Инсулът е мозъчен пристъп, който засяга годишно 17 милиона души по света. Това е втората най-честа причина за смърт и водеща причина за инвалидизиране при възрастните, сочат данните на Алианса по инсулт за Европа.
В 37 лечебни заведения в България отскоро се прилага модерно лечение, което в рамките на златните 4 часа спасява пациентите с инсулт, посочиха водещи специалисти на дискусия по темата.
Златните четири часа
В четири центъра - в болниците "Света Анна" и "Пирогов" в София, както и в болниците "Свети Георги" в Пловдив и "Света Марина" във Варна, се прилага скъпоструващо модерно лечение на инсулта, като в рамките на 60 минути от постъпване на пациента с инсулт в болницата се поставя инжекция за разреждане на кръвта и той бива спасен.
"В България лечението на инсулта се прилага сравнително от скоро и все още не се прилага във всички болници. Може би от пет години се прилага по-масово лечението на инсулта с тези медикаменти, за които става дума. Преди това на практика лечение няма. През последните две години държавата също много помогна, защото създаде четири центъра за лечение на инсулти", подчерта проф. Иван Миланов, директор на болница "Свети Наум".
Необходими са още четири центъра за лечение на инсулт, казва професор Миланов.
"Смята се, че за България болниците трябва да бъдат около 41, които да бъдат така ключово разположени, че да може да има достъп до всички региони. Все още има един два региона в България, където всъщност няма нито една болница, където пациентът да може да се лекува", допълни картината лекарят.
Хипертония на 40
Сериозен проблем у нас е неглижирането на артериалната хипертония и високото кръвно налягане.
"Това, което е притеснително като тенденция, е подраняването по някакъв начин първо на наличие на заболяването и второ - неглижирането. Най-сложен за контрол не е хипертоника, който е на възраст 70 години, той обичайно приема своите медикаменти, най-сложен е този, който е на 40 години. Там да обясниш, че това е заболяване, което трябва да бъде контролирано продължителен период от време единственото, на което се разчита, е не толкова, че той ще си измери кръвното, а това, че ще има някаква симптоматика, която може да е главоболие, но понякога може да бъде и първо, вече сериозно заболяване", коментира проф. Арман Постаджиян, началник на Отделението по кардиология на "Св Анна".
Слаб интерес към профилактиката
В България има доста добри правила за профилактика, смятат лекарите.
"Проблемът е всъщност стигането на пациента до подобен профилактичен преглед. Докато това не стане по някакъв начин, че отговорността ти трябва да имаш, собствена, към собственото си здраве и да присъстваш, няма организация, която да може да я осигури вместо теб", изтъква проф. Арман Постаджиян.
Съветът на специалистите: "Човек трябва както работи, така и да почива, т.е. той трябва да има едно хоби. Няма значение какво му е хобито, т.е. той трябва да се разтоварва от всички неприятности, които на всеки от нас се случват през деня", препоръчва проф. Иван Миланов.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..
Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана, и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..
По-скъп хляб купуват вече и в Силистра. Увеличението в търговската мрежа е от 20 до 40 стотинки . Според производители толкова рязко покачване на цените не е оправдано. На същото мнение са и потребителите. Доскоро един от най-евтините хлябове беше на цена от 1,50 лева, а днес се продава вече за 1,90 лева , показва проверка в магазините...
" Астрологията е древна наука , която ни напомня за връзката между небесното и земното. Както казва Галилео Галилей: " Математиката е езикът, с който Бог е написал Вселената" , а астрологията ни дава ключа към този език, като разкрива хармонията между движението на звездите и ритъма на нашия живот. Карл Юнг допълва: "Астрологията..
Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..
2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей . " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..
Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..
Инцидентите в БДЖ ще продължат, това не може да се оправи с магическа пръчка. От 2 години и половина всичко тръгна надолу, не вярвах че всичко..
Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела . Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като..