Един от световноизвестните йога инструктори - Руди Метия, е вдъхновител за много хора по света. Той е бил атлет, морски пехотинец, актьор, а в момента е йога инструктор.
Метия е преминал през трудния живот в сиропиталище и приемни семейства в САЩ, през практика като морски пехотинец. Днес той помага на хора от цял свят с неговата философия за живота, както и с полезни практики по йога.
Йога във фитнеса на Шварценегер
„Преди се занимавах с вдигане на тежести и това не означаваше, че трябва да се откажа да практикувам йога или пък от факта, че бях моторист или че бях морски пехотинец. Напротив. Аз наистина се радвам на факта, че съм нетипичен йогист. Да, аз бях първо атлет, но след това получих травма в рамото и не можех повече да тренирам. Затова отидох в много известен фитнес в Калифорния, там където Шварценегер тренира и много други светила. За моя изненада там преподаваха и йога. А човек не може и да си помисли на подобно място, където тренират звезди - щангисти, световни шампиони по вдигане на тежести, да има и часове по йога“, разказа Руди Метия пред "Хоризонт".
"Моят баща почина рано, а когато бях на 9 години и майка почина. Големият ми брат по това време беше във Виетнам. Извикаха го от джунглите на Виетнам, понеже работеше като войник там. Като се върна, той трябваше да се погрижи за мен и моята сестра, а той беше само на 21 години. Разбира се, беше много трудно и тежко за него. Той се държеше отвратително с нас. И ето че един ден полицията почука на вратата и ни прибраха, за да ни защитят от него", спомня си днес Руди Метия.
Така със сестра му попадат за първи път в детски дом, а после и в приемно семейство.
Приемните семейства
"В Щатите се приема по-добре оставянето в семейната среда, отколкото в детските домове. И аз също смятам, че е много по-весело да израснеш в семейство. И така започнахме да живеем в първото семейство. Аз вече бях на 10 години, но след месец и половина дойде социален работник и започна да разпитва: "Как вървят нещата? Какво се случва?" И тогава чух жената, която ни гледаше, да казва: „Можем да задържим момичето, но не и момчето“. И буквално след един ден аз бях изпратен в друго семейство. Това беше второто семейство, с което трябваше да живея. Така доста често ме преместваха. Може би смених 10 семейства, но последното семейство, с което живях, имаха ферма и там работих няколко години. Беше истинско удоволствие за мен. Другото семейство, в което бях настанен, живееше в града и всичко беше много по-различно. От обора, кравите, конете, пилетата - в един момента се озовах в големия град. Но, да, определено в Щатите се цени и набляга повече на връзката със семейството, отколкото отглеждането на децата в детски домове“, допълни Руди Метия.
В „Бояна студио“ той записва филми, свързани с йога и често участва във фестивали, посветени на йога. „Вече 8 години посещавам България. Истинско удоволствие е да се работи в България. Ето дори Яриф Лернер - директорът на „Ню Бояна филм студио“ и организатор на Udaya Live фестивал, се премести да живее в България и аз трябва да се замисля над това. Тук наистина се живее чудесно. Аз идвам от Калифорния, но обожавам хората тук“, сподели впечатленията си Руди Метия.
Два часа светлина
Какво е посланието на Руди Метия към хората в неравностойно положение, към хората в сиропиталищата, към бежанците?
„Аз бих казал, че неравностойното положение може да се превърне в предимство. Но много често човек не го знае и той си казва: "Ох, толкова е трудно. Не знам какво да правя. Изгубих се. Кой ли може да ми помогне?" Просто намерете някой, човек, който да ви помогне и да ви подкрепи. Не правете сам нещата, а задължително потърсете помощ. Тогава може да откриете предимството, в това което ви е поставило в неравностойно положение. Не забравяйте, че след тъмнината винаги идва светлината. Може да е наистина една много дълга нощ, като например в Аляска - 22 часа. И само два часа светлина. Но вие трябва да сте там и да сте нащрек, точно по време на тези два часа светлина. Ако вие се предадете точно в момента, когато настъпват тези два часа светлина, това ще е пагубно за вас. Ситуацията, в която няма никаква надежда, там винаги има друг път. Само трябва да го намерите“, съветва Руди Метия.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
"Най-важното за мен е , както на мен са ми подали ръка преди време, някой да повярва в теб ! Да ти каже, че можеш да успееш, че можеш да го направиш, да ти даде този първоначален тласък, който да ти даде тази увереност, че ти може да успееш . Това е особено важно за децата . На "Цветен Камертон" се изявяват толкова талантливи деца. Жалко е,..
Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..
Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" . За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..
На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов. Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..
Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище. Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..
Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език. Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..
Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява. „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..
Взаимодействието между ГЕРБ и ДПС-НН е малко вдигане на прах, няма нюанси, все по-черно бяло изглежда. Бойко Борисов вече не се крие в това..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Не е много ясно дали това правителство ще изкара пълен мандат и дали няма да настъпят по-драматични размествания в електоралните нагласи както в..