Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Радев: Поставих въпроса какво е справедливо разпределение на разходите в НАТО

Страните в НАТО се делят на производители и на купувачи, заяви президентът

| обновено на 04.12.19 в 19:13
Румен Радев е в Лондон за срещата на лидерите на страните от НАТО
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Лидерите на страните от НАТО потвърдиха задължението за взаимопомощ в случай на външна заплаха. 

В декларацията, приета на срещата в Уотфорд край Лондон, се посочва, че "конструктивни" отношения с Русия са възможни, но тя продължава да застрашава евроатлантическата сигурност.

Лидерите приеха актуализиран план за отбрана на Полша и Прибалтика. 

В съвместното изявление се посочва, че тероризмът е обща заплаха за всички членове на НАТО. Те обаче не успяха да постигнат консенсус върху определението за тероризъм. Френският президент Еманюел Макрон отхвърли категорично искането на Ердоган да определи кюрдските отряди в Сирия като терористична организация.

За справедливо разпределение на разходите в рамките на НАТО се изказа президентът Румен Радев на приключилата среща на лидерите на Алианса в Лондон. По думите му, при отчитането на разходите трябва да има предвид не само процентът от брутния вътрешен продукт, но, също така коя държава е производител и коя - купувач на оръжие. 

„3,25% - ние сме втората страна в НАТО, след САЩ, с такъв висок разход за отбрана. Над 60% от тези разходи отиват за модернизация, знаете защо – закупуването на изтребителите ф-16. Но, поставих, разбира се, и въпроса: „Какво означава справедливо разпределение на разходите“. Поставя се разделителна линия между държавите, които са под 2% и които са над два процента, но аз предизвиках дебат и за една друга разделителна линия, която изобщо не се обсъжда - че страните се делят на производители и на клиенти, на купувачи“

Йенс Столтенберг даде пресконференция веднага след приключването на срещата на НАТОСрещата на високо равнище на страните-членки на НАТО в лондонското предградие Уотфорд завърши с оптимистична нотка, макар че остана чувството на липса на така желаното единство по редица важни въпроси.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заключи, че НАТО е най-успешния алианс в историята. Причината - защото се променя с настъпващите промени в света и то в положителна посока. Столтенберг остава оптимист за бъдещето, защото отчита, че сътрудничеството е между Северна Америка и Европа е по-добро откогато и да било. 

„За пета поредна година отбелязваме на увеличение на инвестициите за отбрана. На практика европейските съюзници и Канада добавиха 130 милиарда долара към военния бюджет, а до края на 2024 година тази цифра ще достигне 400 милиарда долара“.

Дразгите между едни от водещите лидери, като американския президент Доналд Тръмп и френския му колега Еманюел Макрон и някои други задкулисни напрежения оставиха горчив привкус, че така изтъкнатото мото от Столтенберг и домакина на срещата - британския премиер Борис Джонсън - "Един за всички, всички за един" - не отговаря на реалностите. 

От българска страна, президентът Румен Радев заяви накрая, че срещата е преминала много спокойно, въпреки очакванията за бурни моменти. Той посочи, че е поставил въпроса за справедливото разпределение на разходите за отбрана, тъй като се поставя разделителна линия между държаните, които са под и над 2% от брутния вътрешен продукт. По думите на Радев, той е предизвикал дебати за друга разделителна линия, която изобщо не се обсъжда, а именно, че страните се делят на производители и клиенти. България е една от само 9-те страни-членки от общо 29, които покриват критерия за 2%. 

Доналд Тръмп всъщност даде работен обяд именно на лидерите на тези страни. Министърът на отбраната Красимир Каракачанов пък съобщи новината, че Турция е приела аргументите на другите страни-членки и няма да блокира инициативата на НАТО за по-засилено присъствие в балтийските държави и Полша по повод на разнотласията около Сирия.   

Тръмп не се яви на планираната от него пресконференция след заседанието. Твърди се, че е бил обиден от разпространен видео-материал, в който Еманюел Макрон и канадският премиер Джъстин Трюдо го обсъждат в отрицателна светлина. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
проф. Георги Николов

Учени: В днешна Сърбия живее българска общност с корени от Средновековието

В днешна Сърбия живее българска общност с корени от Средновековието, посочват в свое становище учени от Института за исторически изследвания при Българската академия на науките. То е подкрепено от близо 40 представители на академичните среди. Документът е насочен срещу спекулациите в западната ни съседка, с които се оспорва националната идентичност..

публикувано на 01.02.25 в 09:04

Пентагонът готви изпращане на още 1000 военнослужещи в подкрепа на мерките срещу миграцията

Пентагонът подготвя заповеди за изпращането на поне 1000 военнослужещи в подкрепа на мерките на президента Доналд Тръмп срещу миграцията, съобщиха американски служители, предаде Асошиейтед прес. Още около 500 войници ще бъдат изпратени на югозападната граница. А около 500 морски пехотинци ще отидат в залива Гуантанамо в Куба, където ще бъдат..

публикувано на 01.02.25 в 09:00

Почитаме жертвите на комунистическия режим

Днес почитаме жертвите на комунистическия режим. На първи февруари 1945 година срещат смъртта си трима регенти, 67 депутати, министри, генерали и полковници, общественици - жертви на Народния съд. Денят за почит към жертвите на комунистическия режим е обявен през 2011-та година по предложение на президентите на България Желю Желев и Петър Стоянов...

публикувано на 01.02.25 в 08:22

3 месеца след трагедията: Студенти блокират трите моста на Дунав в Нови Сад

Сръбски студенти ще блокират трите моста на река Дунав в Нови Сад, за да отбележат три месеца от първи ноември, когато 15 души починаха, а двама тежко ранени все още са в болница след рухване на бетонната козирка на жп гарата в Нови Сад, ремонтирана в продължение на три години с участието на китайски фирми. Протестиращите сръбски студенти..

публикувано на 01.02.25 в 08:05
Седем души са ранени при руската атака в Одеса от 31 януари вечерта, те са настанени в болница

Силни среднощни експлозии в Одеса

Силни експлозии отекнаха в украинския пристанищен град Одеса малко след полунощ. По-рано руска ракетна атака повреди исторически сгради в града. Ранени бяха седем души. Украинският президент Володимир Зеленски призова за чуждестранни инвестиции в отбранителната индустрия на Украйна. Сред пострадалите сгради в центъра на града е хотел "Бристол"..

публикувано на 01.02.25 в 07:56
Доналд Тръмп

Влизат в сила по-високите мита, наложени от Тръмп за стоки от Канада, Мексико и Китай

От днес влизат в сила драстично завишените мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп, върху стоките, идващи в САЩ от Канада, Мексико и Китай. Влизането в сила на митата беше потвърдено на брифинг в Белия дом от прессекретаря Керълайн Левит.  Американският президент обеща въвеждането на новите ставки още в първия ден от встъпването..

публикувано на 01.02.25 в 07:48

Няма да удължават противоепидемичните мерки в Хасковско

Противоепидемичните мерки в Хасковска област няма да бъдат удължавани поради спад на заболеваемостта, реши областният оперативен щаб.  От понеделник учебните часове ще са присъствени. В Карлово и Сопот обаче кметовете разпоредиха дните 6 и 7 февруари да бъдат неучебни. През следващата седмица затварят и училищата в област Монтана,..

публикувано на 01.02.25 в 07:25