Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Виртуози на китарата представиха новия си проект в София

Антонио Форчоне и Дженк Ердоган за нишките в изкуството и отдадеността на музиката

Двама виртуози на китарата - наричаният "Джими Хендрикс на акустичната китара" Антонио Форчоне и един от малцината всепризнати виртуози на фретлес китара и преподавател в "Бъркли Колидж" на този инструмент Дженк Ердоган се срещнаха в първи съвместен проект. На 3 ноември в София бе неговата световна премиера. 

"Аз бих искал да кажа, че съм много щастлив да съм в София, това е моят първи път в този град. Ще ми се и аз като Антонио да имах много спомени, свързани с този град, но сега трябва тепърва да ги създадем. Всичко започна преди 17 години, когато Антонио Форчоне дойде в Истанбул за концерт", споделя Дженк Ердоган пред "Хоризонт".

Майсторски клас в Истанбул

Тогава - преди 17 години, Антонио Форчоне провел и майсторски клас в Истанбул, в който току-що завършилият консерваторията Дженк Ердоган се включил. "Свирихме една малка импровизация заедно, след което говорихме много и прекарахме целия следващ ден заедно, разхождайки се, говорейки, хранейки се заедно. Антонио ме покани в Лондон да работим заедно", разказва Дженк.

Дали си обещание, че взаимно ще се научат да свирят онова, което другият може да прави с инструмента.
 
"Пътувам много, изнасям концерти по целия свят и на много от местата правя майсторски класове. И от всички тези майсторски класове имам силни и добри спомени. Мога да кажа, че от всички места на света, на които съм свирил и съм общувал с други музиканти, нивото на музикантите в Турция е може би най-високото ниво, което съм срещал. Музикантското ниво на изпълнение на инструмента", казва Антонио Форчоне.

Срещата с музикант като Форчоне - врата към нов живот

Днес Дженк Ердоган е сигурен, че възможността да работи с музикант като Форчоне е като врата, през която, след като преминеш, те очаква съвсем нов живот. Първо му отказали виза, защото не бил отбил военната си служба, забранили му да кандидатства за виза и това се превърнало в повратна точка в живота му. 

Антонио Форчоне пък и до днес е убеден, че излизането извън зоната на комфорт още от малко момче му помага да се развива и израства като музикант. 

„Свирил съм в Андалусия с цигански фламенко музиканти, бил съм в Индия и Африка. И всеки път това обогатява моята музика.“

Да "играеш" само с грамофонни плочи

"Баща ми имаше голяма колекция от грамофонни плочи, която беше като единствената ми играчка. Всеки ден слушах по нещо, най-различна музика - от рок музиката на 70-те години, до майсторите на блуса. След това в един момент ме представиха на един музикант - Нешет Ерташ,чрез когото се запознах с анадолските мелодии и ладове. той ме въведе в традиционната мелодика и ме научи ако искам да постигна такава звучност, какво трябва да направя" - така е изглеждало началото при Дженк Ердоган.
Преди да замине за Лондон, Антонио Форчоне е слушал много италианска фолклорна традиционна музика.

Пако де Лусия в метрото

"Освен това слушах същите неща от рок музиката на 70-те, много Пинк Флойд, Джими Хендрикс, Карлос Сантана. В течение на две години изучавах джаз в Консерваторията в Рим, но усещах, че Италия по това време не е мястото, където бих могъл да се развивам. Исках да пътувам по света и да свиря на света. Така заминах да Лондон, като в началото не говорех и дума английски. Това, което правех, е да свиря на улицата, в подлезите и в метрото репертоар с относително висок профил - Джон Маклафлин, Пако де Лусия и подобни неща. Това, на което ме научи улицата, е издръжливост. Винаги съм искал да свиря на китара. Не съм искал да правя нищо друго в живота си. Затова се научих да издържам на лоши условия. Ако пет часа не са достатъчни да си платя наема, свирех шест часа...", разказа още Антонио Форчоне.

"Аз мисля за музика през цялото време. Искам музиката, която пиша, да влезе в сърцата на хората и да ги накарам да ме последват", заразява с ентусиазма си Дженк Ердоган.

Оставете за малко Фейсбук и Инстаграм

"Този път моята идея е да направя албум с повече ритъм. Предишните ми композиции бяха по-меки, по мелодични, но сега ми се ще да раздвижа хората, защото ми се струва, че хората не се раздвижват достатъчно от музиката. Седят си, гледат Инстаграм или Фейсбук, а на мен ми се иска символично да ги вдигна от стола и да ги накарам да си заклатят главите в ритъма на моята музика."

Изкуството само по себе си е безгранична територия, всеобхватна, вярва Дженк Ердоган.
"Винаги ми се иска когато свиря да представя целия спектър от емоции, които може да предизвика музикалното изпълнение." 

Цялото интервю с двамата майстори на китарата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00