Текстовете са писани в продължение на няколко години, затова и особено в полемиките, посветени на Европа, читателят ще види определена разлика, посочи Калин Янакиев в интервю за предаването „Хоризонт до обед“.
„Ако през 2015 година, веднага след ислямистките атентати в Париж, мен все още ме предизвикваха гласовете на радикалните мултикултуралисти, на крайно левите либерали, които поставяха под съмнение християнския фундамент на Европа, по-късно аз забелязах навлизането на едни особени апокалиптични гласове отдясно – на тъй наречените нови европейски консерватори, които захванаха да се прощават с досегашната демократична Европа и да ни чертаят много лоши перспективи пред нея. Поради което да поставят под съмнение базисния демократичен ред на тоя континент, установен след края на Втората световна война.“
Що е то европейски нации
Една от темите, които вълнуват автора, е посветена на същността на европейските нации.
„Действително ли те представляват някаква мистична неизменно почва или поне от век-век и половина те постепенно се превръщат в нациите на една глобална или глобализирала се в предишния период Европа, която поради тази причина е населена със своите нации, но те са и многоетнични, и многорасови и в това няма никакъв драматизъм“, коментира проф. Янакиев.
Друг акцент в сборника с есета е ролята на Русия, разгледана през различни геополитически конструкти, един от които е този за православната цивилизация като геополитически инструмент.
Русия и разколът в православието
„Православната цивилизация като геополитически конструкт се опитва да превърне православното изповедание в политически инструмент. Този политически инструмент в днешно време се намира в страшна криза, за голямо съжаление на руснаците поради прословутия скандал между Москва и Константинопол във връзка с даването на автокефалия на православната църква в Украйна“, подчерта Калин Янакиев. „Конструктът православна цивилизация оттук нататък на мен не ми е ясно към кого ще бъде насочен. Русия предизвика разкол в православието, така че да продължава да използва този инструмент като полбитически ще й бъде все по-трудно и по-трудно“, допълни той.
Грехът за колониализма
Темата за Русия в книгата не е центрирана върху православната цивилизация. Проф. Янакиев анализира и мита за греха на колониализма, приписван изцяло на западния свят.
„Русия колонизира една огромна територия – на Евразия, която не е пресечена нито от океани, нито от морета, но всъщност през цялото време до нейното колонизиране е била населена от точно толкова много и различни поземни народи, колкото са населявали американския и африканския континент и които далеч не са чакали Русия да дойде, за да ги подчини на своята имперска власт.“
Войната срещу евробюрокрацията, мигрантите и джендъра
Новият консерватизъм в Европа в книгата е описан като „консерватизъм“ в кавички.
„Моята теза е, че не става дума за същински консервативно политическо направление, а за нов вид фобийна идеология, която почива на три основни кита, да го кажем така. Единият е антиелитизмът – стилизирането на общоевропейските институции, на общоевропейската администрация като паразитна политическа класа, която никой не е избирал, като един самоназначил се либерален елит, срещу който тъй наречените нови консерватори се борят. Вторият кит – прословутите мигранти, които ще залеят Европа, ще променят нейните традиции, ще руинират християнството. И третият кит – това са трансхуманистичните и джендър фобиите, тоест приписването на либералния свят на някакви разчовечаващи човека идеологии.“
Проф. Янакиев е на мнение, че включително в българския контекст тези три инструмента масово се използват и у нас - от антисистемните и патриотични партии.
Цялото интервю е в звуковия файл.Галина Мирчева е овцевъд и управител на сдружение "Плевенско мляко". Тя притежава една от най-модерните овцеферми в региона, отглежда над 800 животни в плевенското село Петърница. Наскоро представи и първата си книга "Милно ми е", която е посветила на българските овцевъди. „Следвам път, пълен с хубави неща. Когато излъчваш хубаво, хубаво те..
"За мен един от съвременните истински будители на България беше генералният консул на България в Истанбул Ангел Ангелов, защото на него дължим реставрацията на българската Желязна църква край Босфора и възстановяването на дейността на Българското неделно училище в Истанбул , каза за БНР режисьорът Стилиян Иванов . "Възстановяването на..
Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
"Това е доста ярко послание към българското общество. Това послание ни казва, че който е зависим, той отива при Пеевски ". Това коментира пред БНР..
Убеден съм, че животът на Пеевески в политиката няма хоризонт повече от 1 – 2 мандата. Бяхме 45 години в комунизъм и ни трябват още 45 за новите..