Групата „Дубиоза колектив“ за втори път се готви да покори публиката в софийската зала „Арена Армеец“, след гостуването си през 2017-та година. Преди концерта на 29-ти ноември ексцентричната балканска група изненада феновете си, пристигайки в София в началото на месеца с целия си състав. Музикантите свириха на Женския пазар, а по-късно изнесоха ексклузивно “Warm up” парти в столичен клуб.
Музиката на "Дубиоза колектив" е смесица от рок, пънк, ска и реге и много често подкрепят определени каузи. Музикантите се отличават и със сценичните си костюми в жълто и черно, които се превърнаха в тяхната запазена марка. В деня на гостуването си в София „Дубиоза колектив“ представи и най-новия си сингъл - „Cross The Line“, в който участва Manu Chao.
Откъде основно идват влиянията, на които се подчинява създаденото като музика и текстове, разказва един от създателите на състава - басистът и вокалист Ведран Муягич, специално за предаването „Евробокс“.
„За нас винаги е било важно съдържанието, още от самото начало. Независимо от това какво се случва в дадения момент, това, което виждаш и чуваш, когато пуснеш телевизора или радиото, или когато отвориш който и да е интернет сайт, получаваш много информация, която ти въздейства. По принцип се опитваме да изработим нещо като платформа, от която да говорим за проблемите, които откриваме, за важните неща за обществото ни. Дори и сега положението е същото. Независимо, че нещата се променят, групата ни израства, ние помъдряваме, но същността на проблемите е еднаква", споделя Ведран.
"Ако прослушате песните от първия ни албум и нещата ни от последните години, определено ще откриете развитието в начина ни на мислене, как се променя начинът ни на възприемане на нещата или пък как няма промяна. Понякога изразяваме своята неудовлетвореност от нещо, друг път това е начин да кажем на глас мнението ни за това как могат да се случват нещата. Но никога не разглеждаме само едно единствено нещо, винаги е комплексно", казва още вокалистът на групата.
Първата част от интервюто чуйте в приложения аудиофайл:Започва седмият сезон на "Литературните маршрути" . Фондация "Прочети София" организира събитието, което през тази година включва 12 нови градски литературни тура. Авторите им са поети, писатели, философи, журналисти, литературни историци. Тази вечер ще се проведе първото събитие – "Европа в българската литература". Многоликата..
Два празника - Денят на Европа, 9 май, и Денят на светите братя Кирил и Методий, 11 май, ще бъдат отбелязани внушително с музика в Шумен и София - с изпълнение на Симфония №9 от Лудвиг ван Бетовен. В петък на сцената в Арена Шумен и в неделя в столичния Национален дворец на културата от 19 ч. ще застанат два оркестъра и 10 хорови състава от..
„Пролетен полъх“ е наречен концертът на Симфоничния оркестър на БНР в зала "България" на 9 май от 19 часа. Главният диригент Константин Илиевски е избрал отново нелек репертоар, който да покаже големите технически и звукови възможности на състава – симфоничната поема „Веселите шеги на Тил Ойленшпигел“ от Рихард Щраус, "Пролетно тайнство" от Игор..
На 11 май от 18.00 часа в православния храм "Св. Параскева" ще се състои традиционният Великденски концерт на Хора на софийските момчета. Водещ концерта ще е ставрофорен иконом д-р Кирил Попов, а солист ще бъде сопраното Таня Лазарова. " На 11 май Българската православна църква почита светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий ...
В Ловеч тази вечер се откриват традиционните Люлякови музикални вечери. Люляковите музикални вечери водят началото си още от 1905 г., преминават през различни форми, прекъснати са в началото на 90-години на миналия век и са възстановени през 2014 г., поясни секретарят на ловчанското читалище "Наука 1870 г." Пепа Стаменова: "Люляците са..
"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредени в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..
За да открие вдъхновение, човек трябва да спре, да се огледа и да се заслуша – в този век на непрекъснато висене в социалните мрежи сякаш все по-рядко чуваме собствения си глас . Така смята потомственият фотограф Емануил Трейман. По думите му, вдъхновение може да е всичко . Вече 15 години чрез различни инициативи Трейман работи върху..
Министерството на образованието ще предложи за обсъждане промяна в образователната структура, която предвижда връщането на 8 клас към основното..
Опасявам се, че МОН ще съсипе предмета и ще го изкриви до неузнаваемост. Това мнение изказа пред БНР отец Никанор от Гигинския манастир във..
"Управлението на страната е резултат от гадни олигархични договаряния ." Това заяви пред БНР адвокат Емил Георгиев от инициативата "Правосъдие за..