Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Новият закон за социалните услуги товари общините с повече отговорности

На общинските администрации се делегират дейности, за които нямат капацитет

Снимка: Колаж: Радио Видин

Във Велико Търново се провежда национална среща на експертите по социални дейности и здравеопазване. 

Ще бъдат ли гарантирани ефективни социални и здравни услуги в общините през следващата година след направените промени в законодателството в социалната сфера? 

Влизащият в сила от 1 януари 2020 година нов закон за социалните услуги е предизвикателство за всички общини, коментира в предаването "Хоризонт до обед" Росица Димитрова - директор на дирекция „Социални дейности и здравеопазване“ в Община Велико Търново. За 85% от услугите, които към момента се реализират в страната за различни целеви групи, доставчици са именно общините, посочи тя.

Реформата поставя общините пред много неясноти

Общините имат ангажимент и по сега действащия закон за социално подпомагане да извършват анализ на потребностите, да правят общинска стратегия за социални услуги, да приемат всяка година годишни планове за изпълнението на тази стратегия и да предлагат бюджет за следващата година, който е необходим за финансиране на услугите.

"Реформата, която се случва в социалната сфера с влизащия в сила от 1-ви януари закон за социалните услуги,  изцяло вменява още повече отговорности и ангажименти на общините при много неясноти към настоящия момент, свързан с новия начин на финансиране на социалните услуги, което пък ще влезе от 2021 година", посочи Росица Димитрова и уточни, че по новия закон вече няма да имат профилите на социални услуги, както са разписани в момента.

Два вида услуги

Новият закон разделя услугите на две големи групи - едните ще бъдат общодостъпни, а другите - специализирани.

"За да бъдем по-разбираеми: право на подкрепа, на консултация, на насочване ще имат абсолютно всички граждани, без значение дали при тях е идентифициран риск или просто имат необходимост към консултиране и подкрепа. За това консултиране и подкрепа те ще се обръщат вече към общините, т.е. конкретно към общинските администрации. Това е допълнителен ангажимент на кметовете на общини, които трябва или да възложат тези нови функции на съществуващия щат от служители в администрацията, или в зависимост от това колко услуги имат в момента налични към съответната община плюс нови, които ще се създават, ще има възможност да се обособят отделни звена, с нови служители, които да поемат част от тези нови ангажименти", коментира Росица Димитрова.

Коопериране между общините

Законът дава възможност за междуобщинско коопериране, за споразумения между съседни общини. Така когато дадена община няма възможност и капацитет да осигури дадена 24-часова услуга, за да се покрият нуждите на хората, вместо нея ще ги осигурява община партньор. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармцевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39