Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Социално ориентирана кауза

Правен инкубатор помага на млади юристи

Целта е да създадат устойчиви юридически практики за работа с маргинализирани групи

Мариана Борисова и Даниела Михайлова
Снимка: Ани Петрова

В началото на декември в София стартира официално първият правен инкубатор в Източна Европа. 

Програмата подкрепя 13 настоящи или скоро завършили студенти по право и адвокати, които показват ангажираност към социалната справедливост. 12 от тях са с ромски произход. В продължение на 18 месеца те ще работя с петима ментори - адвокати и съдии. Целта е в края на програмата участниците да създадат устойчиви юридически практики, чрез които да осигуряват равен достъп до правни услуги за физически лица, семейства, малки фирми и хора от маргинализирани групи.

Успешен старт

"Правният инкубатор е инициатива, която дава възможност на млади юристи да стартират успешно своята адвокатска практика и да се обърнат към това да имат по-добри комуникации с клиентите от една страна и с институциите, с които адвокатът работи от друга", обясни в предаването "Хоризонт до обед" адвокат Даниела Михайлова.

Университетското образование обикновено подготвя доста добре юристите на теоретично ниво, но когато започне практическата работа, се оказва, че младите колеги се сблъскват с доста трудности от практически характер, посочи тя. "От една страна практическата страна на работата, от друга страна бизнес уменията, които са необходими, за да се въведе успешно и да се развие една адвокатска практика."

Практически познания

Правният инкубатор помага на специалистите да получат практически знания за упражняване на професията и да получат бизнес умения.

"Два бяха основните критерии за избор на участници в инкубатора. Първият - да се спрем на хора, които действително в своите мотивационни писма, с които кандидатстваха, са обявили своята ангажираност към социалната справедливост и желанието си да работят с хора със средни и ниски доходи, защото на практика това е една огромна група хора, които в противен случай остават без достъп до правосъдие. Това е голям минус за самите хора и освен това е минус и за правосъдната система, защото когато един човек се явява в съда без правна защита, това затруднява и съдебния състав", коментира Даниела Михайлова.

При набирането на кандидати за правния инкубатор не са залагани критерии за етнически произход, уточни тя.

Недостъпна ли е юридическата професия

"Просто така се получи, че повече от кандидатите за участие в инкубатора бяха студенти и завършили юристи роми, докато при менторите на практика е обратното. При менторите имаме само една колега от ромски произход, а те са общо пет. И това на практика е още едно доказателство - трудно се пробива в професия като юридическата, особено в адвокатските практики, ако няма подкрепящо крило, което по някакъв начин да ти даде успешен старт", подчерта адвокат Даниела Михайлова.

Адвокат Мариана Борисова е от ромски произход, израснала е в малко населено място в типично и традиционно ромско семейство.

"Пътят на правото беше за мен една мисия и може би една сбъдната мечта", споделя тя.

Невидимите добри примери

"Не приключих до завършването и до получаването на дипломата, а продължих да бъда полезна и да давам част от енергията, времето си за развитието и подкрепата на другите млади роми в нашата общност и на всички онези в малките населени места, които имат нужда от гръб или подкрепа. Така се стигна до 2015 година, когато осъзнах, вече практикуващ юрист, в държавна институция работех, че в ромската общност има необходимост от въвеждането на правото и да го познават много по-добре от една страна. От друга страна чуваме постоянно, че има вече образовани роми, но негативните стиреотипи спрямо ромската общност нарастват и ние останахме невидими. Тогава при мен се зароди идеята, че трябва да намеря и да събера всички роми, завършили право, за да се обединим заедно, да може да сме си подкрепа едни на други и да създадем тази подкрепяща среда, която на нас ни липсва", мотивира се Мариана Борисова вече като участник в правния инкубатор. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26
Венислава Гарсия

Венислава Гарсия: Вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал

Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..

публикувано на 20.12.24 в 08:32
Блогърка Джули

Блогърката Джули: Бавария е есенцията на Коледния дух от детството ни!

За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт.  Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...

публикувано на 19.12.24 в 12:58

Край на безотговорните продажби на уреди и устройства с цифров компонент

Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..

публикувано на 18.12.24 в 10:04