Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Калин Янакиев: Новият евроконсерватизъм е фобийна идеология

Богословът и философ представя сборника си "Политико-исторически полемики“

Калин Янакиев
Снимка: БГНЕС

Тази вечер в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Калин Янакиев ще представи сборника си с есета „Политико-исторически полемики“. Проф. Янакиев е философ, богослов, политолог и културолог.
     

Текстовете са писани в продължение на няколко години, затова и особено в полемиките, посветени на Европа, читателят ще види определена разлика, посочи Калин Янакиев в интервю за предаването „Хоризонт до обед“.

„Ако през 2015 година, веднага след ислямистките атентати в Париж, мен все още ме предизвикваха гласовете на радикалните мултикултуралисти, на крайно левите либерали, които поставяха под съмнение християнския фундамент на Европа, по-късно аз забелязах навлизането на едни особени апокалиптични гласове отдясно – на тъй наречените нови европейски консерватори, които захванаха да се прощават с досегашната демократична Европа и да ни чертаят много лоши перспективи пред нея. Поради което да поставят под съмнение базисния демократичен ред на тоя континент, установен след края на Втората световна война.“

Фрагмент от корицата на книгата

Що е то европейски нации

Една от темите, които вълнуват автора, е посветена на същността на европейските нации.

„Действително ли те представляват някаква мистична неизменно почва или поне от век-век и половина те постепенно се превръщат в нациите на една глобална или глобализирала се в предишния период Европа, която поради тази причина е населена със своите нации, но те са и многоетнични, и многорасови и в това няма никакъв драматизъм“, коментира проф. Янакиев.

Друг акцент в сборника с есета е ролята на Русия, разгледана през различни геополитически конструкти, един от които е този за православната цивилизация като геополитически инструмент.

Русия и разколът в православието

„Православната цивилизация като геополитически конструкт се опитва да превърне православното изповедание в политически инструмент. Този политически инструмент в днешно време се намира в страшна криза, за голямо съжаление на руснаците поради прословутия скандал между Москва и  Константинопол във връзка с даването на автокефалия на православната църква в Украйна“, подчерта Калин Янакиев. „Конструктът православна цивилизация оттук нататък на мен не ми е ясно към кого ще бъде насочен. Русия предизвика разкол в православието, така че да продължава да използва този инструмент като полбитически ще й бъде все по-трудно и по-трудно“, допълни той.

Фрагмент от корицата на книгата

Грехът за колониализма

Темата за Русия в книгата не е центрирана върху православната цивилизация. Проф. Янакиев анализира и мита за греха на колониализма, приписван изцяло на западния свят.

„Русия колонизира една огромна територия – на Евразия, която не е пресечена нито от океани, нито от морета, но всъщност през цялото време до нейното колонизиране е била населена от точно толкова много и различни поземни народи, колкото са населявали американския и африканския континент и които далеч не са чакали Русия да дойде, за да ги подчини на своята имперска власт.“

Войната срещу евробюрокрацията, мигрантите и джендъра

Новият консерватизъм в Европа в книгата е описан като „консерватизъм“ в кавички.

„Моята теза е, че не става дума за същински консервативно политическо направление, а за нов вид фобийна идеология, която почива на три основни кита, да го кажем така. Единият е антиелитизмът – стилизирането на общоевропейските институции, на общоевропейската администрация като паразитна политическа класа, която никой не е избирал, като един самоназначил се либерален елит, срещу който тъй наречените нови консерватори се борят. Вторият кит – прословутите мигранти, които ще залеят Европа, ще променят нейните традиции, ще руинират християнството. И третият кит – това са трансхуманистичните и джендър фобиите, тоест приписването на либералния свят на някакви разчовечаващи човека идеологии.“

Проф. Янакиев е на мнение, че включително в българския контекст тези три инструмента масово се използват и у нас - от антисистемните и патриотични партии. 

Цялото интервю е в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Сийка Гълъбова -

Сийка Гълъбова: Без Господ трудно се живее

Сийка Гълъбова върви към Бога от 27-годишна възраст. Сега е на 60 години. Работи в модна къща като продавач-консултант. Вярва, че заради трудностите, които ѝ е изпратил Бог, е намерила пътя към него. За нея покаянието е животът, то дава мир, дава на душата да стане по-чиста, да се приближи до Бога, да го намери. Когато е намерила пътя..

публикувано на 20.04.25 в 09:46
Джойс ДиДонато

Голямата американска оперна звезда Джойс ДиДонато пред БНР

Очакваме първото гостуване у нас на голямата американска оперна звезда Джойс ДиДонато .  На 31-и май ще бъде рециталът й "Кралицата" в партньорство с пианиста Крейг Тери в зала "България". С него ще завърши вторият сезон на поредицата “Съкровени гласове“, в която българската оперна дива Соня Йончева представя свои звездни колеги на..

публикувано на 19.04.25 в 15:48
Йордан Славейков

Йордан Славейков: В безмилостно време имаме нужда от милост

На 16-ти и 17-ти април от 19.00 часа в Народния театър "Иван Вазов" ще са премиерните дати на спектакъла "Последна стъпка".  Режисьор и автор на текста е режисьорът, драматург, писател и педагог Йордан Славейков , а заглавието е неговият дебютен роман.  Издаден преди десет години, "Последна стъпка" печели вниманието на читатели и литературни..

публикувано на 15.04.25 в 12:26

Матео Бочели: Стъпиш ли на сцената, остава само щастието

"Fall on me" е песента, с която световноизвестният тенор Андреа Бочели представи сина си Матео през 2018-а година. Младият Бочели ще има концерт у нас на 11 юни в Античен театър - Пловдив . Матео е на 27 години, а през 2023-та издаде и своя дебютен албум. Младият талант даде първото си интервю преди концерта в България за "Понеделник вечер"...

публикувано на 01.04.25 в 12:52
Оксана Цветанова

Оксана Цветанова: Нови проекти ще се реализират в Регионалната библиотека в Плевен

Оксана Цветанова е директор на Регионалната библиотека „Хр. Смирненски“ в Плевен“. Работи от 1989 г. в културния институт. Владее  италиански, руски, английски и немски език.  Как ще се развива библиотеката, какви проекти се реализират, за да стане привлекателно място в града? Латинка Светозарова разговаря с Оксана Цветанова в звуковия файл.

публикувано на 30.03.25 в 06:51
маестро Томислав Аспарухов

Маестро Томислав Аспарухов отпразнува 80-ия си рожден ден

През седмицата редица институции и много врачани почетоха 80-я рожден ден на един от ярките музикални дейци във Враца и региона - маестро Томислав Аспарухов.  Неговият значим принос за културния живот във Врачанско е в развитието на хоровото изкуство.  Той е основател и диригент на редица певчески формации, а негови възпитаници са стотици..

публикувано на 30.03.25 в 05:57
Отец Стоил от храма

Отец Стоил - 26 години в служба на Бога

Отец Стоил е свещеник в Ракитово. Служи в храма "Света Неделя". Родом е от Велинград. Носи името на дядо си Стоил. За здраве и изцеление баба му го водила от малък по църкви и манастири, защото е бил болнаво дете. От нея е закърмен с любов към Бога, който го води към дверите на църквата, в която служи вече 26 години. "Ние всякога трябва..

публикувано на 28.03.25 в 10:50