На 24 ноември се навършиха 100-години от рождението на създателя на българската школа по контрабас проф. Тодор Тошев - виден педагог, подготвил повечето от нашите контрабасисти и самият той изтъкнат концертиращ инструменталист.
След завършването на Музикалната академия в София Тодор Тошев специализира в Пражката консерватория при проф. Олдржих Шройс. Завръща се в България и започва преподавателска дейност, изнася самостоятелни концерти, свири в оркестъра на Софийската опера и в Симфоничния оркестър на БНР. Концертната му дейност се развива не само у нас, но и в чужбина, редом с това има майсторски класове в Англия, Германия, Швейцария, Гърция, Финландия.
Като признание за активната му дейност в пропагандирането и налагането на контрабаса като солистичен инструмент Тодор Тошев става член на Международното общество на контрабасистите в Хюстън, САЩ, и е удостоен с титлата Доктор хонорис кауза на Музикалната академия „Сибелиус“ в Хелзинки и НМА “Проф. Панчо Владигеров“ в София. Той е един от малкото български музиканти, които фигурират в английската енциклопедия „Who Is Who“.
Проф. Тодор Тошев е автор на редица помагала за изучаването на свиренето на контрабас, съставил е сборници с пиеси от български композитори, старинни сонати, етюди, класически пиеси. Под егидата на Музикалната академия създава Академичен бас фестивал, който тази година е посветен на неговата 100-годишнина. Умира на 22 февруари 1993 г. Многобройните му студенти и до днес продължават неговото дело.
За началото на своя жизнен и творчески път проф. Тодор Тошев разказва в интервю от 1989 г., съхранено в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл, където има и негово музикално изпълнение.
От 28 юни до 6 юли в датския град Орхус се проведоха шестите поред Европейски хорови игри, наред с друг важен за хоровия свят конкурс – "Гран при на нациите". С два златни медала в категориите "Камерни хорове" и "Сакрална музика а капела" беше отличен Младежкият камерен хор „Охана“ с диригент Димитър Костанцалиев. Най-високата оценка на..
В китното село Арбанаси, близо до Велико Търново, вече се събраха музиканти за предстоящото издание на фестивала за камерна музика Arbanassi Summer Music. Концертите в програмата тази година са три – два в църквата "Архангели Михаил и Гавраил" и един – в "Свети Георги". Изпълнителите са както българи от страната и чужбина, така и белгийски гости...
Започна 11-ото издание на Международния фестивал и академия "Алегра", което ще продължи до 19 юли. В края на миналата седмица в София пристигнаха елитни преподаватели от различни европейски държави и млади музиканти от различни краища на света, за да се включат в няколко майсторски класа. В четвъртък започват и концертите - те ще се провеждат в..
След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции. Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилян Бояджиев – хореографи,..
Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик. От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..
В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..
Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт". Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си . "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..