Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какъв е ефектът от филтрите на комините срещу мръсния въздух

Инсталациите спират до 80% от праховите частици и са икономични

Филтърът на комина харчи колкото електрическа крушка в кухнята
Снимка: БГНЕС

До края на годината ще бъдат монтирани филтри на комините на 180 домакинства в София, които се отопляват на дърва и въглища. Целта е да се намали замърсяването на въздуха. Новата общинска програма ще обхване общо 2 хиляди домакинства.

35 домакинства са използвали тези филтри миналия отоплителен сезон в квартал "Красна поляна" по тригодишна, безплатна за домакинствата програма, финансирана от бюджета на Столичната община.

"Красна поляна" е сред районите с най-голямо замърсяване заради употребата на дърва и въглища. Разчетите на дирекция "Климат, енергия и въздух" показват, че използването на филтрите блокира над от 80% от праховите частици.

Снимка: БГНЕС

Домът на Румяна Байкушева е с монтиран филтър от миналия отоплителен сезон.

„Оплакване имаше отсреща, че дими коминът. Дойдоха хората, монтираха го и ето, няма вече жалби, че моят комин много пуши.“

Филтрите работят на електростатичен принцип, обясни Даниел Дамянович като представител на фирмите, реализиращи проекта. „Софтуерът, пригоден във филтъра, позволява филтърът да харчи 30 вата, което е като една крушка в кухнята.“

Филтрите на комините ограничават битовото замърсяване на въздуха

По отношение на дървата и въглищата замерванията сочат спиране на фините прахови частици над 80%, дори миризмата изчезва, допълни Дамянович. По думите му, системата е много ефективна за всички домакинства с ниска покупателна способност и социално уязвимите групи, например пенсионери, които няма да могат да се отопляват с по-щадящи околната среда инсталации. 3900 лева е цената с ДДС, като това включва доставката и монтажа, уточни Даниел Дамянович.

От 50 до 500 лева глоби могат да бъдат налагани на домакинства, които горят гуми, дрехи и кабели.

„Правим периодични проверки най-вече там, където можем да влизаме в домовете, именно във виетнамските общежития. Ежемесечно с полицията и инспектората ще правим поне по две проверки. Вече имаме сведения всеки един апартамент на какво се отоплява, какво гори“, увери районният кмет на "Красна поляна"  Иван Чакъров.

Още по темата слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51