Защо човек, роден в подножието на планинския масив Килиманджаро, избира да живее и работи у нас и какво може да го привлече към историята ни?
Инж. Китубио Джоузеф Малиса живее във Велики Преслав. Дошъл от Танзания, за да учи у нас. Разбрал за страната ни от учебни борси в родината си. Искал да стане радио инженер.
„Намерих такава специалност и с пръсти го посочих, избрах го, без даже да гледам коя държава“, разказа в предаването „Изотопия“ Китубио Малиса или, както е известен сред съгражданите си - Кили Малиса.
Съдбата го довела тук, започнал в Русе във филиал на Института за чуждестранни студенти, където първо учил български. После се преместил във Варна да изучава мечтаната специалност. Сега работи като интернет доставчик.
Китубио Малиса е избрал българка за съпруга. Имат две деца.
„На мен ми харесва България. България е много спокойна държава, много хубава държава, много екологично чиста държава. Има много възможности, само че не се реализират“, подчертава Кили Малиса.
„България има потенциал, има история. Едно само й трябва на тази държава – всеки да се хване, всеки да е патриот – не по този начин, който в момента се разбира. Патриот – това означава да харесваш народа си, да работиш за народа си, за държавата си честно и почтено. Има пари, има пари за всеки, само че много българи или лидери са забравили, че в математиката има един знак: пропорционално. Трябва да се прилага този знак и всеки ще е щастлив, и ще има пари“, убеден е инж. Малиса.
„България има 1300 години история, а Танзания има само 55 години от независимостта си. Танзания е много много млада и неопитна държава, а всеки знае какво е натиск от по-големите държави“, казва още Кили.
Много му липсват приятелите и храната от Танзания. Тук яде всичко, но признава, че единственото, което още не е опитал, е супа от охлюви. Кили знае рецепти за банани с месо, поръсени с чубрица, но бърза да уточни, че това ястие не се прави със сладки банани.
„В Танзания има повече от седем вида банани. Има банани за брашно, банани за десерт, банани за барбекю, банани за готвене, които не са сладки“, разказва Кили Малиса, който умее да готви мусака.
Веднъж преселил се във Велики Преслав и заживял тук, Малиса се включва в местния клуб на Националното дружество "Традиция", надява войнишка униформа и започва да участва във възстановки, пресъздаващи събития от българската история като изпълнява ролята на някой от лошите герои.
„Когато съм в България, действам като българин. Когато мисля, мисля на български. Аз съм живял тук повече, отколкото в родната ми държава. Аз се чувствам близко до всеки, до този народ. Аз съм част от тях“, споделя инж. Китубио Джоузеф Малиса.
Цялото интервю от предаването "Изотопия" слушайте в звуковия файл."Нова година - нов късмет!", но в днешно време май е по-коректно да се каже "Нова година - нов цвят от Пантон!", тъй като избраният от тях нюанс Мока Мус буквално ще виждаме в близките над 300 дни навсякъде около нас, включително по дрехите, по аксесоари и дори по домовете ни. Как и нашият дом бюджетно да е в крак с актуалните цветови..
Самото му име загатва интересна фамилна история и автобиография - Аугусто Ечевери Чуковски има колумбийска, френска, българска и беларуска кръв, но се чувства изключително свързан с културата на Полша, защото детството му преминава там. Преподава полски език в Софийския университет, а освен това е и музикант. Как празнуват в Полша и Колумбия, но..
Културата на Южна Америка присъства в живота и празниците на семейството на Мануела Панаретова. Тя е испанист, преводач, преподавател по испански и италиански език, а личният ѝ живот е свързан с Чили, където живее по време на брака си с чилиец. Как отбелязват Коледа и Нова година в нейната фамилия и как съчетават българската и чилийската култура..
Таня Лий e българка, а съпругът ѝ Джегук Лий е от Южна Корея. След като се запознават благодарение на общ познат от корейската общност в България, първоначално ги събират разговорите за Съединените щати и любовта им към тази държава отвъд Океана. Сега вече като семейство Таня, Джегук и синът им Дамин съчетават в ежедневието и празниците си традиции..
В Афганистан Новата година – Навруз, всъщност ще посрещнат на 21-ви март, а не на 1-ви януари, защото празнуват по друг календар. Част от афганистанската общност в България обаче ще отбележи 2025-година заедно с нас. Какви са приликите и разликите в празнуването тук и там, както и как смесват традициите афганистанците в страната ни разказа..
Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София. Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..
Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..