Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Случаят с кариерата на млад лекар развълнува социалните мрежи

Евгения Александрова: Прецедентът с онкоболния д-р Радислав Наков е срамен

Може да се говори за дискриминация и нарушаване на човешки права, смята адвокат Мария Шаркова

Д-р Радислав Наков
Снимка: Личен архив, Фейсбук

Прецедентът с Радислав Наков е срамен, заяви пред БНР Евгения Александрова – председател на Асоциацията на пациентите с онкологични заболявания. Тя смята обаче, че фактът, че подобен случай се коментира толкова широко, говори, че нещо се променя в нагласите на обществото.

Вчера младият български лекар написа във Фейсбук: „Казвам се Радислав Наков, на 30 години. Имам 18 публикации и още 31 в реферирани списания. Част съм от УС на Европейското обединение по гастроентерология и директор на Европейското училище за млади гастроентеролози. В момента съм от другата страна – онкоболен пациент. До скоро това беше просто диагноза, чужда съдба, а сега е моята. Голямата болка идва, когато отношението се промени, когато видиш присъдата в очите на хората, без да си извървял докрай битката за живота си, независимо от крайния резултат. Боли, защото още преди болестта да те е убила, някои хора са те пренебрегнали“.

Наков споделя болката си от отношението, когато се е явил на изпит в Медицинския университет и не е одобрен в конкурса за асистент на Катедрата по гастроентерология. Младият специалист смята, че е получил отказ заради заболяването си.

От университета твърдят, че резултатите му не са били добри, а не е заради болестта. Случаят развълнува стотици българи в социалните мрежи.

„Става дума за липса на отношение. Когато се промени или се загуби отношението, просто защото си в позиция на уязвим, това е истинската болка – това е социалното изключване“, съгласи се Александрова в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“. Според нея твърденията на университета не звучат убедително:

„Не смятам, че става дума за някаква посредственост, която би трябвало да бъде толерирана за сметка на болестта. Дори да има някакви слабости от академична гледна точка, пак говорим за липса на разбиране и подкрепа, липса на отношение. Този човек събира целия си личностен потенциал и иска да продължи напред, а ние, милвайки го по главата, му казваме – „Стой си вкъщи и си гледай здравето“, което означава „Нямаш място в обществото““.

Адвокатът и специалист по здравно право Мария Шаркова смята, че в случая може да се говори за дискриминация и нарушаване на човешки права:

„Когато здравословното състояние на явяващия се е определящо за крайното решение на една конкурсна комисия, говорим за пряка дискриминация. Неговото здравословно състояние в конкретния случай няма нищо общо със заемането на тази длъжност“.

„Тук няма присъди, защото това са граждански дела. Ако съдът установи наличието на дискриминация, може да присъди обезщетение за неимуществени и евентуално имуществени вреди, които дискриминираният е претърпял в резултат на това“, обясни адвокат Шаркова при евентуално заведено дело от Радислав Наков. По думите ѝ трудността в такива производства идва от това, че конкурсите в България за заемане на такива длъжности са много субективни.

Адвокат Шаркова отбеляза професионалните качества на Наков и подчерта: „Такива млади професионалисти във всички области трябва да бъдат подкрепяни и насърчавани. Това единствено би могло да им помогне да се справят по-бързо със здравословния си проблем“.

Ако се изчерпят всички национални мерки за разрешаване на случая и той приключи незадоволително за д-р Наков, случаят може да отиде в Съда по правата на човека в Страсбург, категорична е Мария Шаркова.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Екрем Хасан

24-годишният Екрем Хасан – между университета и фермата за крави

Младеж от Ардино избра странен за връстниците му живот - между университета и ферма за крави . Вместо да се забавлява в големия град, той редовно се връща вкъщи, за да помага в семейното стопанство.  Смята, че животновъдството в България има бъдеще, въпреки не доброто в момента състояние на отрасъла. Младежът мечтае, когато завърши..

публикувано на 28.04.25 в 09:36

Емоцията на колекционерската страст: Магията на нумизматиката

Събирането на монети е страст. Правейки колекция, хората си купуват тази емоция. Думите са от едно интервю преди години на нашия специален гост в „Изотопия“. Той е посветил времето си и цялото си същество на нумизматиката - колекционирането на монети.  На вашето внимание: Петър Неделев, председател на Нумизматично дружество "Филипопол“ ...

публикувано на 26.04.25 в 07:05
Снимката е илюстративна

Скални култови паметници на Добруджа оживяват в книга на проф. Г. Атанасов

Скалните култови паметници на Добруджа оживяват в нова книга на проф. Георги Атанасов. Над 100 обекта разкриват духовния и историческия пейзаж на региона от античността до Средновековието. Авторът на книгата - проф. Георги Атанасов, е археолог и изследовател, проучващ от десетилетия култовите обекти по поречията на Суха река и Канагьол...

публикувано на 25.04.25 в 11:40
Храма Св. Иван Рилски в село Горни Угорелец

"Счупена вяра" - фотопроект с мисия за възстановяване на храмове у нас

В дните, в които се поздравяваме с вяра във Възкресението, ще ви срещнем с хора, които с вяра и много работа се опитват да възкресят рухналите под напора на времето църковни сгради. Става дума за един фото - проект и десетки храмове в страната, за будни хора, хванали се за ръце. Нагледали сме се на православни храмове, изтърбушени и..

публикувано на 22.04.25 в 10:58

Дарителска кампания за нов храм в село Тученица

Дарителска кампания набира средства за изграждане на православен храм в плевенското село Тученица. Местните хора са пожелали новият храм да носи името на Света Параскева .  Градежът вече е в ход, но са нужни още средства за завършването на храма.  За каузата е организиран благотворителен концерт, каза Борислав Ботев, един от организаторите на..

публикувано на 21.04.25 в 17:43

Боряна Данаилова: Трябва да бъдем добри хора, за да ни се случват чудесата

Група доброволци откриха и възродиха за вярата забравена скална килия, обитавана от монаси още през Средновековието. Това се случва в русенското село Красен, сгушено в скалния венец на природния парк "Русенски Лом". Името на село Красен не е непознато за хората от цялата страна. Нека припомним, че то е "родното място" на пастет "Апетит",..

публикувано на 20.04.25 в 11:25

Ученици от София ще защитават свой проект пред космическото общество на САЩ

„През грапавините към звездите“ ще поеме група деца, които учат в столични училища. Български ученици с награда от конкурс за проектиране на космическа колония През юни те ще защитава своя проект за селскостопанска структура за отглеждане на растения в космоса - „Галантус“ пред Националното космическо общество в САЩ. Защото са..

публикувано на 20.04.25 в 10:56