“Предавам ти звънеца на председателя. Получих го в началото на моя мандат. Първоначалната идея бе да звъня с него, когато някое изказване прехвърляше три минути. А всички изказвания надвишаваха три минути. Така че ти предавам звънец, който не служи за абсолютно нищо”.
Шегите обаче останаха на церемонията и отстъпиха място на приоритетите. "Първият климатичен закон ще бъде създаден през 2020-а година, така че пътят към климатичния неутралитет през 2050-та година да бъде необратим" - така фон дер Лайен се върна към основния от приоритетите на своята Комисия. И тъй като всяка битка винаги опира до онова тривиално нещо като парите, се разбра, че за целта трябва да се съберат 100 млрд. евро за следващите 7 години.
Урсула фон дер Лайен обясни как:
“За да постигнем тази цел, ние изграждаме механизъм, който ще привлича средства от бюджета на ЕС, както и съфинансиране от страните-членки, а също и група по европейския инвестиционен план, която да набира необходимите публични и частни средства”.
Целите обаче са едно, а реалностите - съвсем друго. Последните показаха, че страните-членки никак, ама никак няма да се разберат за бюджета за следващите 7 години в настоящия му вид. На първо време приятелите на кохезията, сред които и България, категорично отказват да приемат предложението на финландското председателство, в което парите за кохезионната и за селскостопанската политика са орязани. Някои съкращения определено не се понравиха и на председателката Фон дер Лайен:
„Загрижена съм за суровите орязвания, които виждам в тези предложения, като се сравнят с предложенията на Комисията. И тези сериозни орязвания са за политики, които имат ключови цели от стратегическия дневен ред, а те ще бъдат засегнати от тези съкращения - например "Фронтекс", отбрана, дигитализация или пък фондовете за зелена икономика“.
И макар Фон дер Лайен да поиска от председателя на Европейския съвет Шарл Мишел преговорите по рамката да се възобновят и да се постигне съгласие в началото на следващата година, картината далеч не изглежда толкова оптимистична. Как ще се примирят за толкова кратко време интересите на приятелите на кохезията и останалите? До Европейския съвет има по-малко от една седмица, а едва ли можем да очакваме и след това посланиците или министрите да седнат на една маса по Коледните празници и по Нова година да осъмнем като по чудо с готов бюджет. По-реалистично е дори да очакваме да влезем в 2021-а година без рамка и договорени параметри, което означава, че ще трябва да го караме по стария бюджет. И след като дори 7-годишният бюджет, който е позната процедура за европейските институции, среща толкова пречки за съставянето си, колко време ще отнеме създаването на съвсем нов механизъм за набиране на средства за Зеления пакт?
Друг парещ въпрос е отбраната. И понеже винаги става дума за пари, а в този случай за много повече, просто на този етап явно ги няма или пък това, което го има, не стига. Което също не се харесва на председателката:
„Средствата, заложени от финландското председателство, не са достатъчни. Ако се отнасяме сериозно към това, трябва да инвестираме“.
И така, първата седмица на Урсула фон дер Лайен бе белязана от много добри намерения. Засега те остават такива, защото на този етап им липсва най-необходимото за тяхната реализация. Събития, които затвърждават трудното начало на тази Комисия, като й обещават то да я съпътства през целия й мандат.
Бившият служебен правосъден министър Мария Павлова се връща в съдебната система, но не като заместник -главен прокурор, а като следовател в Националната следствена служба. Без дебат, Прокурорската колегия я възстанови на позицията ,на която беше преди да бъде назначена в екипа на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов...
Парламентът отхвърли на първо четене предложените от служебния Министерски съвет промени в Закона за Българската народна банка, според които, ако управителят, съответно подуправителят на Централната банка, е съгласен да бъде назначен за служебен министър-председател по реда на чл. 99, ал. 5 от Конституцията, той подава оставка от заеманата от..
Френските съдебни власти издадоха вчера заповед за арест на сваления сирийски лидер Башар Асад за предполагаемо съучастие във военни престъпления, свързани по-конкретно със смъртта на французин от сирийски произход през 2017 г., съобщи в. "Паризиен". Разследващите подозират бившия президент на Сирия в съучастие в убийства и нападения срещу..
Евентуалното въвеждане на еврото и влизането на България в Еврозоната предизвика скандал в Народното събрание. В декларация от парламентарната трибуна лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов подчерта, че веднага след гласуването на новото правителство са задействани стъпки за рязко ускоряване на процеса по унищожаване на българския лев и..
Редакторът в БНР Елизабет Гогова обобщи реакциите в Турция, след като се случи трагедията в ски курорта Карталкая. Може да ги чуете в звуковия файл.
3 километра предпазна мрежа ще бъде поставена на пътя Кюстендил - София, в района на село Ябълково, заради безстопанствените животни и тежкото ПТП с коне, при което загина 18-годишно момиче. Това стана ясно на среща на експерти от АПИ, кмета на Кюстендил и областния управител инж. Александър Пандурски. АПИ ще постави мрежа в отсечката, която..
Намалява търсенето на работна сила, сочи анализ на Агенцията по заетостта. От 109 000 обявени свободни работни места през периода януари-септември 2023 година, те са 99 000 за същия период на 2024 г., като над 70 000 от тях са в частния сектор. Най-много - над 34 процента свободни позиции са обявени в сектора на образованието, 20 на сто в..
Достатъчно е да сте в едно помещение с болен от грип, който да се изкиха и изкашля няколко пъти и се заразявате в рамките на часове . Началото е..
Проблемите в детското здравеопазване и липсата на лекари не са от вчера, те са от доста години. Недостиг има в общинските и държавните болници,..
Според официални съобщения интерес към рафинерията в Бургас имат компании от Казахстан, Азербайджан, Унгария и Катар. По този повод енергетици и..