Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Обновена версия на „Магията на танца“ ще взриви НДК на 12 декември

Ансамбъл "Чинари"
Снимка: БГНЕС

Ансамбъл "Чинари" ще изпълни обновена версия на спектакъла си „Магията на танца“ на 12 декември в зала 1 на НДК. Спектакълът не е игран там от 2008 година и от ансамбъла твърдят, че ще изненадат дори онези, които са го гледали тогава. 
     

Зрителите могат да очакват изключително различно изживяване от представяното през последните години, обясни в предаването "Хоризонт до обед" Калоян Павлов, солист на „Чинари“ и член на група „Етнотикс“.

„Той е много различен. Стилизиран. Изцяло на фолклорна основа, но от музиката до хориографията, костюмите, осветлението и всички режисьорски похвати, той е доста иновативен и модерен спекакъл“, разказа Калоян.

Хореограф и режисьор на "Магията на танца" е художественият ръководител на „Чинари“ Асен Павлов.

Калоян Павлов и Любомира Павлова

Спектакълът запазва досегашната си структура, но има и нови елементи – в отделните части ще се включат и новосъздадените елементи към ансамбъла: трио „Булгарина“ и група „Етнотикс“ - първата етно рок група у нас, която се състои от женски квартет гъдулки. На 12 декември ще прозвучат нови и самобитни техни авторски композиции, каза Любомира Павлова от "Етнотикс". 

„Самият спектакъл е доста тежък за изпълнение от танцувална гледна точка. Всичките танци в спектакъла са направени в стил шоу, използвани са модерни похвати, за да бъде по-взривяващо, доста по-емоционално, доста динамично. Няма моменти, в които хем артистът на сцената, хем публиката да отдъхне“, сподели още Калоян Павлов, според когото танцьорите трябва да бъдат във върхова форма.  

В пикови моменти на сцената са 24 танцьори заедно с музикантите. 

Неотдавна ансамбъл „Чинари“ представи българската култура и традиции в Китай на среща на 16 държави. „Те се впечатляват страшно много от нашата култура, нашия фолклор най-вече. Всеки един от нас представи своята култура, своя туризъм. Бях доста впечатлена от това как другите държави финансират своята култура“, разказа Любомира Павлова.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40

По стъпките на Христина Морфова

Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..

публикувано на 22.04.25 в 19:40

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..

обновено на 22.04.25 в 18:52