С новата техника лекарите ще могат да извършват едновременно изследване с магнитен резонанс и електроенцефалография. Тази възможност нарежда Центъра в топ 4 в света по диагностика и лечение на най-сложните случаи на епилепсия.
Над 300 пациенти с тежки епилепсии са оперирани в Центъра по функционална неврохирургия на университетската болница за последните 10 години. В повечето от случаите става въпрос за деца, тъй като болестта се проявява най-често в детска възраст. При 2/3 от пациентите е постигнат пълен контрол над епилептичните пристъпи.
Диагностика на сложните случаи
Новото изследване ще позволи да бъдат оперирани и диагностицирани и най-сложните случаи, на които досега е отказвана хирургия.
"Това изследване спада към вече най-високоспециализираните. Такива изследвания се правят в много малко центрове по света. Така че го смятаме за едно нововъведение, което ни поставя в челния списък от центрове по света, занимаващи се с хирургия на епилепсия", обясни началникът на Центъра по функционална неврохирургия доц. Красимир Минкин.
Новата възможност за прецизна диагностика представлява съчетаване на електроенцефалография и ядрено-магнитен резонанс, които се извършват едновременно, като данните постъпват в софтуера на апарата.
Епилептична активност и епилептични огнища
"Електроенцефалографията, с която се занимавам основно аз, е метод за най-добра разделителна способност и регистрация във времето на епилептичната активност. Докато магнитният резонанс е основният анатомично-диагностичен метод, на който ние базираме нашите познания за това къде е локализирано епилептичното огнище", допълни неврологът доц. Петя Димова.
Съчетавайки тези два коренно различни метода се добива информация, която е максимално точна и при най-трудните пациенти с огнищни епилепсии, при които или епилептичната активност е много обширна или зоната е разположена много дълбоко.
Нетравмиращ метод при децата
Така броят на необходимите диагностични изследвания ще намалее, а децата с тежки епилепсии ще получат възможно най-качествена, бърза и нетравмираща диагностика на състоянието, без да се налагат използваните до сега инвазивни процедури, допълва Петя Димова. Според колегата й д-р Марин Пенков, началник на Отделението по образна диагностика в болница "Св. Иван Рилски", новото изследване е безценно, защото събира два метода в едно.
По-бърза и ясна диагноза
"Това ще направи методиката наистина допълнително много по-точна, много по-детайлна и се надяваме много да скъси времето за диагностика на тези най-сложни пациенти, защото при някой е ясно от първият път, но при много от случаите имаме, които наистина им се налага повторно и повторно изследване и се надяваме това нещо да бъде избегнато", каза д-р Марин Пенков.
Очакваният ефект е повече пациенти да получават възможност за оперативно лечение на сложни епилепсии при минимален травматизъм, казват лекарите. Няколко малки пациенти вече чакат за комбинираното изследване. Апаратурата ще се използва и за лечение на възрастни.
За семействата на деца с епилепсия новата възможност за диагностика в ранна възраст е дълго чакана, потвърди Антоанета Видева от Асоциацията на майките на деца с епилепсия. По думите й новата апаратура ще помогне на много деца да водят пълноценен живот.
"Аз като майка на дете с епилепсия, вече пораснало, мога да кажа, че това е надежда за много родители - децата да им водят пълноценен живот, което не е никак малко, защото животът с епилепсия е труден. И всяко детенце, което има шанса да бъде излекувано, получава много голям дар."
Чуйте репортажа в звуковия файл.
Снимка: УМБАЛ "Св. Иван Рилски"
Юлкер Халил е само на 2 години и половина. Момченцето ходи трудно, защото едното му краче е по-късно, стъпва на пръсти и не може да стои изправен дълго време. Заради заболяването си е подложен на непрекъснати терапии. Имунната му система е изтощена и боледува през седмица. Това е и причината да не може да ходи на детска градина. Детето живее в..
12-годишният Максим Янев от Каварна е поредното дете, което получава финансова подкрепа за лечение от благотворителната инициатива „Българската Коледа“. За поредна година детето получава средствата, които са необходими, за закупуването на ежедневната му нужда от прием на растежен хормон, тъй като организмът му не го произвежда. На..
Отделението по изгаряния и пластична хирургия за деца в УМБАЛСМ „Пирогов“ е единственото специализирано в страната за диагностика, активно лечение и последваща рехабилитация на децата до 18-годишна възраст. Клиниката се нуждае от специално разработена система за отвличане на вниманието при детето, което доказано намалява посттравматичния..
Мартин Христов е на 5 години. Той страда от генерализирано разстройство на развитието от аутистичния спектър. За да оздравее, се нуждае от ежедневни терапии, за заплащането на които семейството разчита на кампанията „Българската Коледа“. Промените и разликата в развитието на детето били забелязани от родителите му, когато бил на..
7-годишната Полина Димова от Габрово е едно от децата, които се нуждаят от ежедневна рехабилитация, за да могат, въпреки тежките увреждания, да напредват в развитието си. Подкрепа в първите ѝ стъпки, макар и не самостоятелни, момичето получило от дарителите в кампанията „Българската Коледа“. За Полина и надеждите на нейното..
10-годишната Виктория Христова от Свищов за втора година ще разчита на инициативата „Българската Коледа“, за да продължи борбата си с детската церебрална парализа, епилепсията и други съпътстващи заболявания. За да не изостава в развитието си и да надгради постигнатото до сега, Вики има нужда от рехабилитация и психологична терапия. Вики е..
Софтуерната програма към апарата за изкуствена вентилация на новородени помага на деца, които имат проблеми с дишането. За болница „Шейново“ този софтуер е необходим, тъй като той дозира количеството въздух, когато се прави изкуственото дишане на пациент и това не води до физическо нараняване. „Това е допълнителна програма към дихателни..
Главният прокурор трябва да разполага с най-високите професионални и нравствени качества. Това заяви пред БНР с ъдия Владислава Цариградска...
Скалният град на траките край Кърджали е включен в топ 10 на световните обекти, според класация на вестник „Гардиън“. Перперикон попада сред най-добрите..
Осмият в страната Младежки център беше открит в Габрово. Той е разположен в сградата на бившия Летен театър в града, която беше изцяло преустроена...