Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Нова интерпретация на пиесата „Човешкият глас“ в Сфумато

Фрагмент от постановката "Човешкият глас"

Пиесата „Човешкият глас“ - лирическа трагедия на Франсис Пуленк по пиесата на Жан Кокто ще бъде представена тази вечер в Театрална работилница "Сфумато" от 19 часа. Режисьор на постановката е Пламен Бейков. Участват Георгиос Филаделфевс и Боряна Ламбрева. Изключителната особеност на тази постановка е изборът на мъжки глас. 

"Понеже преди всичко съм оперен певец, класически изпълнител, за мен първо вдъхновението като че ли винаги идва от музиката и от музикалната плът на произведенията, след това вече и от текста. И вдъхновението това да се направи беше едно хрумване на Георгиос, който пожела да изпробва възможностите на своя глас още преди три години, когато в един малко по-различен вариант тази постановка излезе на камерната сцена на Русенската опера", разказва в предаването "Хоризонт до обед" Пламен Бейков.

Георгиос Филаделфевс

Георгиос Филаделфевс е пристигнал в България, за да получи знания за свирене на пиано при проф. Жени Захариева в Музикалната академия в София. След това е завършил втора магистратура - оперно пеене в класа на проф. Свилен Райчев.

Снимка: Личен архив

"Общо взето всеки режисьор и всеки творец в произведението, което създава или пък режисьора, в произведението, което интерпретира, намира някакъв изповеден момент, някакъв момент, който споделя с публиката и който го е вълнувал в живота му", признава Пламен Бейков.

Обсебването на един човек от друг човек е много често срещано явление. "И в случая аз искам точно това- да развълнувам хората и да ги направя, ако може, с този спектакъл по-сензитивни, да бъдат по-отворени. Не да се предпазват от обсебване, разбира се, нито пък те да обсебват или да се оставят да бъдат обсебени, но все пак да бъдат по-чувствителни. Това не е предупреждение за нещо, посланието на тази творба и на това представление, а по-скоро катализатор и стремеж за отключване на чувствителността, за отваряне на емоционалността, което се притеснявам, че в днешно време се забравя, пренебрегва", допълва режисьорът.

"Гледам на фалцета от емоционална гледна точка, защото тези обертонове, когато вече се чуват от един мъж, от едно мъжко тяло, те добиват съвсем друг звук, допълва Георгиос Филаделфевс.

Цялото интервю с Пламен Бейков и Георгиос Филаделфевс можете да чуете в звуковия файл  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34
Росица Кавалджиева, Ирена Гъделева, Красимира Йорданова и Татяна Иванова

"Алегро виваче" на 35!

Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..

публикувано на 13.01.25 в 14:57