Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария и Орлин Давчеви: Интериорът е солта на архитектурата

Водещата Мая Данчева с Мария и Орлин Давчеви
Снимка: БНР

„Правим домовете на хората – такива, че те да бъдат за тях място, в което те да се връщат с желание, там, където се отглежда обичта, където се отглеждат и ли се запазват всички хубави български традиции.“ Така се представят Мария и Орлин Давчеви, семейство архитекти и интериорни дизайнери, които гостуваха на предаването "Нощен хоризонт".

Да правиш красиви домове е магия, фантастична магия, убедена е Мария Давчева. 

Как средата, в която живеем, ни се отразява?

Едно от най-позитивните изражения на архитектурата е, че тя може да променя не само материалната среда, но и живота на хората, които я обитават, посочва доц. д-р арх. Орлин Давчев. „Особено интериорът, който е толкова в близък досег с потребителите като мащаб, като усещане.“

Пробива си път новата култура – да се търси специалист още на етапа гола поляна, преди изграждането на една сграда, отчита Мария Давчева, според която прагът на доверие към намесата на специалист вече е преминат. „Средата, която обитаваме, ни култивира, влияе подсъзнателно, така че е важно да имаме изисквания към тази среда“, допълва тя.

В интериора оставяме своя почерк

Интериорът е онази част от архитектурата, която иска много сърце и търпение, може да се сравни с отглеждането на малко дете, допълва арх. Давчева. „Интериорът е там, където човек оставя тези подписи, тези белези, които са несравними. Те са подправката, солта на архитектурата.“

Да разграничим интериора от декораторството, призовава арх. Орлин Давчев. При декорацията аранжираме, докато при интериора по-скоро се работи с функционалности, пространства, ергономия. „Намесата е много по-дълбока и много често се налага да се правят някои трансформации. Тогава човек трудно би могъл да се справи сам, а ние знаем, че българинът си е пенкилер и си разбира от всичко. Затова често се правят грешки.“

За да се оползотвори най-пълноценно едно пространство е необходим професионален поглед, убедена е Мария Давчева, която вярва, че добрият архитект пристига първо като психолог.

„Човек, ако не е учил това, колкото и много списания да гледа, колкото и да е пътувал, колкото и прекрасни мебели и осветителни тела да купи – това не е достатъчно, за да направи интериор, да направи дома. Домът е една съвкупност, една цялост от неща - видими и невидими за очите.“

Когато гледаме някакви примери, често се увличаме в прилагането на принципа copy-paste и се опитваме автоматично да го пренесем в друго пространство, което води до лоши резултати, казва доц. Орлин Давчев. Правилният начин на разработване на едно пространство според него е то да има идентичност, собствен дух и характер. Ако се пренасят механично разнородни елементи, интериорът започва да прилича на пачуърк, коментира специалистът.

Българският дом става глобален

Интериорите робуват и на мода. Българският дом вече е глобален дом, какъвто може да се види и в други точки на света, казва още архитект Давчева. Сегашният дом по думите й се лута между различни моди, между показване на лукс с много средства и почти аскетски, минималистичен облик. Новото поколение ще прави нов тип домове, с нови правила за оформянето на дома и ново усещане за автентичност, допълва тя.

Може ли един осмислен проект да уголеми едно жилище?

„Безспорно“, отговаря Орлин Давчев. „Това е един от най-мощните инструменти в архитектурата, когато се борави с подобни фокуси, които всеки архитект малко или много владее, за да може да коригира пространството, да коригира начина, по който то се възприема с най-различни прийоми, свързани с материал, с цвят, със съподчиненост между форми и пространство, със самата аранжировка на подвижно и неподвижно обзавеждане. Накрая може самото пространство да се промени до неузнаваема степен.“

„И тези малки хитринки всъщност детронират правила от рода на „малко пространство, малки плочки“, „тъмният цвят „затваря“ помещението, светлият го отваря“. Няма такова нещо“, допълва Мария Давчева.

Хубавият дом приляга на обитателите си

Хубавият дом е онзи, който приляга на човека, няма универсална рецепта за това, отбелязва тя и дава примери с хора, които имат нужда от повече пространства и други, които се чувстват по-уютно в малки пространства.  

Доц. Орлин Давчев се забавлява с митовете за професията архитект. „Много клиенти си мислят, че по цял ден се занимаваме само с красота, естетиката е в ежедневието ни, едно прекрасно битуване. И ние само взимаме елегантни решения.“ Всъщност архитектът е артист, при който музата трябва да бъде по график, с усмивка добавя той.

„Аз съм от динозаврите, които чертаят само на ръка“, признава арх. Мария Давчева. „Малко страдам по това, че няма време за рисуване, че не получаваме хартиени писма, че все по-малко четем хартиени книги...“

Цялото интервю с Мария и Орлин Давчеви слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Таня Стоянова

Доц. Таня Стоянова - българката, обявила война на рака

Д-р Таня Стоянова, доцент по молекулярна и медицинска фармакология и урология в Медицинския факултет  на  Калифорнийския университет в Лос Анджелис е гост в 54-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности" . Нейното хоби са това, което обичат децата ѝ, но понякога рисува и обича да слуша кънтри музика. "Ние се занимаваме да..

публикувано на 30.09.24 в 10:45
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57