На 3 декември 2019 г. се навършиха 110 години от рождението на големия български музикант проф. Владимир Аврамов - изтъкнат цигулар и педагог.
За постиженията на Аврамов често е ставало дума в историческата рубрика "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" - почти няма наш цигулар, който да не е бил негов ученик, а ако не лично негов, то на някой подготвен от него преподавател. Достатъчно е да се изброят имената на Боян Лечев, Емил Камиларов, Георги Бадев, Любен Йорданов, Георги Байнов, МинчоДимитров, Валетин Стефанов, Ангел Станков, Йосиф Радионови много други.
Не случайно проф. Аврамов е много търсен лектор и преподавател в много страни по света, участник в журитата на много от престижните цигулкови конкурси като „Чайковски“ в Москва, “Бах“ в Лайпциг, “Паганини“ в Генуа, “Жак Тибо" в Париж, “Карл Флеш“ в Лондон, “Фриц Крайслер“ във Виена, "Кралица Елизабет“ в Брюксел и др. Той е председател на органицазционния комитет на Националния конкурс „Светослав Обретенов“ в Провадия, има голям принос и за създаването на Международния фестивал на камерната музика в Пловдив.
Владимир Аврамов е и изявен български концертиращ цигулар с голям репертоар, красив тон, прецизна техника и точно чувство за стил.
Но този път акцентираме и върху още едно забележително постижение на проф. Аврамов - създаването на струнния квартет “Аврамов“, едно от големите постижения на нашата музикална култура и с особено значение за стимулирането на творчеството на българските композитори, чиито първи изпълнители беше почти винаги този квартет. Дори погледнато само в този аспект, значението на състава е огромно.
В Златния фонд на БНР е запазено интервю с проф. Владимир Авмрамов от 2002 г., когато той е на 93 години, в което разказва историята на създаването на този забележителен камерен ансамбъл с членове през 1938 г.: Владимир Аврамов - първа цигулка, Стоян Сертев - втора цигулка, Стефан Магнев - виола и Константин Кугийски - виолончело. Чуйте спомените в звуковия файл.
Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората . Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" . " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..
На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата. На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..
Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни. " Когато отнемаш удоволствието,..
На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..
За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..
Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..
Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..
Кауза "Божик"- така са нарекли благотворителната инициатива хората от санданското село Спатово и техните приятели от фондация "Леб и вино" , чиято..
С около 12 декара може да намалее площта на Природния парк "Сините камъни". Това ще се случи, ако имот край Алпийския дом – навремето резиденция на..
В отворено писмо психиатри алармират за недоимъка в болничното психиатрично лечение. В него се настоява да се отпускат средства, които да обезпечат..