Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почитат Гена Димитрова с паметна плоча във Виена

Снимка: Сдружение "Лилавият лебед"

В предколедните дни, на 14 декември, впечатляващо по своя замисъл събитие в австрийската столица отдаде почит към паметта на една от най-значимите и ярки фигури на българското оперно изкуство - световноизвестния сопран Гена Димитрова. Нейното име бе увековечено във Виена с паметна плоча, която бе поставена до входа на сградата на улица “Mühlgasse“ 22 в централния, четвърти район на града. Тук се помещава жилището, в което оперната прима е живяла от 1985 до 2005 г.

Инициативата за този благороден жест е на Сдружението за култура и изкуство “Лилавият лебед“ с председател д-р Александър Александров. Проектът е осъществен напълно безвъзмездно, като разходите по организацията и реализацията са поети от членове и приятели на сдружение “Лилавият лебед“, сред които много активна роля и ангажираност има българският оперен певец Апостол Миленков.

Специално за слушателите на предаването “Алегро виваче“ по "Хоризонт" д-р Александър Александров сподели подробности за зараждането на идеята за този възпоменателен знак и за дългия път на едно благородно дело, извървян с помощта на приятели и съмишленици. Д-р Александър Александров произнесе и кратко слово на официалната церемония по откриването на паметната плоча. 

За да присъстват на събитието, специално от България пристигнаха най-близките роднини на Гена Димитрова - нейната сестра Надка Русева и осиновената й племенница Милена Стойкова. Проявата бе уважена и от българския посланик в Австрия д-р Иван Сираков, посланик Емилия Кралева – постоянен представител на България в ООН и ОССЕ, австрийския дипломат и посланик Георг Потика, представители на Културните инситути на Италия и Русия в Австрия, на Българската православна църква в Австрия “Св. Иван Рилски“, както и приятели на голямата оперна прима, сред които певиците Елена Филипова и Весела Златева, диригентът Алесандро Палиаци и мн.др. 

Развълнуван бе и представителят на община Виена г-н Герхард Ценк, който сподели: “Толкова съм щастлив и горд от факта, че една велика оперна певица е имала тук своя дом в продължение на 20 години. Това е потвърждение, че Виена и в частност този централен район на града предоставят прекрасни възможности за живот и привличат изявени хора на изкуството.“

След откриването на паметната плоча последва премиерната за Австрия прожекция на документалния филм “Обич за Гена“ с автор Димитър Сотиров и продуцент и оператор Милена Стойкова. Прожекцията се състоя при голям интерес в балната зала на Консерватория “Прайнер“ и бе съпътствана от фотоизложба с кадри на Гена Димитрова в нейни коронни роли.

Цялото събитие  се проведе под официалния патронаж на посланика на България в Австрия д-р Иван Сираков, който видимо развълнуван сподели своята емоция и обяви началото на нови, предстоящи инициативи, които да отдадат почит към паметта  на известни българи, оставили трайна следа със своето дело и творчество в Австрия.

Чуйте още интересни подробности и интервюта в звуковите файлове.
Снимки: Сдружение “Лилавият лебед“ и Фондация “Гена Димитрова“.


 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01

26 песни на финала на второто издание на Младежкия конкурс за нова песен

26 песни отиват на големия финал на Младежкия конкурс за нова песен, който ще се проведе днес, 22-ри ноември , съобщиха от "Музикаутор".  Финалистите са определени с лед оспорвано състезание в двете конкурсни вечери в сряда и четвъртък – 20-и и 21-ви ноември. Финалът ще се проведе в Националния студентски дом от 17 часа, а входът е 10 лева...

публикувано на 22.11.24 в 15:48