На 6 и 7 декември музиканти от Държавна опера – Стара Загора гостуваха в Националния театър на Люксембург. Те представиха две камерни опери от българската композиторка Албена Петрович-Врачанска, която живее в града от 25 г.
Признавам, че изпитах особено вълнение от факта, че стоя в публиката на Националния театър на Великото херцогство Люксембург, а на сцената български и люксембургски музиканти заедно представят две заглавия на българска авторка – камерните едноактни опери „Любов“ и „Ревност“. Още повече, че първата от тях, по либрето на Светла Георгиева, се играеше на български език, а публиката можеше да проследи текста със субтитри в превод на английски. Втората творба – „Ревност“, бе представена на английски, неин либретист е Питър Табит Джонс от Уелс. И двамата автори присъстваха в залата.
Този своебразен оперен диптих е написан от Албена Петрович-Врачанска специално за оперния театър в Стара Загора, с подкрепата на Министерството на културата на Люксембург. Той вече е имал своята премиера в града на липите, с друг декор и режисьор, а сега на практика „Любов“ и „Ревност“ бяха представени премиерно в този си вид.
Артистите, приели предизвикателството да навлязат в непознатите дебри на една съвършено различна от добре позната оперна стилистика, бяха Нели Нечева, Елена Баръмова, Игнат Желев – в миниатюрата „Любов“, Тереза Бракалова и Николай Моцов – в „Ревност“. Заедно с тях в това приключение се впуснаха хористи от Държавна опера – Стара Загора с чуждестранните им колеги – ансамбълът за съвременна музика от Люксембург „Лучелин“ с диригент Алекс Сансо и саксофонистът Жан-Марти Фраскьо.
За костюмите и сценичното решение се погрижи Денис Иванов от Старозагорската опера. Тук е мястото да кажа, че Националният театър на Люксембург е съвременна сграда, с по-скоро клубна атмосфера. Салонът е за стотина човека публика. И в двете вечери спектаклите бяха разпродадени, дори извън залата останаха хора, които не успяха да се сдобият с билет.
Композиторката Албена Петрович-Врачанска е човекът, който в продължение на години изгражда връзката между музикантите на България и Люксембург. Сред многобройните награди , които е получила дотук особено ценна е “Кавалер на Ордена за заслуги към Великото херцогство Люксембург”.Сред публиката имаше, разбира се, и наши сънародници, които живеят в Люксембург. За тях, както може да се предположи, тези две български вечери бяха особено ценни.
Репортаж от събитието можете да чуете в звуковия файл.От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
Само въображението може да бъде ограничение - твърди Станислав Тунов, ръководител на фолклорен танцов състав "Шевица", който обединява интереса към народните танци на над 100 души на различна възраст. Всяка седмица по два пъти те танцуват заедно, така както са го правели предците ни. Наред със запазване на традицията, в "Шевица" се отделя..
В рубриката „Горещи сърца“ ще ви срещнем с един уличен музикант, учител и пътешественик. От 5 годишен го наричат Максма. Той така се представя и до днес. Максма е грък – роден и израснал в понастоящем гръцкия град Александруполис, но днес неговият дом е София. С Максима ни среща Виктория Петрова. Срещата ми с Максма се случи неочаквано. Тя не..
Иванка Цветкова е един несъмнен талант за тези, които я познават, макар и задочно. Тя е родена в Ботевград, живее и работи в Италия и родът й е пръснат по света в няколко държави - Канада, Франция и пр. И тя решава да напише една книга за българския род " Предците ми говорят" като започне от древните българи, развие сюжета към нейния..
"Оставаме в готовност - код жълто, условно ." Това каза пред БНР Васил Велев, председател на УС на Асоциацията на индустриалния капитал (АИКБ),..
Това е идеалното центристко правителство, за което Бойко Борисов трябва да бъде поздравен. Много голямо събитие става в страната. Така..
Само интереси и алчност за власт и пари събира трите партии, които преговарят за правителство ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН. Това заяви бившият лидер на..