Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предстои виртуална среща с въпроси и отговори за ендометриозата

На 30 ноември от 9.30 ч. водещ специалист по гинекология ще говори за заболяването

Ендометриозата е многолик противник, казват лекарите. Понякога заболяването протича безсимптомно или диагностицирането му отнема време.
Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Дискусия на живо с отворен достъп онлайн, посветена на ендометриозата, ще се проведе на 30 ноември сутринта. Виртуалната среща ще бъде водена от водещия специалист в гинекологията д-р Георги Стаменов от МБАЛ "Надежда" и от Мария Георгиева, учредител и председател на фондация „Ендометриоза и репродуктивно здраве“

„Някои наричат ендометриозата социално явление и сигурно е така, защото много жени, засегнати от нея, ни могат да изпълняват своите функции в обществото. За мен ендометриозата е индивидуална борба, аз се боря с всеки случай индивидуално, не гледам на него като на общ проблем“, каза д-р Георги Стаменов пред „Хоризонт“.

Ендометриозата е многолик противник, допълни той. „Различно страдат жените. Едни изпитват много силна болка, други имат проблеми със зачеването, трети кървят постоянно и това всичко са симптоми, в същото време неспецифични за ендометриозата“, подчертава той. „Винаги когато имаш момиче с много неспецифична и лека симптоматика, трябва да мислиш и за ендометриоза, тя винаги трябва да е в главата на терапевта.“

Сходства и разлики с рака

„Ракът се опитва да прилича на ендометриозата. Ендометриозата е нещо, което живее в нас и мъчи жената много години, докато ракът все още не се е усъвършенствал дотолкова и, убивайки организъм, в който се развива, убива и себе си. Ендометриозата има съвършенството в това да се развива като рака, да се разпространява подобно на него. Тя е особен вид мъчител. Повече мъчи, отколкото убива. В крайна сметка тя не е опасна за живота или в много редки случаи, но е нещо, което прави живота по някой път непоносим. Затова трябва да бъде откривана навреме, да бъде целена право в десятката“, коментира д-р Стаменов.

Д-р Георги Стаменов Снимка: МБАЛ „Надежда“

Ендометриозата може да бъде причина една жена да не може да забременее и понякога парадоксалното е, че „размерите й не съответстват на пакостта, която прави в трудното забременяване“, изтъкна още д-р Георги Стаменов.

В отминалата през октомври кампания за ендометриозата са били ангажирани само болници в София, а целта е да се стигне до болници в страната и повече хора да натрупат познания за заболяването, посочи в предаването „Хоризонт до обед“ Мария Георгиева.

Разговорът за ендометриозата ще бъде достъпен на живо в 9.30 сутринта на 30 ноември, уточни тя.

„Като на страницата на фондацията и на страницата на болница „Надежда“ във Фейсбук ще бъде постнат линк, където хората ще могат да достъпят видео съдържание от този уебинар и ще могат да задават въпроси по време на самия уебинар - под поста във Фейсбук. Въпросите ще се четат на живо, ще се задават към Георги Стаменов. Ние двамата с д-р Стаменов ще модерираме дискусията и ще отговаряме на въпроси.“

Вече тече и записване за участие в събитието на място – това се случва на e-mail: pr@nadezhda.bg, като местата са ограничени.

Мария Георгиева Снимка: https://www.endometriosis.bg/

Митове за ендометриозата

„Една от идеите ни беше да развенчаем някои митове за ендометриозата и да разкажем неща, с които пациентите се сблъскват, но може би не знаят. Например дали една бременност лекува ендометриозата, както се твърди. Бременността всъщност „приспива“ ендометриозата за определено време, но не я ликува в дългосрочен план. И ред други такива митове, които могат да бъдат срещнати в интернет като послания към пациентите, но невинаги са верни“, заяви Мария Георгиева.

На уебинара ще се коментират още нови терапии и тенденции в лечението на заболяването.

Теориите за появата на ендометриозата са няколко, но нито една не е доказана, посочи Мария Георгиева. „От теорията за ретроградна менструация, до генетични теории, за наследственост. Има теория за имунен дефицит, имунна дисфункция, която причинява подобно заболяване.“

Заради тези неясноти няма и дългосрочно и окончателна лечение. „Затова често казваме, че няма лек за ендометриозата, има просто терапия – лекарства, които временно решават проблема.“

Още детайли по темата чуйте в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на специалист те се научават как да общуват с детето и да му помагат. Фокусът на услугата бил в..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в работата на организацията. Кръводаряването, превенцията на зависимости, подкрепата за..

публикувано на 12.02.25 в 11:30
Инж. Богомил Бранков

Богомил Бранков: "Столицата на Шоплука" развива стабилни мерки за раждането на деца

Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..

публикувано на 10.02.25 в 13:02

Папуа Нова Гвинея ще е сред най-търсените екзотични дестинации за 2025 година

Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси.  "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и  Ради..

публикувано на 03.02.25 в 13:32