Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да изкачиш Елбрус като подарък

Доц. Борис Цанков: Ако планината те приеме, ще качиш върха

Преподавателят в УАСГ ще покаже на студентите си уникални кадри и видеа

Доц. Борис Цанков
Снимка: Личен архив

Един мъж на 50 поема към връх Елбрус, без да е планинар и алпинист. Доц. Борис Цанков, хидроинженер и заместник-ректор на Университета по архитектура, строителство и геодезия прави това за своя юбилей, подтикнат от приятел планинар.

Елбрус е по-висок около 1000 метра от Монблан. Споровете дали върхът е в Европа се решават от специализирани комисии. „Тези комисии са решили, че границата на европейската и азиатската континентална плоча минава източно от Елбрус и той попада в границата на Европа“, каза доц. Цанков, който гостува на предаването „Нощен хоризонт“.

„Идеята да изкача Елбрус датира от няколко години. Просто не можех да се реша. Мислех си, че това не е за мен, че трябва специализирана, систематизирана подготовка“, обясни той. И така, докато негов близък планинар не го призовава да качат върха по повод 50-годишния им юбилей – двамата са набори.

Връх Елбрус се намира в централните части на Кавказ, планина, която като бариера се простира от Черно до Каспийска море. Планината е затихнал вулкан.

„Това, което видях и което чух, бяха каменопадите – Кавказ е известна с това, че има свличания на огромни скални маси и те са изключително опасни. При Елбрус не е така, той е „изведен“ малко северно от централния хребет. Теренът не е толкова алпийски, толкова тежък, толкова техничен. Там е малко по-полегато. За туристите, които са решили да качат Елбрус, няма опасност от каменни лавини“, разказа Борис Цанков.

Достъпен връх

Технически върхът не е сложен. Достъпът до него не е само за профилирани алпинисти. Два фактора обаче усложняват неговото изкачване – метеорологичните условия и надморската височина, посочи Цанков.

Преди да потегли към Елбрус, доц. Цанков имал няколко изкачвания на Черни връх, на връх Атон в монашеската република Атон, както и на Мусала. Близо 9 месеца се подготвял по системата на легендата на българския и световен височинен алпинизъм Боян Петров, който изчезна под връх Шиша Пангма в Хималаите.

Всеки уикенд Борис Цанков тренирал на трасето под Драгалевския лифт, като правел скоростни изкачвания и спускания.

Задължителен водач

Водач е абсолютно необходим и задължителен за хора без планински опит, убедил се е доц. Борис Цанков. „Водачът задава темпото. На тази височина организмът вече се държи по съвсем друг начин и е необходима специализирана помощ и професионализъм, който да каже в този момент какво е необходимо – да почиваш, да тръгнеш, с каква скорост да вървиш, кога да направиш следващата почивка.“

„И въпреки че бяхме добре аклиматизирани, самият гид не можеше да се закълне, че всеки от нас ще издържи до 5642 метра“, допълни той.

Пътуването: София – Истанбул с автомобил, от азиатското летище на турския мегаполис с нискотарифни авиолинии до Русия, следва пътуване с джип до селището Терскол в подножието на Елбрус, което се намира на около 2 хиляди метра надморска височина.

Елбрус има два големи върхови масива със седловина между тях. Западният, по-туристически връх е по-високият от двата с 20 метра.

Нощен щурм към върха

От Терскол до около 3785 метра качването става с лифт. Именно там са разположени базовите лагери.

Към върха потеглили към 2 часа през нощта. До 5100 метра се изкачили със специализиран всъдеход, побиращ около 20-25 души. После от три до 9 и половина сутринта щурмували последните 500 метра към върха.

„Недостигът на кислород е осезателен и движенията са изключително забавени“, спомня си още доц. Цанков и признава, че от този връх човек се връща безкрайно зареден с енергия, която го съпътства през следващите 4-5 месеца.

На 4 декември в Централното фоайе на УАСГ той ще представи уникални кадри и видеоклипове от изкачването.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Снимки: Личен архив на Борис Цанков


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Гергана Дилова в Африка

Гергана Дилова пътува до Африка с различни каузи

Преподава италиански език, танцува балет, занимават я проблеми с околната среда, различни изкуства са част от живота й.   Това е Гергана Дилова, с която ви срещаме отново след поредното й пътуване в Африка. Този път то е различно, защото не става дума само за пътешествие, а за кауза. Там тя се чувства свободна и помага на икономиката, на..

публикувано на 20.07.25 в 06:26
Теди Кацарова

Теди Кацарова: В живота навсякъде има позитивност, въпросът е да не влизаме в ниските вибрации на негативизма

"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време,  някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш .  Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца.  Жалко е,..

публикувано на 17.07.25 в 09:57
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05