Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев: В терапията с кислород се следват строги параметри

Снимка: БГНЕС
Кислородолечение на пациентите се налага, когато дишането на атмосферен въздух, който съдържа 20% кислород, не стига за поддържането на жизнените функции. Това обясни в предаването „Хоризонт до обед“ д-р Александър Симидчиев, пулмолог, началник на функционалното отделение към Медицинския институт към МВР.

"Такива случаи са хронични белодробни заболявания, хронични сърдечни заболявания, недостатъчно хемоглобин, каквото се среща при някои бъбречни заболявания. Въобще има доста широк кръг от заболявания, които налагат в кратък период да се дава кислород, за да се поддържат жизнените функции, докато може да се възстанови нормата на жизнена дейност на дадения индивид", поясни д-р Симидчиев. 

Повечето от големите болници имат централизирани системи за кислородоподаване, където кислородът се съхранява най-често в голям съд в двора и по тръби минава до отделните стаи, т.е. вътре в стаите рядко има кислородни бутилки, освен ако в дадената стая няма инсталирана кислородна инсталация и се налага пациент, който е в тази стая, да получава кислорода, поясни лекарят. 

"Със сигурност това нещо не се прави случайно. Кислородът се дава по показания и нуждата от кислород много лесно се установява. Има уреди, с които се установява нуждата от кислород и подаването на кислород е животосъхраняващо в тези случаи, просто безалтернативно е, особено в спешна болница, да има достъпно и в стаите, в които има кислород и преносим такъв, който може да бъде сложен в дадената стая", коментира д-р Александър Симидчиев. 

И двете системи са безопасни, ако се спазват правилата, уточни специалистът.

"Инструкцията, която е задължителна, е, че вътре в помещението не може да се пуши или да има открит огън. Задължително. Няма как да има открит огън в помещение, където може да се ползва кислород", подчерта Симидчиев.

Предписването на кислородолечение и прекъсването става по показания. Има критерии за включване и изключване, категоричен е лекарят.

"Такива показания са, когато нивото на кислород в кръвта е ниско и е необходимо да се добави допълнително, за да може да се осъществяват жизнените функции. Когато престане да има нужда, т. е., когато се нормализира нивото на кислород в кръвта, това лечение може да бъде прекъснато."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кметът на Ловеч забрани къпането във неохраняеми и необезопасени водоеми в общината

Кметът на Община Ловеч Страцимир Петков издаде заповед, с която се забранява къпането, плуването и ползването на плавателни средства във всички неохраняеми и необезопасени водоеми в общината. Забраната се въвежда с цел опазването живота и здравето на хората и превенция на водния травматизъм. Отнася се за всички неохраняеми и..

публикувано на 28.05.25 в 15:26
 Пламен Тончев

Пламен Тончев е новият председател на Комисията по досиетата

Досегашният председател на ДАНС Пламен Тончев е новият председател на Комисията по досиетата.  Той бе избран след четири часа дебати в пленарната зала – "За" гласуваха 120, "Против" 78 депутати. ГЕРБ-СДС предлага шефа на ДАНС за председател на Комисията по досиетата За зам.-председател бе избран Константин Пенчев - бивш конституционен съдия и..

публикувано на 28.05.25 в 15:17
Окръжният прокукор на София Наталия Николова

Повдигнаха обвинение на шофьора, причинил катастрофата, при която загина Сияна

Окръжната прокуратура в София внесе обвинителен акт срещу водача на камиона, предизвикал катастрофата на 31 март край Телиш, при която загина 12-годишната Сияна Попова, а нейният дядо пострада.  Обвинението към водача е за причиняване на тежко пътнотранспортно произшествие по непредпазливост и причиняване на смърт, съобщи окръжният прокурор на София..

публикувано на 28.05.25 в 15:08
Кириакос Мицотакис

Гръцкият премиер уволни държавни служители за опит да заплашват европрокурори

Служители на Агенцията по разпределяне на земеделски евросубсидии в Атина са направили опит да заплашват европрокурори, които разследват съмнения за корупция. Премиерът Кириакос Мицотакис уволни държавните служители. Служители на агенцията по управление на земеделските субсидии от Евросъюза са се опитали да прикрият документи по разследване..

публикувано на 28.05.25 в 15:07

Максим Бехар: Без да иска, Макрон насочи вниманието на света към Ханой

Без да иска, Макрон насочи вниманието на света към района на Югоизточна Азия със случката на слизане от самолета в Ханой . Това коментара пред БНР ПР експертът Максим Бехар, вписан в световната ПР зала на славата в Лондон, във връзка с кадрите, разпространени в социални мрежи и различни медии, представящи "случка" между Бриджит и Еманюел Макрон,..

публикувано на 28.05.25 в 14:51
Костадин Костадинов

Костадин Костадинов споделя опасенията от спекула с цените при въвеждане на еврото

Лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов споделя опасенията на президента Румен Радев от спекула с цените при въвеждане на еврото. Той смята, че данните, които България е подала към Брюксел, са фалшифицирани и отбеляза: "Хората, които управляват държавата, нямат намерение да спазват законите. Това е добре известно. Те погазиха закона за..

публикувано на 28.05.25 в 14:40

Евгений Кънев: Умната стратегия срещу митата на Тръмп е асиметричната

Резултатът, който гони американската икономика от вдигане на митата, е базиран на грешни сметки. Например, те слагат в калкулациите си ДДС. В САЩ нямат такъв, техният е "данък продажби".  ДДС е косвен данък и се връща, а те го смятат като част от себестойността, каза в интервю пред БНР Евгений Кънев, финансист и доктор по икономика...

публикувано на 28.05.25 в 14:13