Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Даниел Пенев описа историите на хора, които променят България

Авторът не харесва термина "успели", вярва в силата на малките промени

Даниел Пенев
Снимка: Личен архив
Младият журналист Даниел Пенев е автор на книгата „Хората, които променят България. Вдъхновение в 30 истории“. В нея той разказва за личности и организации с позитивни каузи и дейност. Вярва, че промяната се случва постоянно и на всички нива в държавата, благодарение на усилията и куража на хора извън светлините на прожекторите.


"Но чрез тези истории исках да покажа, че колкото и да е малък един акт или една инициатива, тя пак променя, защото променя съзнанието на хората, техните ценности и начин на възприемане на околния свят", сподели в предаването "Нощен Хоризонт" Даниел Пенев. "А втората причина е, че много често такъв тип истории се свързват с успели личности. Аз исках да избягам от думата "успял" и "успех" в заглавието, защото тази дума отива в другата крайност. Какво означава да си успял и кой е съдникът на успелия?", допълни авторът.

Даниел Пенев е бакалавър по журналистика и политически науки и международни отношения от Американския университет в България (АУБ), както и магистър по международни отношения от Централноевропейския университет (ЦЕУ) в Будапеща, Унгария.

География на каузите

"Има хора от различни сфери, както и от различни места, не са само от София. Има хора като Маргарита Доровска, която е директор на Музея "Дом на хумора и сатирата" в Габрово, като Олга Клисурова в Стара Загора. Има един прекрасен художник и учител по рисуване от моя роден град Кюстендил - Евгени Серафимов. Има хора, да кажем от Велико Търново - като Калин Василев и неговата неправителствена организация, която стимулира активния начин на живот. Има хора като основателите на "Телеакадемия" и на Софтуерния университет, които са в София, които предлагат практическо обучение за IT специалисти, а вече и в други сфери като дигитален маркетинг. Има хора като Мая Донева, изпълнителен директор на "Карин дом", която е уникална организация за България и Балканите, и предлага услуги за семейства с деца със специални нужди", разказа Даниел Пенев за някои от героите в книгата си.

Пътуващите книги

Една от историите в книгата е посветена на мисията на Сдружение "Пътуващите книги на Стара Загора". "Всички искаме едно и също нещо - да има повече хора, които четат. Да има повече автори, които виждаме и реално да има повече четящи деца," поясни Олга Клисурова. Сдружението организира пътуващи читални в малки населени места. 

"Ние се опитахме да запалим малките деца да видят литературата извън това, което трябва задължително да четат. На български език излизат много прекрасни книжки. Същевременно смятаме, че и български автори пишат прекрасни български книжки и по този начин можем да провокираме децата да четат това, което не просто е задължително, а това, което просто ще им бъде на тях интересно", допълни Олга Клисурова. 

Сдружението организира кръводарителски акции за четвърта поредна година. "Всеки кръводарител освен това, което получава от Червения кръст, получава от нас книга по избор, като ние сме набрали някакво количество книги и кръводарителят избира от тези неща, които ние сме предоставили като книги". 

Интересното е, че кръводарителската акция се провежда в библиотека. "Имаше хора, които за първи път, благодарение на тази акция,  влизат в библиотека. И за нас това беше много, много важно", посочи Олга Клисурова.

Добрите дела активират градивното

Доброто има силата да активира хората, да активира градивното в тях, докато негативното ги потиска, убеден е Даниел Пенев. 

"Когато ти виждаш срещу себе си повече добри хора, които предприемат действия, вместо само да се оплакват, и са готови да помогнат на другите, дори когато си отделят специално от свободното време, а това не им е работа - това е може би най-вдъхновяващото усещане за всички нас", обобщава авторът на „Хората, които променят България".

Книгата на Даниел Пенев ще бъде представена на 13 ноември в Кюстендил в Художествената галерия, на 19 ноември във Враца, а на 20 ноември в библиотеката на Американския университет в Благоевград. На 28 ноември предстои представяне в Музей "Дом на хумора и сатирата" в Габрово, а на 4 декември в Регионалната библиотека в Стара Загора.

Даниел Пенев е журналист, преводач и редактор. Негови материали са публикувани в български и международни медии като "Клуб Z“, BBC Знание, TrueStory.bg, EurActiv.com и Balkan Insight. Той е преводач на „Буда в работата“ (AMG Publishing, 2018) и „Обещанието на един молив“ (AMG Publishing, предстояща), както и редактор на „Маркетинг без бюджет“ (AMG Publishing, 2018).

Цялото интервю с него можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Ангел Петърчев е удостоен с престижната награда

Проф. Петърчев: Две вериги се активират при влюбване - за възнаграждение и за удоволствие

Любовта е чувство, вдъхновение, културен феномен. Но можем ли да я разгледаме и през призмата на науката – какво всъщност се случва в мозъка , какви процеси протичат в него, когато човек обича, когато изпитва привързаност, страст, привличане? Или иначе казано –  какво още не знаем за невробиологичните механизми на любовта ? " Любовта е едно от..

публикувано на 18.02.25 в 16:46

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08