Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гергана Дилова: Взех си шепа пръст от Кения

Цивилизацията колкото дава, толкова и взима, споделя тя след пътуването си в Африка

Плантации за чай и кафе, силно развит туризъм и земеделие, сувенири от дърво и камък, изгреви и залези като от филм - преподавателят по италиански език и култура от Плевен Гергана Дилова наскоро сбъдна своя детска мечта - да види Кения.

Преди месец с малко багаж тя предприема мечтаното пътуване до Африка, мечта от времето на предаването за пътешествия „Атлас“.

„Много често разказите бяха за Латинска Америка, за Африка и пред мен е останала картината: голямата акация на фона на залязващо или изгряващо слънце и силуетите на животните. Впоследствие желанията ми да посетя този континент се ограничиха към източната част на Африка и най-вече Кения“, спомня си тя.

Гергана си дава сметка, че понякога предварителната нагласа за дадено място води до разочарования. Кения обаче я посреща тъкмо такава, каквато я е виждала в мислите си.

В друг свят

„Аз отидох точно с тази нагласа, с тази подготовка на сърцето. Усетих, че попадам не само на един друг континент, а в един друг свят. Все повече се убеждавах, че съм на моето място и с първия ден започвах да се влюбвам, поемайки въздуха, наситен със специфични, различни аромати“, разказва тя в предаването "Рано в неделя".

Противно на очакванията за климата, там попадаш на място с благоприятни температури, една вечна пролет, уточнява Гергана. „Около 25 градуса, с денонощна амплитуда не повече от 10 градуса.“

Столицата на Кения Найроби е модерен, съвременен град, един от най-големите градове в Африка с население над 3 милиона души. Още в Найроби тя посетила център за жирафи, нещо като малък резерват в самия град, където имала възможност да докосне жирафи от изчезващ вид.  

Колониалното минало на Кения, английското и холандско влияние се смесват с новия привкус на времето - силната инвазия на китайски инвестиции, отбелязва преподавателката. „ЖП линия – перфектна. Пътища. Много интензивно се работи върху инфраструктурата.“

При масаите

Слънчев, сърдечен, отворен народ – така Гергана Дилова описва жителите на Кения. Тя е успяла да посети селище на масаите с типичния техен бит, където времето е спряло, въпреки сериозната вече комерсиализация. 

„Жилищата, в които живеят. Начинът, по който са облечени. Танците. Имах възможност да танцувам с тях. Като историк по образование ми беше много интересно да ги наблюдавам, защото това е картина, която те връща хилядолетия назад“, споделя Гергана Дилова.

Африканското изкуство е по детски наивно и чисто, отчита тя с погледа на човек, изкушен от културната история. 

„Просто те са по-близо до природата. Цивилизацията, колкото ни е дала, толкова ни е отнела от природата, от истинските неща. Винаги съм си задавала въпроса защо изглеждат по-щастливи. Може би защото са откъснати от тези съблазни на цивилизацията. Те са деца на природата.“

Най-силно впечатление у нея оставят цветовете на Кения. „Земята. Цветът на земята е от охра сиена до червено-кафяво, брик. Това е почвата. Песъчлива, но с този наситен цвят. И отгоре зеленината. Аз си взех шепа пръст от Кения.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки: Личен архив на Гергана Дилова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00

Лъчезар Вълев: Румъния винаги е гледала на запад

В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..

публикувано на 23.11.24 в 12:13
Радостин Върбанов

Кои са "вратичките" в Закона за движение по пътищата?

На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..

публикувано на 22.11.24 в 18:30

Технологиите като "глас" на невербалните хора

Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..

публикувано на 22.11.24 в 12:23

Епохата на Водолея - ера на приятелство и разбирателство, на бум от нови открития

Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..

публикувано на 22.11.24 в 09:01