Българската социологическа асоциация излезе с декларация, в която заяви, че опитите да се дискредитират социологията и добросъвестните агенции, изследващи електоралните нагласи, са насочени срещу правото на гражданите да получават достоверна информация.
"Всъщност това, което правят социолозите е, че успяват да ни ориентират в някаква картина, но картина, която ние, анкетираните, сме конструирали. Ние можем да лъжем", отбеляза в предаването "Хоризонт до обед" Мила Минева, преподавател по социология в СУ "Свети Климент Охридски" и член на Управителния съвет на Българската социологическа асоциация.
Проблемът на социолозите е, че се опитват да произведат картина на обществото, но ако хората не искат да разказват собствените си нагласи, социолозите нямат избор, изтъкна тя.
"Ние не сме сигурни, че наистина има такива разминавания, за каквито става дума и за каквито става дума просто защото е сензационно да се говори за това. Може да се дължат на методологически трудности и тези методологически трудности могат да бъдат от най-различен порядък. Могат да бъдат свързани с типа извадка, могат да бъдат свързани с откази от участие."
Тенденции и моментни "снимки"
Голяма част от скандалите са свързани с това, че в началото на предизборните кампании се появяват едни проучвания, а след това резултатите са други, коментира Мила Минева.
"Нека да си представим, че има изследвания, които показват тенденции, но има такива, които показват моментни картини. И тяхната работа е да бъдат верни за момента, а не за дългосрочна прогноза", обясни Мила Минева.
Изследванията, които представят социолозите пред обществото, помагат на това общество да разбира себе си по-добре, подчерта тя.
30 години след края на Желязната завеса консерватизмът расте
"Краят на комунизма се мисли като важен, както за страните от Източна Европа, така и за тези от Западна Европа. И това може би е шансът да прекратим едно разделение, което иначе сме склонни да провеждаме в мисленето си. Разбира се, че разлики се виждат, но те не са такива големи", заяви още Мила Минева по повод публикуваното изследване на Pew Research върху общественото мнение от двете страни на вече несъществуващата Желязна завеса 30 години по-късно.
Повечето хора са притеснени от подкопаването на семейните ценности след края на комунизма, отбеляза преподавателят по социология.
"И понеже никога не съм си представяла комунизма като някак си разцвет на семейните ценности много, много се изненадах. Та, ми се струва, че това поне аз бих го определила като увеличаване на консервативните нагласи в населението и то естествено върви с нарастване на хомофобия, притеснения от еднополови бракове и всякакви такива неща."
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
В Държавната психиатрична болница в Ловеч днес ще бъде открит първият за Централна, Северна и Северозападна България дневен стационар за детско–юношеско психично здраве . Там ще помагат на деца до 18 годишна възраст в дневна форма за диагностика и терапия . Единият от кабинетите е диагностично-консултативен, където ще се преценява дали е..
Няма увеличение на фалшивите банкноти, но ако влезем в еврозоната (което не е добре за нас, българите), това автоматично ще завиши количеството фалшификати в България. Това каза в интервю за БНР финансистът Макс Баклаян, който коментира темата след засечена фалшива банкнота от 500 евро. Когато става въпрос за банкноти с голяма..
Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..
Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
Изборните резултати са изпъстрени с неизчерпаеми нарушения . Масови са нарушенията . Това заяви пред БНР Бойко Рашков, бивш министър на..
Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха..