Малко познати габровски шеги и истории за днешните шегаджии бяха филмирани и предстои да бъдат разпространени чрез социалните платформи. Компилацията "Зодия габровец" е продължение на разпространените преди година черно-бели клипове на познати габровски шеги. И този път идеята е да се популяризира специфичният местен хумор.
Анекдоти за пестеливия балканджия, позабравени или малко познати, вицове за съвременния габровец и случки от битието му са обединени от създателите на филмираните вицове под заглавието „Зодия габровец“. Заснетите в няколко клипа 67 габровски шеги бяха представени пред публика в Музей "Дом на хумора и сатирата". Ще ги прожектират и в местните културни институции, като ще бъдат добавени субтитри и на чужди езици.
Професионални актьори са участвали в разиграването на историите, част от които са извадени измежду кориците на старите книги.
"На село, в старата къща, в старата библиотека намерих една много хубава книжка, много старо издание, в която бяха описани - на Христо Проданов, има много хубави. Те са житейски ситуации и събития, които са се случили с реални габровци, от там имаме една-две идеи", обясни пред "Хоризонт" Мирослава Иванова.
Разпространяването на смешни случки, в които главният герой е почтеният, но пресметлив и пестелив габровец, датира още от 18-19 век. Затова и клиповете са черно-бели в ретро стил, разказа Емил Михов, който избира визията, режисира и заснема сцените.
"Имам усещането, че излъчвам стари ленти и когато тези стари ленти се излъчват пред нова публика, някак си имам чувството, че историята оживява. Това ми е стил - да изглежда все едно прожектираме със стария прожекционен апарат, който трака и върти старата лента. И можем да я покажем на новата публика, която не знае какво е това", допълни Михов.
Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...