Какво е „нулева ракия" и може ли да се мери по сила и вкус със сока от кисело зеле? Брано Якубович и Ведран Муягич, които дадоха специално интервю за „Изотопия", са раздвоени за ползите и аромата на двете напитки, още повече, че едното прилича на антифриз.
Феноменът „нулева ракия"
„Нулевата ракия" е напитка с много добър вкус, която те освобождава от махмурлука, за разлика от тази, която няма толкова добър вкус. Общо взето те предпазва от нуждата да пиеш зелева чорба“, споделят, след като са опитали традиционния ни спасителен лек двамата от „Дубиоза Колектив".
И добавят: „Произвеждаме „нулева ракия", за да повишим интереса към факта, че да правиш безалкохолна ракия е изключително глупаво и никой не би последвал нашия пример и не би пробвал да го направи след това.“
Бандата е заедно от 2003 година. Новият им албум, озаглавен Fake News, ще излезе през януари. В първия сингъл от албума - Cross The Line, с тях свири Ману Чао.
България е първата страна, в която босненската група Dubioza Kolektiv ще тестват песни от този нов албум. Творчеството на групата е със свободен достъп и така, още на премиерната дата 23 януари, феновете ще могат да си изтеглят още топлите парчета от Fake News.
Като артист ти си длъжен да направиш нещо различно от всички останали, вярват от „Дубиоза Колектив“, които вплитат доста политически теми в текстовете си.
Балкански човек
„Проблемът на балканските хора е, че ние някак следваме всички останали и участваме в това, но никой не следва нас. Ние сме просто група от малки държави и на големите малко им пука за някакви малки групи диваци някъде близо до морския бряг“, казва Брано Якубович.
„И тук ние виждаме ролята си в изкуството – да опитаме да обясним, че Балканите не са място, където живеят някакви диви хора, постоянно се наливат с алкохол и слушат силна музика, а има нещо повече от това“, допълва той.
„Европа се балканизира по крайно десен начин, а ние вече сме преживели тази история преди 25 години и знаем какво се случва при подобни крайно десни решения. Виждали сме последствията от крайно десните разбирания“, напомнят още музикантите.
Негативизмът в медиите
„За последните 15 години, пътувайки и обикаляйки по света, сме научили, че медиите принуждават хората да се поддават само на негативните влияния. Например, да вземем бежанската криза. Всички медии шумят как милиони хора от Близкия Изток са се запътили към Европа и всички те са диви, необразовани престъпници… Има и позитивни примери. Но ако погледнете медиите в Босна, там преобладават негативните истории – за насилие и проблемите, свързани с тези мигранти. Така вие получавате изкривена картина, представяща единствено мъже като източник на проблеми. След това отивате в един бежански лагер и всъщност виждате, че половината от обитателите му са непълнолетни и жени.“
Сараево - отвътре и отвън
Горчивите уроци за влиянието и връзките между политиката и медиите Брано и Ведран са научили по време на войната в Босна. И двамата тогава са живели в Сараево като обсаден град. „Тогава безброй медии отразяваха случващото се. И ние можем да направим разликата между онова, което ставаше в Сараево, и другото, което се разказваше и описваше в медиите. Вижда се ясната връзка между политическото говорене и медийното отразяване и как тези истории в медиите се променят и манипулират в определена политическа посока.“
Хората от нашите страни – от Босна, от България, не тръгват на запад и не бягат само за пари. Те бягат от политическата система, която ежедневно ги унижава, казват още от Dubioza Kolektiv.
Когато градят музикалната си концепция и съчетават текст, музика и визия, винаги някъде на заден план си имат едно наум – „Монти Пайтън“. Защото са убедени, че иронията и хуморът са най-добрият инструмент в комуникацията тук, на Балканите. „Ако сме абсолютно сериозни, то тогава музиката и текстовете биха звучали твърде депресивно. И никой няма да слуша“, казват Брано Якубович и Ведран Муягич, специални гости на „Изотопия" преди концерта на групата на 29 ноември в София.
Цялото интервю и характерния саунд на „Дубиоза Колектив" слушайте в звуковия файл.
Превод в ефир: Леда Деянска
Снимки: Иван Русланов
„Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването „Любими празнични истории“. Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...
Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..
"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото виждане, но..
На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори. Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината. Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..
Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник. През годините сме свикнали да го виждаме на..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на Христо Смирненски" в седми том от " Известия н На Националния литературен музей". Гледната точка на госпожа Тошева, а и на други имена в литературата,цитирани от нея, е, че лириката на Смирненски се..
Творчеството е проявата на висшето в човека, начинът му да предаде своето виждане за света, да го направи по-красив и да го сподели с другите. Затова и Маслоу в пирамидата на човешките потребности поставя творчеството като най-високото стъпало в нуждите на личността. Творчеството е различен начин да се свържеш с другите, да им покажеш част..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..