По време на конференцията Ангел Динев – директор на Историческия музей в Трън, представи доклад на тема „Ньойския мирен договор – човешка трагедия за населението на Трънския край“. Според него ефектът от този договор и след един век продължава да бъде негативен:
„Не бива да забравяме, че освен чисто териториалните загуби, наложени на България след Ньойския мирен договор, са наложени още много други ограничения. На първо място – огромните репарации в размер на над 2,2 млрд. франка. България е лишена от правото да поддържа задължителна наборна военна служба, а тя се трансформира в доброволческа. Има и големи ограничения за общия брой на въоръжените сили на България“.
Освен че е несправедлив в териториално, финансово и военно отношение, Ньойският мирен договор има и характер на национално унижение спрямо българския народ след 1919 г., подчерта Ангел Динев в предаването „Преди всички“ и добави:
„Победените страни е трябвало да бъдат унижени, трябвало е да бъдат лишени от възможността да се възродят отново като големи държавни формирования, като велики сили. … Това е една обща политика на Великите сили“.
Динев подчерта, че е тежко положението за населението от Трънския край, което решава след Ньойския договор да остане в Югославия. То е изолирано от останалата територия на Югославия по географски причини.
Той не смята за възможна идеята да бъдат провокирани европейските институции да излязат с декларация, която да осъди подбудителите и извършителите на Ньойския договор.
Журналистът Зденка Тодорова, която участва в дискусията, се съгласи, че Великите сили са искали през 1919 г. да унижат България.
„Този комплекс от Ньойския договор, който умишлено се премълчава от политиците в България, от управляващите кръгове, премълчава се и в Сърбия. Тази дата не се споменаваше в сръбските учебници. Въпросът е как живеят българите в Западните покрайнини, които са най-потърпевши от този договор. … От 120 хил. българи през 1919 г., които са живели в Западните покрайнини, сега са около 15 хил. Имаме паралелки с 40 деца в първи клас. Покрайнините се обезлюдяват и когато българските и сръбски политици се прегръщат и говорят за светло европейско бъдеще, никой не споменава българите, които изчезват. Светлото бъдеще трябва да има предвид, че в тази територия, на която живеят българи, трябва да има инвестиции, трябва да се създават условия. В такава кръгла годишнина да пренебрегваме тези хора, които са останали там без поминък, за мен е тъжно“, изказа мнението си Зденка Тодорова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Настояваме да бъде приет Закон за посредническата дейност при сделките с недвижими имоти . Това заяви пред БНР Александър Бочев, председател на УС на Национално сдружение "Недвижими имоти". "Когато липсва такъв закон, не може да бъдете сигурни от кого ще бъдете обслужени и дали ще е коректно. В момента няма единен публичен регистър...
Ценностната система на човека е най-важното, което трябва да се гледа при наемането му на работа . Това е мнението на Велислава Кесарска и Никола Тенчев, маркетинг експерти в един от водещите оператори на ваучери за храна, съставители на Наръчник с практически поглед върху ключовите предизвикателства при работата с хора, който предлага сценарии от..
Украинският президент Володимир Зеленски е запознал папа Лъв XIV с предложението за прекратяване на огъня, което беше отправено към Русия. Въпреки това Москва продължава да обстрелва Украйна. Украинският президент Володимир Зеленски е провел първия си разговор с папа Лъв XIV и е изразил благодарност за подкрепата на Ватикана за Украйна. Разговорът беше..
Спор за паркомясто в центъра на Благоевград е прераснал във физическа агресия към семейство и 11-годишната им дъщеря. Инцидентът е станал в събота, 10 май, а след жалба на потърпевшите полицията е разпитала нападателите и е уведомила прокуратурата. 56-годишният мъж заедно с жена си и дъщеря им били на гости при близък роднина в..
Всяка година между 100 и 200 българи стават жертва на трафик на хора, напоследък зачестяват и случаите на модерно робство у нас - граждани от трети страни работят в много лоши условия. България е източник, но започва да става и дестинация за трафик на хора с цел трудова експлоатация и това е нещо ново, което ние тепърва започваме да..
Кюстендилската болница закупи добре оборудвана линейка за транспортиране на тежко болни пациенти до други здравни заведения, когато това е наложително или неизбежно. Новият автомобил струва малко над 200 хил. лева, като 21 хил. лева са от дарител, а останалите средства са от болницата. За новата линейка беше направено освещаване от..
Протест на медсестри, акушерки и лаборанти в Международния ден на сестринството
Много неща могат да се направят против еврото и ние от "Възраждане" вече ги правим – уведомихме нашите т. нар. партньори, изпратих писмо до..
Получил ли е инструкции президентът Румен Радев, за да промени позицията си и да поиска референдум за еврото? Това каза пред БНР евродепутатът от..