Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мила Минева: Едни социологически изследвания дават тенденции, други - моментни картини

Мила Минева
Снимка: Ани Петрова

Българската социологическа асоциация излезе с декларация, в която заяви, че опитите да се дискредитират социологията и добросъвестните агенции, изследващи електоралните нагласи, са насочени срещу правото на гражданите да получават достоверна информация.

"Всъщност това, което правят социолозите е, че успяват да ни ориентират в някаква картина, но картина, която ние, анкетираните, сме конструирали. Ние можем да лъжем", отбеляза в предаването "Хоризонт до обед" Мила Минева, преподавател по социология в СУ "Свети Климент Охридски" и член на Управителния съвет на Българската социологическа асоциация. 

Проблемът на социолозите е, че се опитват да произведат картина на обществото, но ако хората не искат да разказват собствените си нагласи, социолозите нямат избор, изтъкна тя.

"Ние не сме сигурни, че наистина има такива разминавания, за каквито става дума и за каквито става дума просто защото е сензационно да се говори за това. Може да се дължат на методологически трудности и тези методологически трудности могат да бъдат от най-различен порядък. Могат да бъдат свързани с типа извадка, могат да бъдат свързани с откази от участие."

Тенденции и моментни "снимки"

Голяма част от скандалите са свързани с това, че в началото на предизборните кампании се появяват едни проучвания, а след това резултатите са други, коментира Мила Минева.

"Нека да си представим, че има изследвания, които показват тенденции, но има такива, които показват моментни картини. И тяхната работа е да бъдат верни за момента, а не за дългосрочна прогноза", обясни Мила Минева. 

Изследванията, които представят социолозите пред обществото, помагат на това общество да разбира себе си по-добре, подчерта тя.

30 години след края на Желязната завеса консерватизмът расте

"Краят на комунизма се мисли като важен, както за страните от Източна Европа, така и за тези от Западна Европа. И това може би е шансът да прекратим едно разделение, което иначе сме склонни да провеждаме в мисленето си. Разбира се, че разлики се виждат, но те не са такива големи", заяви още Мила Минева по повод публикуваното изследване на Pew Research върху общественото мнение от двете страни на вече несъществуващата Желязна завеса 30 години по-късно.

Повечето хора са притеснени от подкопаването на семейните ценности след края на комунизма, отбеляза преподавателят по социология.

"И понеже никога не съм си представяла комунизма като някак си разцвет на семейните ценности много, много се изненадах. Та, ми се струва, че това поне аз бих го определила като увеличаване на консервативните нагласи в населението и то естествено върви с нарастване на хомофобия, притеснения от еднополови бракове и всякакви такива неща."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49