Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо е необходима национална скринингова програма за ранно откриване на болестите на ретината

Опасността от развитие на болести на ретината расте заедно с възрастта
Снимка: Pixabay

Лекари и пациенти натояват за национална скринингова програма за ранно откриване и профилактика на болестите на ретината. Тези заболявания често водят до слепота и влошаване качеството на живот, а най-засегнати са възрастните хора и диабетиците. Онлайн платформата "Портал на пациента" започна информационна кампания за болестите на ретината с подкрепата на специалисти офталмолози и пациенти.

Над 2,2 милиарда души в света са с нарушено зрение. При половината от тях заболяването е можело да бъде предотвратено с навременни мерки. Най-рисковата група са диабетно болните, които у нас са около 8 на сто от населението, а 1/3 от тях развиват болести на ретината. Диабетната ретинопатия засяга съдовете на окото, обясни председателят на Българското дружество на офталмолозите доц. д-р Марин Атанасов:

"Дори и най-малкото кръвоизливче, дори и най-малкият отток, който е предизвикан от повишената съдова пропускливост, може да предизвика много тежка симптоматика."

Болестта се развива без болка и ако пациентът не потърси помощ навреме, зрението намалява прогресивно и може да се стигне до пълна слепота, предупреждават лекарите.

"Когато ги открием навреме, ние можем да ги повлияем. Целта е да открием тази ретинопатия тогава, когато една адекватна лазер терапия може да профилактира пациента и той да не достигне до по-тежката форма на диабетна ретинопатия."

Липсата на достатъчно информация води до късно откриване на болестите на ретината, особено при по-възрастните пациенти, смята проф. Ива Петкова, специалист-офталмолог в Александровска болница и член на експертна комисия към здравното министерство:

"В повечето случаи по-възрастните пациенти знаят за заболяването перде. Те са заболявания на една и съща възраст, могат да съществуват едновременно. Чака се да напредне пердето, да узрее, както се казва и се пропускат някои много важни заболявания, каквито са макулната дегенерация, свързана с възрастта, а също и глаукомата, които междувременно могат да работят, да донесат невъзвратимо увреждане и накрая да се окаже, че операцията за перде не помага."

Загубата на зрение рязко влошава качеството на живот на хората и ги прави зависими от техните близки. Какво се случва, когато болестта напредва - разказва председателят на създаденото миналата година Сдружение „Ретина България“ д-р Петя Стратиева. Самата тя е с увредено зрение и познава в детайли всички проблеми на тази група пациенти:

"Човек престава да вижда лица, да разпознава черти, започва да се блъска дори в ръбовете на собствения си дом. Изведнъж, бавно и постепенно, с всеки изминал ден, започва да не може да се справя с ежедневните си задължения."

Опасността от развитие на болести на ретината расте право пропорционално с възрастта, казва проф. Петкова:

"Докато над 60 години честотата е от порядъка на 8 до 12%, над 80 години тя може да бъде около 30% от населението, което е на тази възраст съответно."

Колкото по-рано се открие ретинопатията, толкова по-големи са възможностите на медицината да помогне, напомнят лекарите. Д-р Марин Атанасов каза:

"Нашето послание е всеки един пациент с диабет поне веднъж годишно да бъде преглеждан от офталмолог, дори и да няма оплаквания. Ако има оплаквания, разбира се, това трябва да стане веднага. За съжаление, когато настъпят субективните оплаквания, нерядко вече е станало доста късно и тогава тръгват да търсят помощ. Тогава вече ние трудно бихме могли да профилактираме диабета, трябва да лекуваме, за съжаление, късните последици. А е можело да не се стига до там, ако този пациент е бил обхванат навреме."

У нас обаче се разчита пациентите сами да търсят помощ, ако и когато решат. Затова лекарите препоръчват профилактиката и ранното откриване на болестите на ретината да станат държавна политика.

"Това да оставим инициативата в ръцете на пациента, той да бъде инициативният, той да отиде при лекаря, ако забележи нещо, обикновено в повечето случаи се оказва доста късно. Ранната детекция не може да бъде оставена в ръцете на пациента. Тя трябва да бъде грижа на обществото, грижа на здравните власти и да бъде свързана с профилактичните мероприятия, които трябва да се провеждат."

Българските лекари успешно прилагат иновативно лечение на една от проявите на диабетна ретинопатия - влажната форма на диабетен мускулен едем. В 90 на сто от случаите лечението има ефект и или подобрява зрението, или стопира развитието на заболяването. Терапията обаче е скъпа и недостъпна за повечето пациенти, каза Петя Стратиева:

"И много често това са пенсионери, които следва да заплатят част от терапията. И това не са всички разходи, които те трябва да поемат. Те имат и разходи за изследвания, ако щете дори и за транспорт, за да стигнат до лечебното заведение. Те имат и други разходи в ежедневието, които са свързани с това те да водят социален живот. И тези разходи са поети изцяло от пациентите и техните семейства."

