Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Непозната барокова музика оживява след четири века в архивите

Преображения на кавала в концерт, базиран на църковни ръкописи

Недялко Недялков се включва в пъстър музикален състав в Брюксел

Недялко Недялков
Снимка: Ани Петрова

Предколедно в концертната зала на Кралската консерватория в Брюксел ще се състои концерт, базиран върху църковни ръкописи. В него ще се включи кавалджията Недялко Недялков от Оркестъра за народна музика към БНР.

„Много интересен е този проект. Връщане назад в миналото, векове назад. Обединява в себе си музика от 15, 16 и 17 век - музика, която е характерна за епохата на барока в централна Европа. Музика, която се предполага, че се е свирила в благородническите дворци и бални зали“, разказа Недялков в предаването „Хоризонт до обед“.

„Играя ролята на барокова флейта. В други от пиесите свиря като турски кавал и турски ней. В други свиря като български кавал. Преобразявам себе си и инструмента – звуково и стилово“, допълни изпълнителят.

Групата е доста пъстра – в нея влизат музиканти от няколко националности. В репертоара влиза и музикалната култура на Румъния и Молдова – манускрипти от 17 век. Има и акценти върху българската музика – няколко традиционни наши песни са аранжирани за този състав, уточни изпълнителят на кавал.

„Една богата палитра от звуци, интересни стилове и мелодии, които са непознати за голяма част от хората, дори за нас самите, музикантите – някои от мелодиите никога не сме ги чували. Един процес на проучване, изследване и са извадени от някакви архиви. Това е много интересно – да се представи отново тази музика, след четири века да звучи отново в нашето съвремие“, посочи Недялко Недялков.

За Недялков е професионално предизвикателство да съчетае своя традиционен инструмент кавал с типичните барокови инструменти като клавесин и виола да гамба.

„Това е голямо удоволствие, наслада – човек да има възможността човек да се интегрира в такава формация и най-вече да се споиш с останалите, да се постигне това единение и синхрона в звука и в свиренето“, сподели музикантът.

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48
Картината на Иван Милев

Пламен Петров за "Ахинора" и онзи поглед, различен за всеки от нас

" Портерът на "Ахинора" за всеки, който е заставал пред него , съм сигурен, че няма как да отрече обаянието, което струи от него, онзи поглед, който всеки определя по различен начин , за едни той е тъжен, за други е прекалено вглъбен и като че ли това състояние на вглеждането в тези очи много често зависи от нашето собствено настроение, разказа за..

публикувано на 22.11.24 в 10:24