Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Александър Симидчиев: В терапията с кислород се следват строги параметри

Снимка: БГНЕС
Кислородолечение на пациентите се налага, когато дишането на атмосферен въздух, който съдържа 20% кислород, не стига за поддържането на жизнените функции. Това обясни в предаването „Хоризонт до обед“ д-р Александър Симидчиев, пулмолог, началник на функционалното отделение към Медицинския институт към МВР.

"Такива случаи са хронични белодробни заболявания, хронични сърдечни заболявания, недостатъчно хемоглобин, каквото се среща при някои бъбречни заболявания. Въобще има доста широк кръг от заболявания, които налагат в кратък период да се дава кислород, за да се поддържат жизнените функции, докато може да се възстанови нормата на жизнена дейност на дадения индивид", поясни д-р Симидчиев. 

Повечето от големите болници имат централизирани системи за кислородоподаване, където кислородът се съхранява най-често в голям съд в двора и по тръби минава до отделните стаи, т.е. вътре в стаите рядко има кислородни бутилки, освен ако в дадената стая няма инсталирана кислородна инсталация и се налага пациент, който е в тази стая, да получава кислорода, поясни лекарят. 

"Със сигурност това нещо не се прави случайно. Кислородът се дава по показания и нуждата от кислород много лесно се установява. Има уреди, с които се установява нуждата от кислород и подаването на кислород е животосъхраняващо в тези случаи, просто безалтернативно е, особено в спешна болница, да има достъпно и в стаите, в които има кислород и преносим такъв, който може да бъде сложен в дадената стая", коментира д-р Александър Симидчиев. 

И двете системи са безопасни, ако се спазват правилата, уточни специалистът.

"Инструкцията, която е задължителна, е, че вътре в помещението не може да се пуши или да има открит огън. Задължително. Няма как да има открит огън в помещение, където може да се ползва кислород", подчерта Симидчиев.

Предписването на кислородолечение и прекъсването става по показания. Има критерии за включване и изключване, категоричен е лекарят.

"Такива показания са, когато нивото на кислород в кръвта е ниско и е необходимо да се добави допълнително, за да може да се осъществяват жизнените функции. Когато престане да има нужда, т. е., когато се нормализира нивото на кислород в кръвта, това лечение може да бъде прекъснато."

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Урсула фон дер Лайен получи наградата "Карл Велики"

Независима Европа - това беше основното послание на Урсула фон дер Лайен, която днес в Аахен получи авторитетната награда на името на Карл Велики за принос към европейското единство, предаде АП. "Тази награда и градът Аахен са символ на европейското единство. Тук най-добре виждаме разрушителната мощ на войните, но и великата сила на..

публикувано на 29.05.25 в 17:57

Допълнителна видеотехническа експертиза по делото за катастрофата, при която загина 14-годишният Филип

В Софийския градски съд се проведе поредно заседание по делото за катастрофата на улица "Гурко" в столицата на 2 септември 2023 г., при която загина 14-годишният Филип Арсов. Подсъдим за случая е Петър Тодоров.  Съдът прие да се изготви допълнителна видеотехническа експертиза. СГС прие видеотехническата експертиза по делото за смъртта на..

публикувано на 29.05.25 в 17:53
Илон Мъск

Илон Мъск заяви, че приключва с дейността си в правителството на САЩ

Милиардерът Илон Мъск заяви, че приключва с дейността си в правителството на САЩ и благодари на президента Доналд Тръмп за "възможността да намали разточителните разходи". Мъск координираше дейността на новосъздаденото Министерство на правителствената ефективност, което беше натоварено със задачата да свие размера на администрацията и да спре..

публикувано на 29.05.25 в 17:39
На заседанието на Комисията по бюджет и финанси, 29 май 2025 г. На снимката (отляво надясно): Димо Дренчев,

Бюджетната комисия каза "не" за мерки срещу хора и дружества, санкционирани от трети страни

Бюджетната комисия в парламента отхвърли на второ четене предложението за въвеждане на мерки срещу хора и дружества, санкционирани от трети страни. Вносителите от "Продължаваме промяната - Демократична България" аргументираха предложението си с цел защита на финансовата сигурност, докато от "ДПС - Ново начало" видяха персонална атака срещу..

публикувано на 29.05.25 в 17:36

Дилъри на наркотици са задържани при акции на СДВР

Полицаи от СДВР задържаха дилър и двама клиенти непосредствено след покупко-продажба на наркотични вещества в столичния квартал "Младост".  При личен обиск на един от клиентите са намерени и иззети две пликчета, съдържащи бяло прахообразно вещество. При обиск на 35-годишния дилър е намерено още едно пликче със същото вещество. Действията..

публикувано на 29.05.25 в 17:15
Грети Стефанова

Грети Стефанова: "Новото начало" в Общинския съвет орязва средства за строителство и ремонти

Това увеличение, което си гласуваха колегите, не гарантира постоянни и трайни доходи , заяви пред БНР Грети Стефанова, общински съветник от групата на ПП-ДБ в Столичния общински съвет, след като о кончателно беше прието увеличение на заплатите на всички работещи в градския транспорт с 300 лева. Това стана с одобрената  икономическата рамка на..

публикувано на 29.05.25 в 17:15
Атанас Чобанов

Атанас Чобанов: Дали шефът на ДАНС Пламен Тончев не е попаднал в зависимости?

Защо синът на шефа на ДАНС Пламен Тончев е съдружник с лице, което има и политически, и ъндърграунд връзки? Има ли доклад в ДАНС за това лице (Румен Анастасов-Козела) и не е ли знаел шефът на най-мощната ни служба за какви контакти на сина му става дума?  Дали не става дума за попадане на Тончев в зависимости? Тези въпроси постави в интервю..

публикувано на 29.05.25 в 17:11