Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Постигнато е споразумение на триалога за пакет "Мобилност"

Министър Желязков: България ще заведе дело пред Съда на ЕС

| обновено на 12.12.19 в 16:33
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Институциите на Европейския съюз са постигнали съгласие по два от най-спорните въпроси в пакета "Мобилност", на които обаче България се противопоставя. 

Става дума за срока, в който шофьорите на камиони трябва да се връщат в страната и за техните почивки.

Водачите на тежкотоварни камиони ще могат да спят не повече от 45 часа в кабините, а през останалото време в хотел, който трябва да се плаща от работодателя. Това е част от постигнатото тази нощ споразумение по пакет "Мобилност" между Европейската комисия, Европарламента и Съвета.

Шофьорът ще бъде задължен да се връща в страната, в която е регистрирано превозното средство, поне веднъж на 4 седмици, независимо къде се намира.

Камионите пък ще трябва да се връщат в държавата, в която е регистрирана фирмата, поне веднъж на 8 седмици.

Според председателката на транспортната комисия в Европарламента Карима Дели така се слага край на фирмите "пощенски кутии".

"Въпреки натиска на много страни членки и техните представители в Европейския парламент ние никога не сме се отказвали от каботажа и спечелихме тази битка", казва Дели.

Камионите и микробусите трябва да бъдат оборудвани с т.нар. "умни тахографи", които да отчитат международните операции, първите - до 2025-а, а вторите - до 2026-а година.

Потвърдено е обаче изключването на командироването на транспортните работници от общата директива за командироването.



Министърът на транспорта Росен Желязков каза, че когато законодателните изменения по пакета станат факт, България ще заведе дело пред Съда на ЕС:

„Заявили сме ясно намерението си, че ще търсим арбитража на съда, защото предложените мерки са непропорционални“, подчерта министърът след срещна с представители на международните превозвачи“.

Предварителното споразумение е неприемливо за България

България ще сезира Съда на ЕС, ако предварителното споразумение между евроинституциите за пакета "Мобилност" бъде окончателно утвърдено. Това заяви пред "Хоризонт" председателят на парламентарната комисия по транспорт Халил Летифов. Той изрази недоволство от договореното изискване не само шофьорите, но и камионите де се връщат в страната си през определен период от време:

"За мене е изненадващо това, което са направили Комисията по транспорта и Европейският парламент, защото е пипнато тук-там, но ограниченията за нас си остават. Целта е да се накаже периферията, разбирайте балтийските държави, Румъния, България, което е жалко".

Халил Летифов очаква правителството ще проведе разговори по темата следващата седмица и прогнозира протести на превозвачи.

Предстоят дебати

Йордан Арабаджиев, изпълнителен директор на Съюза на международните превозвачи, заяви в предаването "12+3":

"Приетото решение за връщане на камионите на осем седмици не кореспондира със заявената цел на председателя на Европейската комисия за един по-зелен континент… Това е предварително решение, на 18-и ще има следваща комисия… Предполагам, че ще настъпи разногласие и от страните, подкрепили пакета… Казали сме докъде можем да правим компромиси и връщането на камиона не можем да приемем с компромис".

"Не ми се вижда прекрасно. Първоначалното предложение беше камионите да се връщат на три седмици, сега говорим за шест пъти в годината… В текстовете не е посечен механизъм как ще се проверява дари водачът се е прибрал. Силно ме тревожи връщането на камиона. Истина е, че от другата страна се правят компромиси и е истина, че в началото имахме позиция, която не ни позволяваше да сме гъвкави и да преговаряме с никои от страните, които подкрепят пакета. Това обаче се промени", допълни евродепутатът Андрей Новаков.


Скандално опорочена процедура

В предаването "Нещо повече" евродепутатът Ангел Джамбазки каза:

"Нашите политически противници в ЕП по пакета "Макрон" ни убеждаваха, че на Европейския съюз му трябва нова зелена сделка, няколко часа по-късно същите хора ни убеждаваха, че десетки и стотици празни камиони трябва да бъдат разкарвани нагоре-надолу из Европа на всеки четири седмици, да горят тонове нафта, да вдигат прах по пътищата, защото така е добре за техния бизнес. Представителите на Съвета, на комисията и Карима Дели ни съобщиха, че са постигнали споразумение. Настъпи смут, гняв и разочарование сред представителите на всички групи. Тук не става дума само за България, а за скандално опорочена процедура".

