Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

30 години по-късно - как дойде и какво ни донесе демокрацията?

Снимка: архив

Липсата на самооценка попречи за 30 години да не постигнем усещането за свобода и демокрация, с които тръгнаха промените. Това е мнението на Копринка Червенкова – журналист, която преди 30 години беше един от активните членове на Клуба за подкрепа на гласността и преустройството в България.

„След 10 ноември една огромна част от българското население занули биографиите си, реши, че трябва да започне на чисто. 30 години се мъчи да произведе новите си самоличности и непрекъснато изпада в тежки кризи, екзистенциални. Мисля, че в момента ние сме в тежка екзистенциална криза. Виждам, че много хора нямат реална самооценка и това е и проблемът на обществото“, обясни тя в интервю за предаването „Неделя 150“ на програма „Хоризонт“.

Системата не е могла да продължи по начина, по който е функционирала, каза от своя страна Георги Пирински във връзка с падането на Тодор Живков от власт на 10 ноември 1989 година. Той обясни, че това не е бил преврат:

„Това е смяна на ръководството на партията, като необходимо решение, взето колективно съгласно устава, с разбирането, че са необходими много дълбоки промени в страната – и политически, и икономически, и духовни, и че такива промени не могат да се осъществят при оставането на поста генерален секретар на Тодор Живков. Това не е някаква борба за власт“.

Според Алексения Димитрова, журналист и автор на книгата "Секретните доклади на Сол Полански за 10 ноември", САЩ са имали интерес към Източна Европа.

„САЩ са имали интерес от това какво се случва в България, но той е сведен предимно до смяната на имената, Възродителния процес и до всичко, което се отнася в тази връзка до човешките права“, коментира Димитрова, която работи с документите на Държавния департамент след тяхното разсекретяване. Тя разказа за кореспонденцията на Сол Полански с Американската държава и неведението на САЩ за процесите в България.

Къде сбъркахме в нашия преход?

„Политическите решения бяха резултат на постигнато съгласие на Кръглата маса, където бяха подписани 11 документа, от които 9 споразумения, за това как да бъдат проведени първите избори, как да бъде организиран политическият живот, как да бъдат включени в предизборния процес медиите. Това, което не стана, що се отнася до икономическите реформи – на кръглата маса имаше съгласуван проект на основни положения на принципите и съдържанието на икономическата реформа. Той беше съгласуван на равнище работна група с дата 10 април, но не беше подписан. Това беше израз на категоричното намерение на тогавашния Съюз на демократичните сили да подчини икономическата реформа на завладяването на политическата власт“, разказа Георги Пирински, който беше съпредседател на Националната кръгла маса, определила начина, по който да бъдат извършени политическите трансформации в страната.

Копринка Червенкова смята: „Всички решиха, че това, което е било социалистическата държава, то е нашето наследство и сега ще го поделим между 9 млн. души. Не може да стане. От това произлезе цялата драма“.

За „червените куфарчета“ Алексения Димитрова посочи: „Става въпрос за външнотърговските дружества, които получиха много големи капитали преди 10 ноември, в периода 1985-1990 г. Закрито е Министерството на външноикономическите връзки, а архивът му е изчезнал. Ако са раздавани пари и след това тези дружества не са контролирани, това е формата на „червени куфарчета“, не физически. 384 задгранични дружества са работили и след закриването на министерството, но вече е нямало контрол над тези средства“.

Минало и бъдеще

Докато не се разберем за миналото, не можем да правим прогнози за бъдещето, смята Червенкова.

Според Пирински за миналото няма да можем да се разберем с оглед на продължаващите различия. Предизвикателството е как ги обсъждаме и до каква степен допускаме различните гледни точки да станат разделителни линии в обществото, добави мнението си той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мирослав Боршош

До 1% от оборота на туроператорите - първоначалната вноска в Гаранционния фонд в туризма

До 1 процент от оборота на туроператорите ще бъде първоначалната вноска, която фирмите ще правят в Гаранционния фонд в туризма, който трябва да бъде създаден, за да обезпечи потребителската защита.  Министерството на туризма има готовност да публикува текстовете за промени в Закона за туризма за обществено обсъждане, каза министър Мирослав Боршош пред..

публикувано на 22.05.25 в 22:11

Седмица на турската кухня акцентира върху приятелските връзки между България и Турция

Седмица на турската кухня представя кулинарното богатство на южната ни съседка, както и избрани творби на българския художник Хубен Черкелов и турската художничка Бегюм Гюджюк. Седмицата, посветена на турските ястия, беше открита с гала вечеря в София на 21.05.2025 г. По време на събитието екип от турски кулинарни специалисти представи..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Земеделците ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване с бюджетни средства

Земеделските производители ще бъдат компенсирани за разходите си за вода за напояване със средства от държавния бюджет - това предвижда законопроект за изменение и допълнение на Закона за водите, приет на първо четене от парламентарната Комисия по земеделие. Законопроектът беше внесен по т. нар. "бърза писта" от народни представители, тъй като поливният..

публикувано на 22.05.25 в 22:05

Порой затрудни движението край силистренските села Богорово, Главан и Поп Кралево

Поройни валежи този следобед предизвикаха наводнение по пътя след село Богорово в посока Главан и Поп Кралево. Големи количества вода и земна маса се стичат от високите терени край шосето, а разклонът за село Главан е трудно проходим. В село Поп Кралево е паднала и градушка, а в двете населени места електрозахранването е било прекъснато за кратко. Към..

публикувано на 22.05.25 в 21:58

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села

Градушка с големина на орех е ударила севлиевски села, съобщиха от Община Севлиево. Щети има в селата Горна Росица, Шумата, Батошево, Карамичевци, Душевски колиби и Търхово, допълват от общинската администрация.  Градушка удари села в района на Габрово и Севлиево В област Разград три села, както и част от град Цар Калоян, са без..

публикувано на 22.05.25 в 21:56
Паметникът на св. равноапостоли Кирил и Методий, който се намира в двора на българското посолство в Рим.

Прием по случай 24 май в посолството на България в Рим

Държавна делегация, начело с премиера Росен Желязков, е в Рим в навечерието на 24 май, за да отдаде почит на светите братя равноапостоли и съпокровители на Европа Кирил и Методий. Премиерът заминава на традиционно посещение в Рим и Ватикана за 24 май Програмата на посещението започна с поднасяне на венци и цветя на бюст паметника на Капитан..

публикувано на 22.05.25 в 21:50

Благородните елени у нас са близо 44 хил., сърните - над 147 хиляди

Близо 44 хиляди благородни елена има у нас – това сочат резултатите от пролетната таксация за състоянието на дивечовите запаси в България. В сравнение с миналата година увеличението  на благородните елени е с над 2 300. Запасът от елен лопатар е над 13 хиляди броя, като повече от половината от тях са в държавните ловностопански райони.  Увеличение има и..

публикувано на 22.05.25 в 21:06