В Италия миналата седмица се появи спонтанно движение срещу популизима и крайнодясната „Лига” на вече бившия вицепремиер Матео Салвини. Нарича се „6000 сардини” и няма политическа принадлежност. Става дума за флашмоб, родил се в Болоня от четирима приятели. Движението веднага намери широк отзвук в цяла Италия и в различни градове вече се провеждат срещи по площадите. Международен отклик има вече в Белгия: на 2-и декември в Антверпен, където предстои посещение на Матео Салвини, също ще има среща на местните „сардини“. А името „6000 сардини“ вече е регистрирано като запазена марка от Европейската служба за интелектуална собственост.
Четирима приятели от Болоня, все млади хора - Матиа Сантори, Джулиа Траполони, Роберто Мороти и Андреа Гарефа, решили, че нещо трябва да се направи след изказване преди време на лидера на „Лига” Матео Салвини на негов митинг в града, че на централния площад Пиаца Маджоре имало 100 хиляди негови привърженици. Който е бил в Болоня знае, че площадът няма такъв капацитет. И понеже предстоеше ново посещение на Салвини в Болоня във връзка с местните избори през януари, четиримата приятели пускат послание в социалната мрежа за мирна сбирка на площад Маджоре под надслов „Болоня е антифашистки град”. То започва да набира симпатизанти, a междувременно се изчислява, че в очертанията на повдигнатата настилка от 1800 кв. метра насред площада, ако хората са плътно застанали едни до други като в рибена консерва, ще бъдат 6000 души. От там и новата страница във Фейсбук „6000 сардини”. Резултатът е не само пълен площад, но и съседните улици или към 15 хиляди участници против популизма, неравноправието и нетолерантността, докато в зала „Пала Доца” с капацитет 5570 места бе партийната среща на „Лига”. Във връзка със случилото се Матиа Сантори каза за медиите:
„Махнахме името на Салвини от нашето заглавие и направихме страница във Фейсбук „6000 сардини”, защото искаме да се разграничим и да изпратим ново послание. След Болоня много хора разбраха, че се е родило нещо ново. Първият отговор дойде. Мисля, че не беше случайно, че този отговор дойде от Болоня и област Емилия-Романия, въпреки че някой подцени силата на този град и на неговата област“.
„Сардините“ не изразяват партийна принадлежност, не носят лозунги и знамена, а само нарисувани сардини с надпис в игра на думи, че съответният град, примерно Modena non si lega - няма да се хване в смисъл на въдицата и, че не иска „Лига”. Този възглас ехтя мощно без обиди и нападки към никого и както в Болоня така и в Модена се пя популярната италианска песен „Бела чао”.
В Модена Салвини не проведе срещата си с електората в центъра на града, както бе по програма, а в заведение за 400 души, докато 6000 местни сардини се събраха под проливния дъжд на централния площад Пиаца Гранде. Участва и капитанът на волейболния отбор на Модена и на скуадра адзура Иван Зайцев, a друг гражданин за местна медия каза:
„Господина, който разправя врели-некипели из цяла Италия, ще е по- добре да престане. Последната му измислица беше, че щял да отвори болниците в събота и неделя, като че ли болниците не работят през почивните дни“.
Бившият премиер и настоящ еврокомисар Паоло Джентилони написа съобщение „Модена. Валят сардини”, а секретарят на демократическата партия Никола Дзингарети смаяно възкликна: „Велики!“
Политическите наблюдатели отбелязват, че движението на сардините събуди хората от лявото политическо пространство забравени от демократическата партия, повечето от които вече не ходят и да гласуват. И понеже, „сардините“ не обиждат, не нападат никого, не градят барикади, не предизвикват сблъсъци и не се прикриват с качулки дезориентират не само Салвини, забеляза известният писател и журналист Франческо Мерло. Сред „сардините“ има интелектуалци, известни музиканти, актьори като Алесандро Гасман, спортисти, майстори-готвачи - изобщо хора от всички браншове и на различна възраст. Те повлияха чак на Белгия, където на 2-и декември в Антверпен местните „сардини“ се организират да изразят преди всичко своето отношение на антирасизъм, защото италианците продължават да имигрират в търсене на работа и бъдеще. Срещи на „сардините“ вече са предвидени в Торино, Милано, Генуа, Рим, Неапол, Бари и Палермо както и в редица по-малки градове. Във връзка с това Матиа Сантори обясни пред медиите:
„Ние сме в контакт с организаторите в Генуа, във Флоренция, Соренто и с всички други заинтересовани градове. Целта е да запазим спонтанността, защото успехът се дължи на иновативния подход, като същевременно не бива да се променя първоначалното послание от Болоня“.
И чрез тази определена от медиите чрез метафората рибена революция - първа в историята организирана от „сардините“, посланието по думите на основателите в лицето на Матиа Сантори е, „че е дошъл моментът да се промени инерцията на популистичната реторика, да се покаже, че хората стоят над деспотизма и, че са по-важни от потребителските акаунти”.
„Сардините“ нямат за цел да основават партия, а да подкрепят и преди всичко да оптимизират съществуващата левица.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.Предложенията за кандидати за управител и подуправител на Националния осигурителен институт (НОИ) ще се правят от народни представители до парламентарната социална комисия в 14-дневен срок от приемането на процедурните правила по избора. Проектът на тези правила беше приет от Социалната комисия в парламента и предстои гласуването им и в пленарната..
Полицията в Ботевград залови след гонка 13-годишно момче, което шофирало лек автомобил. При опита си да избяга от полицията момчето е ударило няколко коли. В автомобила, управляван от него, е имало и друго дете - на 12 години. Минути след 2:00 след полунощ на 11 февруари патрул на Районното управление на полицията в Ботевград забелязва как при..
Германското правителство удължава контрола на всички германски граници с още шест месеца. Контролът иначе трябваше да изтече в средата на март. Целта е да се предотвратят незаконни влизания, обясни германският канцлер Олаф Шолц. Контролът по всички германски външни граници ще продължи до септември. Това реши днес германското правителство и..
Автомобил се удари в бързия влак от София за Петрич, движещ се с висока скорост на жп прелез със задействана автоматична прелезна сигнализация, в междугарието Долни Раковец - Гълъбник. Това съобщи за БНР Бойчо Скробански от звеното за разследване на произшествия в железопътния транспорт. Влак е ударил автомобил на жп прелез в Радомирско Няма..
До средата на следващата година една трета от всички директорски позиции в публичните дружества трябва да се заемат от жени. Това предвиждат промени в Закона за равнопоставеност на жените и мъжете, приети на първо четене от социалната парламентарна комисия. С промените се въвеждат разпоредбите на евродирективата за подобряване на баланса между половете..
България трябва да получи целево финансиране за отбрана . Това е е поискал евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков от новия комисар по отбраната на ЕК. Освен темата за митата, които американският президент Доналд Тръмп възнамерява да наложи от 12 март върху европейската стомана и алуминия, втората ключова тема от пленарната сесия на ЕП..
Няма промяна на собствеността и няма процес за смяна на собствеността на медията, заяви изпълнителният директор на Дарик радио Христо Христов в интервю пред БНР. Четирима от емблематичните журналисти на радиото – Константин Вълков, Михаил Дюзев, Мария Черешева и Александър Детев, напуснаха, което породи слухове в медийните среди...
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
" В момента Десислава Иванчева е заплашвана с убийство от жена, която лежи доживотна присъда, и никой нищо не прави ". Това съобщи пред БНР..