Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЦЕРН ще строи на Балканите център за изследване на медицината

4
Фабиола Джианоти
Снимка: БГНЕС

„България остава добър партньор за ЦЕРН“. Това каза за „Хоризонт“ директорът на Европейската организация за ядрени изследвания д-р Фабиола Джианоти. Тя е в София за 20-годишнината от пълноправното членство на страната ни в организация. До 28 ноември в София тех парк, където има и изложба, ще има и лекции по актуални теми от разностранната изследователска дейност на ЦЕРН в областта на фундаменталните изследвания и техните приложения.

Според статистиката на Министерството на образованието и науката развитието на физиката на високите енергии, на ядрената физика, на информатиката, на електрониката, на медицината са областите, повлияни от участието на над 100 български учени в ЦЕРН.

Участието на България в индустриалните поръчки за ЦЕРН започва от 2010 г. и е с възходяща тенденция. Български предприятия са получили поръчки от ЦЕРН на обща стойност над 37 млн. лева.

„България е една от малкото държави, които успяват да покрият баланса между инвестицията, която се прави в ЦЕРН, и това, което се връща в страната. България дава около 0,3% от общия бюджет на ЦЕРН, което е 3,5 млн. швейцарски франка годишно. По договори с ЦЕРН българският бизнес получава малко повече обратно. Не са много държавите, които са толкова успешни при връзката наука - ЦЕРН - бизнес“.

Всички данни от изследванията в ЦЕРН се пазят на лента, тъй като това е най-сигурният и най-евтиният носител. Европейската организация се обръща към младите учени.

„Опитваме са да покажем на младото поколение колко хубава е науката и това, че няма нищо по-удовлетворяващо от това да допринасяш за напредъка на човечеството“, подчерта д-р Джианоти. Тя припомни, че ЦЕРН е в основата на развитието на интернет, а сега насоката на организацията е към изследванията в медицината и към създаването на машини, които могат да лекуват рак.

„Имаме намерението един от тези центрове да бъде изграден на Балканите“.

Днес ЦЕРН има 23 членки. От европейска организацията се е превърнала в световна лаборатория – с 2300 постоянни сътрудници, с над 1000 стипендианти и с близо 13 000 асоциирани изследователи от над 100 националности.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Протест в Нови Сад с искане за оставки

В Нови Сад студенти блокираха три моста над река Дунав

В северния сръбски град Нови Сад започна студентската блокада на три моста над река Дунав, с която символично се отбелязват три месеца от инцидента, при който рухна бетонната козирка на жп гарата и загинаха 15 души. Студенти, граждани, велосипедисти и мотоциклетисти, фермери и ветерани се стичат от различни страни и се сливат в колони, движещи се..

публикувано на 01.02.25 в 16:55

Консулът ни в Швеция се срещна с екипажа на "Вежен"

Консулът на България в Швеция Стефан Стойков се срещна с осемте български моряци от екипажа на задържания кораб "Вежен" по подозрение в саботаж на подводен кабел в Балтийско море. Завеждащият консулската ни служба в Стокхолм се е качил на кораба "Вежен" Те са в добро здравословно състояние и към момента нямат нужда от продоволствени доставки или..

публикувано на 01.02.25 в 16:45

НЗОК: Ако здравноосигурен постъпи в болница със сериозни травми на костите или мускулите, може да се наложи доплащане

Ако здравноосигурен човек постъпи в болница със сериозни травми на костите или мускулите, ще се наложи доплащане единствено на медицински изделия, които не се поемат от Здравната каса или се заплащат частично оттам. Това разясняват експерти в рубриката "НЗОК за теб". При прием в болница след ортопедична травма, независимо дали е спешна или..

публикувано на 01.02.25 в 16:39

Обявиха тринадесетия носител на наградата за живопис "Владимир Димитров-Майстора"

Богдан Александров, който от 2000 г. до момента, с известни прекъсвания, е директор на Художествена галерия "Никола Петров"- Видин, е тринадесетият носител на националната награда за живопис на името на Владимир Димитров-Майстора. Призът - статуетка и премия от 8 хил. лева, осигурени от Община-Кюстендил и СБХ, му бяха връчени в градската..

публикувано на 01.02.25 в 16:30

Износът на руски природен газ за Европа през газопровода "Турски поток" се е увеличил през януари

Износът на руски природен газ за Европа през газопровода "Турски поток" се е увеличил през януари, като възлиза на 1,56 млрд. кубически метра, пише ТАСС, позовавайки се на данни на Европейската мрежа на операторите на газопреносни системи. Увеличението спрямо последния месец на предходната година е 2 процента. Агенцията отбелязва, че това е..

публикувано на 01.02.25 в 16:09
Иван Иванов

КЕВР: Цената на природния газ за февруари - 84,34 лв.

Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за февруари в размер на 84,34 лв. за мегават/час без такси и налози, което е с близо 3 на сто увеличение спрямо януари. Това е стойността, на която „Булгаргаз“ ще продава природен газ на крайните снабдители и на дружествата за производство и пренос на топлинна енергия,..

публикувано на 01.02.25 в 16:04
Изглед от въздуха показва опустошителните последици от пожара

Горските пожари в Лос Анджелис са напълно овладени

Опустошителните горски пожари в Лос Анджелис и околностите му са напълно овладени, след като горяха в продължение на три седмици, съобщиха властите на американския щат Калифорния, цитирани от ДПА. Калифорнийският департамент за горите и противопожарната защита информира, че пожарът "Палисейдс" в западната част на Лос Анджелис и пожарът "Ийтън" в..

публикувано на 01.02.25 в 15:33