Фестивалът ще продължи до 7 декември и ще отбележи няколко годишнини: 70 години Балет – Стара Загора, 120 години от рождението на Панчо Владигеров, 100 години от рождението на Руслан Райчев и 90 години от това на Димитър Димитров.
Сред акцентите в програма на фестивала, освен „Африканката“, са още: гостуването на полския оперен театър Балтик – Гданск с постановката „Таис“ от Масне /27 ноември/, юбилейната гала вечер на Стефка Минева /30 ноември/, балетна гала на трупата на Държавна опера – Стара Загора /5 декември/ и „Фалстаф“ от Верди на Държавна опера - Пловдив /7 декември/.
Постановката на „Африканката“ от Майербер е на именитата българска режисьорка с впечатляваща европейска кариера Вера Немирова, която за първи път работи в Старозагорската опера. Декорите и костюмите са дарение от Дойче опер – Берлин, където тя постави същото произведение през 2015 г. Тогава в главната роля на Васко да Гама се представи Роберто Аланя – един от най-прочутите тенори на нашето време.
Режисьорското решение, както във всички постановки на Вера Немирова, е с препратки към днешната действителност. В него има вечни идеи, изразени по съвременен начин, но премерено, с баланс между минало и настояще. Така робите се превръщат в мигранти, а папските съветници – в депутати, които разгорещено спорят дали да отстъпят място на прогреса и откриването на нови светове, или да сложат преграда пред Васко да Гама и тази възможност.
Солистичният състав в Стара Загора: Към румънския тенор Даниел Мандял се добави букет от гласове – добре познатия ни сопран Беса Лугичи като любимата на Васко да Гама - Инес, Даниела Дякова като индийската принцеса Селика, Делян Славов като амбициозния Дон Педро, убедителният Крум Гълъбов – като фанатика Нелуско. И още: Ивайло Джуров, Пламен Кумпиков, Тереза Бракалова. Солистите, хорът, балетът и оркестърът на Операта в Стара Загора са обединили своята енергия с тази на постановъчния екип, съставен от български и чуждестранни творци. За пластиката на артистите се грижи Силвия Томова, а в сцената със завладяването на кораба се включи и прабългарската школа „Багатур“.
Как Вера Немирова е преосмислила постановката от 2015 г. досега и с какви впечатления са някои от участниците в българската премиера - чуйте в репортажа за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" в звуковия файл.
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София. С Максима ни среща Виктория Петрова. Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..
Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
Само интереси и алчност за власт и пари събира трите партии, които преговарят за правителство ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН. Това заяви бившият лидер на..