Тази вечер Димитър Луджев ще представи втория том на книгата си "Преходно време. Личности, идеи и събития: История по... и отвъд документа". „Аз съм се старал да направя не изследване, а по-скоро документален разказ. Разкажи за хората, разкажи за събитията, дай им думата“, отбеляза Луджев в предаването „Хоризонт до обед“.
Първият том на книгата – „Договореният преход в България“ се простира върху периода около 1990 година и сформирането на правителството на Димитър Попов като първото многопартийно, демократично, некомунистическо правителство. Засягат се още драматичните събития от 1991 година около приемането на Конституцията. Вторият том касае управлението на СДС след изборите октомври 1991 година, завършило в края на 1992 г.
Мозайка на времето
„Работата с документи е най-голямата особеност на професионалния историк – дали той може да създаде обективно мозайка на времето“, смята Димитър Луджев, който е изградил голямата история за онова време чрез множество малки истории и е признал и свои грешки. Например за оттеглянето си от Координационния съвет на СДС и оставянето му в ръцете на хора, които са довели до неговото разцепление. От едната страна са се озовали реформаторите – привърженици на експертни законодателни, социални и икономически мерки, а в другия лагер възприели „площаден маниер на декомунизация като разрушаване.“
Каубоите от СДС
„Аз имам една статия от пролетта на 91-а година, че някои мои колеги в СДС си представят нещата като каубойски филм. От едната страна беше нашето виждане – на хората, които мислехме, че преходът, реформите трябва да бъдат базирани на сътрудничество между различни слоеве на населението, между партиите, със синдикати, да бъдат базирани на търсенето на разумен компромис. От другата страна се тръгна към антикомунистически популизъм – конфронтираха се със синдикатите, с интелигенцията, с медиите, с църква, с какво ли не…“, коментира проф. Луджев.
Началото на уродливия преход
Политиката на конфронтация според него е завършила с пропадане на кабинета на Филип Димитров, със спиране на либералните реформи и изоставане на страната. "И оттам тръгна един много мъчителен, много уродлив български преход."
"Когато влезеш в тази „долина на сълзите“(икономическият преход според Ралф Дарендорф – бел. ред.) години наред, и се разочароваш, когато и преходът ти се изроди, както стана у нас и се изкриви, когато се отказахме от либералните реформи и съсипахме всичко, направихме една идиотска, грабителска приватизация – тогава нещата стават още по-тежки“, подчерта историкът.
Димитър Луджев е бивш депутат от Великото народно събрание, политически съветник на президента Желю Желев, вицепремиер в правителството на Димитър Попов и военен министър в кабинета на Филип Димитров. До 2001 година е народен представител и с това приключва политическата му кариера.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато реката е скована за цели 74 дни. Според статистиката в периода 1900 - 1964 г. Дунав е замръзвал 27 пъти . След това обаче - през 1985-а това продължава 2 месеца - от 16 януари до 16 март, а..
Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Политиците никъде, никога не работят за хората, те работят за себе си. Навсякъде е било така и така ще бъде. И за се чудя защо гласуваме за тях...
Фолклорът е не просто музика - той е памет, корени и душа. Българските народни песни носят в себе си историята на поколения, звука на..
През 1929 година Дунав при Силистра е бил "ледена пързалка" . По него са минавали с шейни до отсрещния бряг. Рекордът обаче е от 1954 година, когато..