Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев: В терапията с кислород се следват строги параметри

Снимка: БГНЕС
Кислородолечение на пациентите се налага, когато дишането на атмосферен въздух, който съдържа 20% кислород, не стига за поддържането на жизнените функции. Това обясни в предаването „Хоризонт до обед“ д-р Александър Симидчиев, пулмолог, началник на функционалното отделение към Медицинския институт към МВР.

"Такива случаи са хронични белодробни заболявания, хронични сърдечни заболявания, недостатъчно хемоглобин, каквото се среща при някои бъбречни заболявания. Въобще има доста широк кръг от заболявания, които налагат в кратък период да се дава кислород, за да се поддържат жизнените функции, докато може да се възстанови нормата на жизнена дейност на дадения индивид", поясни д-р Симидчиев. 

Повечето от големите болници имат централизирани системи за кислородоподаване, където кислородът се съхранява най-често в голям съд в двора и по тръби минава до отделните стаи, т.е. вътре в стаите рядко има кислородни бутилки, освен ако в дадената стая няма инсталирана кислородна инсталация и се налага пациент, който е в тази стая, да получава кислорода, поясни лекарят. 

"Със сигурност това нещо не се прави случайно. Кислородът се дава по показания и нуждата от кислород много лесно се установява. Има уреди, с които се установява нуждата от кислород и подаването на кислород е животосъхраняващо в тези случаи, просто безалтернативно е, особено в спешна болница, да има достъпно и в стаите, в които има кислород и преносим такъв, който може да бъде сложен в дадената стая", коментира д-р Александър Симидчиев. 

И двете системи са безопасни, ако се спазват правилата, уточни специалистът.

"Инструкцията, която е задължителна, е, че вътре в помещението не може да се пуши или да има открит огън. Задължително. Няма как да има открит огън в помещение, където може да се ползва кислород", подчерта Симидчиев.

Предписването на кислородолечение и прекъсването става по показания. Има критерии за включване и изключване, категоричен е лекарят.

"Такива показания са, когато нивото на кислород в кръвта е ниско и е необходимо да се добави допълнително, за да може да се осъществяват жизнените функции. Когато престане да има нужда, т. е., когато се нормализира нивото на кислород в кръвта, това лечение може да бъде прекъснато."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Автоинструкторът от Силистра Боян Димов

Нови правила за шофьорските изпити, а защо не проверка на знанията на всички зад волана

От декември влизат в сила нови правила за шофьорските курсове и изпити .  Промените бяха обнародвани в Държавен вестник още през септември.  Според тях всеки кандидат-шофьор ще има право да се яви на теоретичен и практически изпит само четири пъти за половин година.  При неуспех, ще трябва да заплати нов курс на обучение. От бранша..

публикувано на 19.11.24 в 15:32

Проверка на БНР: Определени общини са в списък за 85 млн. лева след приемането на бюджета

17 общини, където на последните парламентарни избори е спечелила "ДПС - Ново начало", три от ГЕРБ-СДС и по една от "Алианс за права и свободи" и от "БСП - Обединена левица" са в списъка на Министерския съвет за разпределението на над 85 млн. лева за инвестиционни проекти.  Това показва проверката на репортери и кореспонденти на БНР.  Вчера от ПП-ДБ..

публикувано на 19.11.24 в 15:28

Колоната от камиони на "Капитан Андреево" достигна 36 км

Трети ден продължава транспортният хаос на границата с Турция при пункт "Капитан Андреево". Колоната от камиони достига 36 километра дължина и наближава Харманли. Според директора на Граничната полиция Антон Златанов движението към Турция ще се нормализира до няколко дни: "Някои водачи се опитват да изпреварват другите, с което се създава напрежение и..

публикувано на 19.11.24 в 15:16
Ракети ATACMS - илюстративна снимка

Русия твърди, че Украйна е обстрелвала района на Брянск с ракети ATACMS

Русия твърди, че Украйна е атакувала граничния руски регион Брянск с шест американски ракети с голям обсег ATACMS. За това нападение от изминалата нощ съобщават руски информационни агенции, като се позовават на министерството на отбраната в Москва.  Руските системи за противовъздушна отбрана са прихванали пет от ракетите и са повредили една, се казва още..

публикувано на 19.11.24 в 15:08
Питай обществото

Платформата "Питай обществото" ще осигурява достъп до взимането на решения в местната власт

Платформа за граждански допитвания "Питай обществото" ще осигурява достъп до взимането на решения в местната власт. Тя е финасирана   по програма "Европа" на Столична община.  " Проведохме срещи в различни общини с представители на местната власт и видяхме интерес от тяхната страна гражданите да бъдат включени повече", разказа пред БНР..

публикувано на 19.11.24 в 14:41
Свилен Спасов

Свилен Спасов за "Възпиране на Армагедон. Биография на НАТО"

България е спомената два пъти в книгата "Възпиране на Армагедон. Биография на НАТО" - със сълзите на Соломон Паси и с т.нар. Балкански поток, който е единственият, по който тече в момента руски газ след атаката на Русия в Украйна.  Това каза пред БНР Свилен Спасов, автор на поредицата "Власт и отговорност", който представи книгата на Питър Апс -..

публикувано на 19.11.24 в 14:21

Русия обяви, че е превзела ново село в украинската Донецка област

Русия обяви, че нейните сили са превзели ново село в украинската Донецка област, близо до стратегическия град Курахово след месеци на стабилно настъпление.  На 1000-ия ден от руското нахлуване в Украйна министерството на отбраната в Москва заяви, че руските войски са  "освободили селището Новоселидовка".  Армията на Москва сега бързо напредва в района..

публикувано на 19.11.24 в 14:17