Тази вечер Димитър Луджев ще представи втория том на книгата си "Преходно време. Личности, идеи и събития: История по... и отвъд документа". „Аз съм се старал да направя не изследване, а по-скоро документален разказ. Разкажи за хората, разкажи за събитията, дай им думата“, отбеляза Луджев в предаването „Хоризонт до обед“.
Първият том на книгата – „Договореният преход в България“ се простира върху периода около 1990 година и сформирането на правителството на Димитър Попов като първото многопартийно, демократично, некомунистическо правителство. Засягат се още драматичните събития от 1991 година около приемането на Конституцията. Вторият том касае управлението на СДС след изборите октомври 1991 година, завършило в края на 1992 г.
Мозайка на времето
„Работата с документи е най-голямата особеност на професионалния историк – дали той може да създаде обективно мозайка на времето“, смята Димитър Луджев, който е изградил голямата история за онова време чрез множество малки истории и е признал и свои грешки. Например за оттеглянето си от Координационния съвет на СДС и оставянето му в ръцете на хора, които са довели до неговото разцепление. От едната страна са се озовали реформаторите – привърженици на експертни законодателни, социални и икономически мерки, а в другия лагер възприели „площаден маниер на декомунизация като разрушаване.“
Каубоите от СДС
„Аз имам една статия от пролетта на 91-а година, че някои мои колеги в СДС си представят нещата като каубойски филм. От едната страна беше нашето виждане – на хората, които мислехме, че преходът, реформите трябва да бъдат базирани на сътрудничество между различни слоеве на населението, между партиите, със синдикати, да бъдат базирани на търсенето на разумен компромис. От другата страна се тръгна към антикомунистически популизъм – конфронтираха се със синдикатите, с интелигенцията, с медиите, с църква, с какво ли не…“, коментира проф. Луджев.
Началото на уродливия преход
Политиката на конфронтация според него е завършила с пропадане на кабинета на Филип Димитров, със спиране на либералните реформи и изоставане на страната. "И оттам тръгна един много мъчителен, много уродлив български преход."
"Когато влезеш в тази „долина на сълзите“(икономическият преход според Ралф Дарендорф – бел. ред.) години наред, и се разочароваш, когато и преходът ти се изроди, както стана у нас и се изкриви, когато се отказахме от либералните реформи и съсипахме всичко, направихме една идиотска, грабителска приватизация – тогава нещата стават още по-тежки“, подчерта историкът.
Димитър Луджев е бивш депутат от Великото народно събрание, политически съветник на президента Желю Желев, вицепремиер в правителството на Димитър Попов и военен министър в кабинета на Филип Димитров. До 2001 година е народен представител и с това приключва политическата му кариера.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Ловеч - град с много история . Мястото, на което се дава началото на Второто българско царство. Градът, който е провъзгласен за революционна столица от Апостола на свободата. Там, където великият майстор Кольо Фичето изгражда единствения по рода си на Балканите "Покрит мост", градът е наричан "Алтън Ловеч" - Златен Ловеч. Тук..
В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора. Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В село Дъскот жените правят единствените в региона мариновани яйца , нещо като киселите краставични, но не съвсем. Своя пристан в..
В Силистра професор Петър Стоянович представи новото си изследване "Царска България (1879 - 1946) – Българският владетелски двор" , написан в съавторство с доц. д-р Ивайло Шалафов. Това е първата и единствена книга, посветена на историята, структурата и биографиите на българския владетелски двор от времето на т.нар. Трето Българско царство...
Участието на България редом със Съветската армия в битките в края на Втората световна война е спасило страната ни от разпарчетосване. Това мнение изразява 98-годишният доц. д-р Иван Сечанов, който скоро трябва да навърши 99 години. Той е председател на Съюза на ветераните от войните на България. " Война повече не трябва да има . В момента..
Поредната изследователска мисия "От извора на България" отведе хореографа Александър Трендафилов и танцьорите от столичния клуб за народни танци "От извора" в русенското село Николово. Преди дни площадът пред читалището в село Николово, русенско, се превърна в арена за среща на хърцои от две села - домакините от Николово и приятелите им от..
Снежина Любенова е учителка в детска градина "Слънце" в град Левски, Василка Ненкова - в детска градина "Локомотив". Те взеха участие във форум, който беше посветен на добрите практики в училищата и детските градини. Фокусът са децата, а добрите практики зависят от учителите, казва Василка Ненкова. В град Левски има само двете детски градини,..
„Човекът, който промени моя живот“. Под това мото бижутери от цялата страна подготвят изложба в Пловдив, посветена на техния учител в занаята Владимир Буров. Майсторът бижутер също ще представи свои собствени уникати, щастлив, че е отворил за много свои възпитаници вратите към този красив свят. Изложбата ще бъде открита на 8 май в галерия..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..