"Скрити мрежи: бизнес моделите на трудовата експлоатация" е проучване на Центъра за изследване на демокрацията. То обхваща четири държави - България, Естония, Финландия и Латвия. Според доклада трудовата експлоатация и трафикът са инструменти за извличане на допълнителни печалби на различни нива на икономическата дейност. При това невинаги структурите, които се възползват от трудова експлоатация, са престъпни организации - често явление е законно работещи компании да участват в трудова експлоатация, независимо дали целенасочено, или не.
"Когато говорим за трудова експлоатация една от новите тенденции е, че все по-често има примери, в които легални фирми наемат работници и впоследствие тези работници се оказват в ситуация на трудова експлоатация в различни страни в Западна Европа. И точно този нов и все по-набиращ скорост феномен сме отразили в този последен доклад", каза д-р Атанас Русев от програма "Сигурност" на Центъра за изследване на демокрацията.
България остава страна на произход на жертви на трафик
"Докато, да речем в Балтийските държави, те вече не са само страна на произход на жертви на трафик, но при тях все по-често регистрират жертви на трафик, които се експлоатират - да речем в Латвия, в Естония, преди всичко в сектори като строителство, почистване и т.н. Ние, за разлика от тях, все още заедно с Румъния сме една от малкото европейски страни, които остават преди всичко страни на произход на жертви на трафик", допълни д-р Атанас Русев.
До голяма степен в Западна Европа трафикът на хора се свързва с т.нар. незаконна миграция. "Там голям брой от трафикираните са жертви от Азия, Африка, Латинска Америка, но все още феноменът е, че България и Румъния остават едни от малкото страни, които продължават да са страни на произход на жертви на трафик", допълни експертът
В капана на трудовата експлоатация
Другият интересен феномен за балтийските страни и Финландия е, че работници от Украйна все по-често стават жертви на трафик в схеми със законно регистрирани фирми, при които работниците подписват договори, впоследствие биват командировани да работят в чужбина, но попадат в ситуация, в която са експлоатирани:
"Какво имаме предвид под експлоатирани - обикновено се плаща по-малко, отколкото е договорено. Налагат се различни, необосновано високи такси за различни неща - настаняване, храна, работно облекло, инструменти и т.н. И в един момент този работник разбира - на първия, втория или третия месец, че той няма да получи никога възнаграждението, което му е било обещано, тъй като то се изземва по различен начин от така наречения законен работодател, който го е наел", изтъкна д-р Атанас Русев.
В редица страни има сектори, които се нуждаят от нискоквалифициран труд - строителство, почистване, земеделие.
"Много често западните фирми работят с дълги вериги от поддоставчици и някъде в тази дълга верига от доставчици се вклиняват такъв тип субекти, които много често дори и самата фирма, която поднаема, няма представа, че работниците на някои от подизпълнителите са експлоатирани. Тя се възползва от това, че някой ѝ е предложил по-евтина работна ръка", подчерта експертът.
Без договори работят най-вече в земеделието
"На първо място трябва да кажем, че този нов тип схеми, те виреят благодарение на голямата сива икономика, възможността лесно да регистрираш фирми, които след това обикновено не плащат никакви данъци, не внасят социални осигуровки за наетите работници. Използват различни пропуски в законодателството, какъвто е случаят с командироването в държави от Европейския съюз. Ограничаването на възможностите за такъв тип фирми да работят безпрепятствено е една от основните стъпки за ограничаването на самия трафик", коментира Русев.
Работниците са свикнали с орязването на права
"Контролът върху спазването на тези трудови права все още не е на задоволително ниво и неслучайно много от тези работници дори не подават сигнали, когато попаднат в такава ситуация в чужбина, просто защото те са свикнали у нас да получават половината си заплата в плик, да не им осигуряват пълните условия за безопасност на труда, да не им плащат редовно заплати или, когато говорим за строителство, да живеят в лоши условия", допълни картината Атанас Русев.
Необходимо е да се провеждат повече кампании за информиране на работниците за трудовите права.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файлВъв Ватикана Папа Франциск ще открие Всеобщия юбилей на Католическата църква. Той ще приключи на 6-и януари 2026-а година. В Рим за целия период на събитието се очакват над 30 милиона души, Началото на Всеобщия юбилей на Католическата църква ще започне с внушителен ритуал с отварянето на Светата врата на базиликата „Св. Петър“ в Рим, след..
Владимир Веков е многопластов човек. Работи като оператор в Нова телевизия, но е и парамедик . Освен това се включва в организирането на спортни събития. Всяка от тези дейности го ангажира и му носи удовлетворение, като му помага да избяга от стреса на съвременното ежедневие. "Планината е много приятно място и за страхотни моменти..
ТикТок се използва масово сред младите в България , заяви пред БНР Никола Тулечки - лингвист, експерт по данни, един от основателите на Сдружение "Данни за Добро". По думите му от доста време се забелязва как ТикТок се налага. Той напомни изследване, поръчано от СЕМ, за дигиталните навици на българската младеж, според което 97% от..
Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..
В Центъра за европейски проучвания към колежа "Сейнт Антъни" в Оксфорд се проведе семинар на тема "Значимостта на войната в Украйна за Югоизточна Европа". Един от лекторите беше Кирил Дрезов - директор на Звеното за Югоизточна Европа в Университета Кийл. "В резултат на тази война виждаме едно продължение и даже изостряне на това традиционно..
" Украйна като държава трябва да израсне до осъзнаване на необходимостта от това присъединяване, а не да очаква, че присъединяването към ЕС ще разреши вътрешните ни проблеми ". Това заяви в интервю за БНР проф. Игор Жалоба - председател на организацията ПанЕвропа в Украйна и професор по история, който работи в Института по история към..
Изкуственият интелект поставя пред много предизвикателства и адвокатите. В двете посоки - и за прилагането в практиката им, и заради появяващите се или липсващи регулации за използването му. Естония, Китай, Канада и САЩ използват изкуствен интелект в съдебните практики, припомнят футуристи. Международният съюз на адвокатите вече е изготвил..
Година, която беше твърде динамична и преливаща от изненади . Достатъчно ли е това обобщение, превъртайки 2024-та на бързи обороти? А какво ни очаква?..
Намерено е кучето на 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре, който се издирва от 17 декември , потвърди пред БНР кметът на селото Станчо..
Само през първите девет месеца на 2024 година в отделението по неонатология на Университетската болница "Канев" в Русе са се родили 104 недоносени..