От лятото на миналата година здавната каса плаща 75 на сто от стойността на лекарството, което е доста скъпо и се налага пациентите да доплащат по около 350 лева за всяка инжекция. Обикновено лечението започва с минимум 3, а често и повече. От сдружение "Ретина България" напомнят, че освен достъп до лечение, българските пациенти имат нужда и от целенасочена държавна политика за профилактика."

"Да има скринингова програма, което значи пациентите да бъдат ранно обхващани, особено пациентите с диабет, за да може да започне навременно лечение и рехабилитация на тези пациенти. Да могат де станат мобилни, да се обслужват в дома си, да се научат как да си режат хляб, какви маршрути да имат и също да бъдат обучени как те да живеят със самото заболяване. За това следва да го има скрининга."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Испания и Португалия настояват за засилване на междусистемните енергийни връзки в Европа

Испания и Португалия настояват за засилване на междусистемните енергийни връзки в Европа. Правителствата на двете страни ще изпратят писма до ресорния еврокомисар и до френския министър на енергетиката. Почти месец след историческото спиране на тока на Иберийския полуостров, Испания и Португалия искат по-голям капацитет за пренос на електроенергия през..

публикувано на 19.05.25 в 22:21

Шофьор на румънски тир е пострадал при катастрофа край Монтана

Шофьор на румънски тир е пострадал при катастрофа между три тежкотоварни автомобила на международния път Е79 край Монтана. Пътният инцидент е станал м алко след 18:00 часа между селата Винище и Смоляновци. Пътят остава затворен и се разчиства.  Пътният инцидент е станала малко след село Винище, в посока Смоляновци. Предполага се, че шофьорът на..

публикувано на 19.05.25 в 22:18
Урсула фон дер Лайен

Тръмп е информирал Фон дер Лайен за телефонния разговор с Путин

Президентът на Съединените щати Доналд Тръмп е информирал председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен за телефонния си разговор с Владимир Путин. Това съобщи фон дел Лайен в социалната мрежа Х. Президентите на САЩ и Русия разговарят по телефона Руският президент заяви, че Москва е готова да работи с Киев относно меморандум за..

публикувано на 19.05.25 в 22:12
Президентът на САЩ Доналд Тръмп.

Тръмп за разговора с Путин: Много добър, Русия и Украйна ще започнат незабавно преговори

Президентът на САЩ Доналд Тръмп определи разговора си по телефона с руския си колега Владимир Путин като много добър, предаде Ройтерс, като се позова на постове на Тръмп в неговата социална мрежа "Трут соушъл".  Тръмп добави, че Русия и Украйна ще започнат незабавно преговори за прекратяване на огъня. Условията ще бъдат договорени между двете страни,..

публикувано на 19.05.25 в 22:01
Депутатите Асен Василев и Андрей Цеков (на втори план) отговарят на журналисти в Благоевград - 19 май 2025 г.

Асен Василев: 15 млн. лв. от държавата за столичния транспорт няма да решат истинските проблеми

Осигурените от правителството допълнителни 15 милиона лева  субсидия на столичния автотранспорт са категорично доказателство за политически сценарий на протеста, чиято цена плащат всички софиянци. Това заяви в Благоевград съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев и прогнозира катализиране на протестите в други сектори.  Договорени са..

публикувано на 19.05.25 в 21:34
Красимир Димовски при получаването на наградата.

Красимир Димовски получи Националната литературна награда за роман на годината "13 века България"

Красимир Димовски получи Националната литературна награда за български роман на годината "13 века България". Той бе отличен за романа си "Тезеят в своя лабиринт. Дневникът на една П". Името му бе съобщено на церемония в Софийската градска художествена галерия днес. Връчват наградата "13 века България" за роман на годината Авторът каза, че..

публикувано на 19.05.25 в 21:11
Трамваите в София възстановиха движението си след шестдневни протести - 19 май 2025 г.

Наземният транспорт в София възстановява работа

Тази вечер ще бъде възстановено движението на наземния градски транспорт в София, съобщиха от Столичната община. Вече започнаха да се движат трамваи, тролеи и автобуси от депо "Банишора" и автобусите от гараж "Малашевци".  Очаква се поетапно пускането в движението и на транспортните средства и от останалите депа и гаражи в града. От транспортните..

публикувано на 19.05.25 в 20:42