира на количеството отпадък дори, не на брой души, а на количеството отпадък, който се генерира, на килограм", каза Борислав Игнатов.

Двете мнения чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изглед към сградата на британския парламент

Съмнения в Лондон дали Доналд Тръмп ще одобри новия британски посланик в САЩ

Докато Доналд Тръмп и Киър Стармър се договориха да се срещнат скоро и взаимно си направиха комплименти, продължава да цари неяснота дали американският президент ще одобри номинацията на британския премиер за посланик във Вашингтон, съобщи „Индипендънт“.   Очаква се Доналд Тръмп да вземе решение за лорд Питър Манделсън като посланик на Обединеното..

публикувано на 27.01.25 в 03:04

В Кипър започва подаването на заявления за електронна лична карта

Кипър напредва с цифровата трансформация като пуска национални цифрови документи за самоличност. От днес кипърците могат да подават заявления за електронна лична карта, като държавата субсидира първите 100 000 от тях.   Право на електронна лична карта имат граждани на Кипър на възраст над 18 години, притежаващи биометричен документ за самоличност и смарт..

публикувано на 27.01.25 в 02:51

В Ямбол решават за мерките срещу разпространението на грипа

В Ямболска област днес ще бъде взето решение дали да продължат да действат противоепидемичните мерки срещу разпространението на грипа. От миналата седмица в района е обявена грипна епидемия, а учениците се обучават дистанционно. До днес включително учениците се обучават в електронна среда, като на предстоящото заседание на..

публикувано на 27.01.25 в 02:38

Гарантирането на адекватни заплати - основна тема на синдикален форум в Кипър

Синдикатите в Кипър се подготвят за тежък диалог с министерството на труда и работодателските организации. Те ще обсъдят общите си позиции по решаващи въпроси за развитието на индустриалните отношения през 2025 г. на провеждащата се днес общосиндикална конференция с участието на всички профсъюзи.    Гарантирането на адекватни заплати и постигането на..

публикувано на 27.01.25 в 02:31
Киър Стармър

Стармър е поздравил Тръмп за ролята му в споразумението между Израел и "Хамас"

Британският премиер Киър Стармър е поздравил президента на САЩ Доналд Тръмп за неговата „роля в осигуряването на забележителното примирие и сделката за заложниците в Газа“ по време на телефонен разговор между двамата лидери, съобщи Би Би Си. Разговорът се състоя часове, след като Тръмп похвали Стармър, че е свършил „много добра работа досега“ и каза, че..

публикувано на 27.01.25 в 02:06

В Ямболско настояват за допълнителни противопожарни участъци

Противопожарни участъци да бъдат разкрити на територията на  община "Тунджа" настояват от администрацията и кметствата.  При възникването  на пожар се налага в гасенето да се включват огнеборци от Ямбол, като се налага да изминат понякога 30-40 км. При подобна ситуация през декември изгоря покривът на читалището в село Бояджик.  Миналата година..

публикувано на 27.01.25 в 02:05

Национален конкурс на тема "България и Китай – древни и уникални цивилизации"

Институт „Конфуций” във Великотърновския университет обяви традиционния си национален конкурс на тема "България и Китай – древни и уникални цивилизации".  Подтемата на 15-ото издание на конкурса е "Пътешествие през златните векове на историята: владетелски династии, култура и постижения", съобщи директорът на институт "Конфуций" във Велико Търново и..

публикувано на 26.01.25 в 22:15