Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боряна Карагьозова: Масово вземаме ирационални решения

Или как поведенческият икономикс обяснява нашите действия

Снимка: pixabay.com

„Обикновено вземаме ирационални решения. След това много бързо си даваме своето обяснение защо сме взели това решение, за да не изглеждаме пред себе си ирационални.“ Това каза в предаването „Нощен хоризонт“ Боряна Карагьозова, която представи поведенческия икономикс и как тази нова наука изследва нашето поведение и начина, по който вземаме решения.
  

„Да, ние сме много добри професионалисти. Науката, технологиите, медицината, всичко се развива с изключителни темпове. Но ние оставаме изключително лоши във вземането на решения. Изключително неправилни решения вземаме.“

„Винаги ме е интересувал човекът, начинът, по който взимаме решения и последствията от тях. Преди много време, още като студент по маркетинг ми направи впечатление изключителната ни подвластност да се повлияваме. Вече може би 20 години изследвам този проблем“, сподели Карагьозова пред "Хоризонт".

Предвидимо ирационални

„Оказва се, че масово решенията, които вземаме, нямат нищо общо с рационалния избор. Точно обратното – те са изключително повлияни. Повлияни обаче от точно определени предразсъдъци. Тоест, не сме рационални, но сме предвидимо ирационални", подчерта Карагьозова.

Интересното е, че според поведенческия икономикс не само за дребни неща (както ние си мислим), но и за много по-големите, ние действаме и решаваме в известна степен ирационално, посочи Боряна Карагьозова. Тя цитира проучване, според което „ние знаем защо сме взели решение 7 секунди, след като сме го взели".

За да сме по-малко подвластни на емоциите при вземането на решения, първо трябва да си дадем ясно сметка, че сме, а след това – да си набележим вътрешни механизми, за да внимаваме повече, допълни тя.

Наука с практическо приложение

Поведенческият икономикс е абсолютно практическа наука, тества всичко, поясни Карагьозова. Тази нова наука се занимава с теми като хранене, спестяване, как харчим, с взаимодействията на работното място, с лъжата и щастието например. 

„Какво показва статистиката –  абсолютно всички лъжем всеки ден по малко. Защо обаче не си го признаваме? Лъжем, за да можем да се възползваме от всички възможни ползи, които една лъжа би ни донесла в личен план, но малко, защото искаме да запазим за себе си вътрешното убеждение, че сме високо морални личности и не лъжем никога“, посочи Боряна Карагьозова. С т.нар. благородна лъжа, в полза на другите, мозъкът ни се справя далеч по-малко травматично, отколкото ако лъжем за себе си, са установили специалистите.  

Изследванията, с които борави поведенческият икономикс, са базирани както на данните на терен, така и върху паралелни данни от контролна група, поясни тя.

Правителства използват поведенческия икономикс

Поведенческият икономикс като сравнително нова наука придобива все по-широко приложение - например в обществения сектор, в администрацията, поясни Карагьозова. През 2010 година английското правителство сформира екип от специалисти в тази област, за да може да администрира по-добре решенията си, свързани с плащане на данъци, разделно сметосъбиране, плащане на глоби. През 2014-а Барак Обама прави подобен кабинет.

Още еволюционната социология се занимава с начина ни на взимане на решения на базата на сравнение. „Още приматите, за да бъдат избрани с цел възпроизводство – за тях е важно мъжкият да бъде оценен по-добре в сравнение с останалите мъжки. Взимането на решения на база сравняване се корени много назад.“

В България имаме сериозен проблем с доверието, смята Боряна Карагьозова.

Промяната около нас се ускорява все повече. Ценностите от другото време, за добро или за лошо, не са актуални. Сега измерителят е благосъстояние, за добро или за лошо, казва още тя. „И ако това е основният измерител, много често се превръща в основна цел на хората. Но не трябва да забравяме, че ние сами избираме в кой кръг да играем.“

Лимец и автомобилни състезания

Боряна Карагьозова отглежда лимец. Със семейството й са опитали суровоядство. Тъй като обичат много хляб, изпробват различни начини за приготвянето му у дома. В нива, която стояла неизползвана цели 50 години, засели тракийски лимец с невероятни вкусови качества.Раздава рецепти и лимец, има добри отзиви и от представянето на фермерски пазари.

Боряна Карагьозова е бивш участник в авторалита. Признава, че винаги е обичала да шофира. Обича предизвикателствата и определя момента, в който решила да се състезава, като такова.

„Тогава бях търговски мениджър на една фирма, в която всички търговци, с които работех, бяха мъже. И се случи неприятна случка – колега направи много лоша катастрофа и това, което решихме с моя шеф тогава е не да го наказваме, а да инвестираме в умения за шофиране у останалите колеги. Направихме един курс за безопасно шофиране. Тогава разбрах колко ми харесва шофирането. Две седмици по-късно вече се озовах на първото ми състезание.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Семейна Коледа с фамилия Узунови от силистренското село Калипетрово

Коледа е време за семейството .  Време, в което традициите, отношенията и споделеността играят централна роля.  Време за събиране около празничната трапеза, споделяне на обичаи и връщане към корените на семейството.  Време, в което всички заедно приготвят специалните храни и с годините се учат на компромиси и толерантност. Как това се..

публикувано на 26.12.24 в 17:34

Уникални сцени в стенописите на арбанашката църква "Рождество Христово“

Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..

публикувано на 26.12.24 в 13:48
Йорданка Бекирска

Йорданка Бекирска: Ще има мнозинство да се уреди споделеното родителство

В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..

публикувано на 26.12.24 в 10:50

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26