"Мога да дам за пример, че в съседна Румъния, където либерализираха пазара за бита, цените са от порядъка на 30% по-високи от тези в България, но не мога да се ангажирам какво изражение може да има това у нас."
Разумният начин е да се даде една плавна крива на нарастване, което да е от порядъка на 5%, но във всички случаи под 10 процента на годишна база, посочи експертът.
"Тогава би могло да се намерят съответните инструменти за междинна компенсация на този ръст, но скокообразно нарастване на цените аз не го виждам като реална алтернатива."
Не може да очакваме при нас цените да бъдат по-ниски от това, което виждаме в съседните европейски страни, коментира Иванов.
"Няма откъде да дойдат тези цени, обективно себестойността на електрическата енергия е значително по-висока от тази, която ние плащаме в бита."
За либерализацията в енергийния сектор се говори от 2016, когато излезе докладът на Световната банка. Процесът трябваше да приключи в петгодишен период, но не е спазен тозисрок. Прави се заявка за постепенна либерализация, която да приключи вероятно към 2025 година, допълни Антон Иванов.
"Прави се заявка за една комбинация между регулиран дял в нашите фактури и един дял, който да е на свободен пазар, което е една сложна комбинация. Първо заявката беше за 30% дял на свободната цена, сега последно се каза: 20 процента", отбеляза Антон Иванов в предаването "Хоризонт до обед".
Все още рамката за тази либерализация не е изяснена. Едно такова действие ще е съпроводено с много дълбоки промени в законите, не само на енергетиката, и с уреждане изцяло на статута на уязвимите енергийни потребители, където по думите на Иванов е разковничето.
Потребителите ще имат възможност, ако имат желание да избират от доставчици на свободния пазар, които от своя страна имат желание да предоставят тази услуга, обясни Антон Иванов относно дела от сметката, който ще бъде либерализиран.
„В момента, както изглежда, това просто ще засили позициите на електроразпределителните предприятия, защото те ще бъдат тези, които основно ще доставят както електрическата енергия на регулирани цени, така и електрическата енергия на „свободно договаряни цени“, подчерта той.
При положение, че цените на регулирания пазар са значително по-ниски от тези на свободния пазар, регулираният пазар е форма човек да спести значими разходи и всеки прави своя избор от тази позиция, допълни експертът.
„Не виждам никакъв стимул освен принудителен хората да правят избор за свободния пазар", изтъкна Антон Иванов. „Казва ни се, че се прави за наше добро, защото конкуренцията ще ни даде повече възможности, но всички са достатъчно ориентирани, за да разберат, че в крайна сметка ще плащат по-висока сметка."
„Не може до безкрайност да продължава тази дуалност – хем да имаме свободен пазар, хем да имаме регулирани цени, хем тези регулирани цени да обхващат целия битов сегмент, хем да обхващат и малките фирми“, категоричен е експертът.
"Никой обаче не знае кога тази безкрайност трябва да свърши. И затова докато нямаме някаква принудителна санкция, най-вероятно по линия на Европейския съюз, ние ще продължаваме да си говорим, да казваме, че е много сложно, да казваме, че нашият проблем са ниските доходи. Вярно е, че са ниски нашите доходи, но трябва да се отбележи, че миналата година цената на електрическата енергия с големи усилия беше вдигната 2%, а доходите ни са се повишили според статистиката с 10%".
Едно от притесненията на индустрията е, че те носят тежестта на онази част, която е на регулирания пазар, обобщи Антон Иванов.
"И една от тезите, в които има известна доза истина е, че когато всички са на либерализиран пазар, т.е. всички са поставени при еднакви условия, то тогава изкривяванията, които ние сега виждаме на свободния пазар, ще бъдат намалени. В това има доза истина, но когато говорим за цените, те ще бъдат по-високи, отколкото сега на регулиран пазар. Никой не може да каже колко."
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Наталия Киселова : Законодателството е доста динамично в тая сфера, но това е всъщност един шокиращ начин да се повдигне въпросът за зависимостите в българското общество. Председателят на Народното събрание Наталия Киселова се появи на футболен мач с тениска, рекламираща хазартен бизнес. Но Киселова обясни, че тя не правела реклама, а..
Водещи ирански и американски представители ще проведат нови преговори за иранската ядрена програма. Иранският външен министър Абас Аракчи ще преговаря непряко с пратеника на американския президент Доналд Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф в Маскат чрез омански посредници, предаде Франс прес. Това става седмица след втория кръг на преговори в..
От канцеларията на президента на Украйна Володимир Зеленски съобщиха, че днес в Рим украинският лидер е провел кратка среща с президента на САЩ Доналд Тръмп, предаде Франс прес. "Срещата се проведе и приключи", каза говорител на Зеленски пред журналисти. От Белия дом обявиха, че разговорът е бил "много продуктивен". Последната срещу..
Големият въпрос в момента е дали наследството на папа Франциск ще бъде продължено - дали линията на смирение ще бъде продължена или не . Това мнение изрази в интервю за БНР историкът проф. Момчил Методиев, главен редактор на списание "Християнство и култура" и преподавател в НБУ. Медиите правят спекулации относно бъдещия наследник и с..
Радикалното палестинско движение "Хамас" е готово да освободи всички останали в негов плен израелски заложници в ивицата Газа, предаде Франс прес. Същевременно групировката поиска петгодишно примирие с Израел в рамките на решението, което ще се вземе след края на преговорите, предаде БТА. Войната между Израел и "Хамас" в ивицата Газа..
В Чикаго днес е 3-ят ден, кулминацията на 15-то издание на фестивал "Верея", . Тази година фестивалът събира 30 танцови състава и близо 600 участници от САЩ, Канада и за втора поредна година, и от Европа. Миналата година гостува танцов състав на банатските българи от Винга, Румъния , а сега състава "Дунав" от Дюселдорф, Германия...
Много българи, любители на мотоциклети са на изложението в Солун. Още на паркинга на международния панаир в Солун прави впечатление пристигналите стотици български рокери за изложението. В палата 13 на панаира са представени 21 марки мотоциклети, скутери и АТВ-та. Участват 39 изложители, които представят на посетителите цялата информация..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Заради демографската криза са необходими решения за пенсионната система с дългосрочен характер . Това заяви пред БНР Зорница Русинова, председател..