"В сегашния си начин на функциониране ЕС защитава до голяма степен интересите на Франция и на Германия. Митът за Европа на две скорости е факт. Франция и Германия си гонят чисто икономическите интереси и гледат на останалите държави от Съюза като на периферия, от която могат да изсмукват работната ръка. Това е истинското лице на Брюксел", допълни Джамбазки.

Той поясни, че при първия етап голямата тежест ще падне върху плещите на транспортния министър Росен Желязков:

"На него се пада нелеката задача да се опита да формира блокиращо малцинство в Съвета на министрите на транспорта. Ако това не бъде постигнато, то върху нас се връща тежестта да се гоним в ЕП".

Джамбазки уточни, че засегнатият бранш включва 120 000 души и че транспортният бранш е третият по големина, който внася пари в БВП.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Служебният правосъден министър Мария Павлова в НС.

Бившият министър Мария Павлова става следовател

Бившият служебен правосъден министър Мария Павлова се връща в съдебната система, но не като заместник -главен прокурор, а като следовател в Националната следствена служба. Без дебат, Прокурорската колегия я възстанови на позицията ,на която беше преди да бъде назначена в екипа на изпълняващия функциите главен прокурор Борислав Сарафов...

публикувано на 22.01.25 в 11:42

НС отхвърли на първо четене промените в Закона за БНБ

Парламентът отхвърли на първо четене предложените от служебния Министерски съвет промени в Закона за Българската народна банка, според които, ако управителят, съответно подуправителят на Централната банка, е съгласен да бъде назначен за служебен министър-председател по реда на чл. 99, ал. 5 от Конституцията, той подава оставка от заеманата от..

публикувано на 22.01.25 в 11:40
Портрет на Башар Асад в опустошена военновъздушна база край Дамаск, 16 декември 2024 г.

Париж издаде заповед за арест на Башар Асад

Френските съдебни власти издадоха вчера заповед за арест на сваления сирийски лидер Башар Асад за предполагаемо съучастие във военни престъпления, свързани по-конкретно със смъртта на французин от сирийски произход през 2017 г., съобщи в. "Паризиен". Разследващите подозират бившия президент на Сирия в съучастие в убийства и нападения срещу..

публикувано на 22.01.25 в 10:49
Костадин Костадинов

Костадинов: Няма да допуснем да влезем в еврозоната незаконно! Ще ви подпалим, ако трябва

Евентуалното въвеждане на еврото и влизането на България в Еврозоната предизвика скандал в Народното събрание. В декларация от парламентарната трибуна лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов подчерта,  че веднага след гласуването на новото правителство са задействани стъпки за рязко ускоряване на процеса по унищожаване на българския лев и..

публикувано на 22.01.25 в 10:46

Нора Чолакова: Трагедията в Турция е неописуема!

Редакторът в БНР Елизабет Гогова обобщи реакциите в Турция, след като се случи трагедията в ски курорта Карталкая. Може да ги чуете в звуковия файл.

публикувано на 22.01.25 в 10:42

След смъртта на момиче – предпазна мрежа на пътя Кюстендил - Ябълково

3 километра предпазна мрежа ще бъде поставена на пътя Кюстендил - София, в района на село Ябълково, заради безстопанствените животни и тежкото ПТП с коне, при което загина 18-годишно момиче. Това стана ясно на среща на експерти от АПИ, кмета на Кюстендил и областния управител инж. Александър Пандурски. АПИ ще постави мрежа в отсечката, която..

публикувано на 22.01.25 в 10:39

Най-много свободни работни позиции са обявени в сектор "Образование"

Намалява търсенето на работна сила, сочи анализ на Агенцията по заетостта. От 109 000 обявени свободни работни места през периода януари-септември 2023 година, те са 99 000 за същия период на 2024 г., като над 70 000 от тях са в частния сектор.  Най-много - над 34 процента свободни позиции са обявени в сектора на образованието, 20 на сто в..

публикувано на 22.01.25 в 10:35