"Аз работя в тясно сътрудничество с института "Паганини" в Генуа. И тъй като правя редакциите на манускриптите на Паганини, се докосвам до оригиналните ноти. Това е уникална възможност да се направи нов прочит на партитурите му." - заявява цигуларят и добавя, че този нов спектакъл ще осъществи една среща, която никога не се е случила реално - между коренно противоположните като личности и творци Фредерик Шопен и Николо Паганини.
Марио Хосен, разбира се, ще бъде в образа на "Цигуларя на дявола". Към него ще се присъедини и швейцарският пианист Адриан Йотикер, който пък ще е в ролята на Фредерик Шопен.
"Бяхме очаровани да видим два толкова различни характера, които всъщност музикално се срещат - дори и да не са се срещали в реалния живот, като музика ние чувстваме, че те имат допирни точки и ги приемаме като еднакво близки. Особено интересно е, че отстрани Шопен и Паганини изглеждат толкова несъпоставими като възприятия, но всъщност, в дълбочина музиката им говори за едно и също. На пръв поглед Паганини е безспорният виртуоз, но това не означава, че музиката му няма душа - винаги е трудно да се пребориш с клишето, ако ти го прикачат. Същото е и с Шопен - познат най-вече с ноктюрните и валсовете, със сладостната чувственост на неговата музика, но аз, като професор по пиано, мога да призная, че до ден днешен за мен етюдите му са най-трудните за свирене." - сподели Йотикер
Двамата солисти ще свирят с "Камерата Орфика" към Нов български университет, а на пулта ще застане гостът от Австрия Кристиан Шулц.
Повече за замисъла на спектакъла и осъществяването му Марио Хосен и Адриан Йотикер разказаха за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Чуйте в звуковия файл.
Eксклузивно в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" представяме един от най-новите проекти на цигуларя Марио Хосен, свързал името си от доста време с творчеството на Николо Паганини – най-прочутия и боготворен цигулар в музикалната история...
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски ...
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
Има реален риск министрите да не са лоялни към партиите, които са ги излъчили, а към определени центрове, които стоят зад тях - олигархични или..
Ако КС се произнесе със становище, че не са открити достатъчно гласове, които да позволят на "Величие" да влезе в парламента, партията ще се обърне към..