Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Деси Андонова и книгата на живота

2
Снимка: Тихомир Рачев


Дебютният солов албум на Деси Андонова е вече факт! Ето това се казва позитивен и вдъхновяващ край на годината с обнадежден поглед към предстоящата 2020-а! Българската музикална сцена е по-жива отвсякога!

Албумът носи името "Audio Book" и включва 10 страхотни трака, като всеки от тях е написан в различно време. Голяма част от парчетата излязоха като сингли в последните 2 години, други пък са стари идеи с нов аранжимент, които заживяват своят красив втори живот.

Музикални продуценти на албума са дългогодишните сценични и идеологични партньори на Деси - тромбониста Божидар Василев - Тромбоби и барабаниста Васил Вутев, които в компанията на Димитър Горчаков (клавишни), Георги Дончев (бас) и Петър Йотов (китара), са и членове на нейната банда. На събитието, с което тя представи албума си, присъстваха и двама специални гости и приятели на Деси, който също имат пръст в разбъркването на чудесната продукция "Audio Book" - тромпетистът Росен Захариев - Роко и Евден Димитров (бас).

Албумът е истинско събитие за нейните почитатели, за които дългото чакане приключи. И то по толкова страхотен начин!

"Отне ми доста време. Имах други задачи в този живот и други проекти и е трябвало да го извървя този път за да съм щастлива истински от резултата. Отлагах правенето на този албум, но сега в крайна сметка съм безкрайно щастлива от резултата, защото го направих с едни изключителни музиканти и хора. Много съм благодарна, че те се съгласиха и че сме заедно в това пътешествие", сподели Деси.

Деси Андонова завършва музикалното училище в София със специалност класическо пеене. Малко след това открива себе си в съвременните музикални жанрове, а първата група в която участва е "Scam". След това кариерата ѝ преминава през куп различни проекти - "Plastic Hi Fi", "Phuture Shock" и "Sentimental Swingers", а като добавим и дългогодишната ѝ и успешна кариера като DJ, присъствието ѝ на музикалната сцена у нас става още по-важно.

Освен певица, текстописец и DJ, Деси Андонова има и още една важна роля, с която се справя успешно - тази на майка. Тя споделя, че това да си родител може да те промени не само като личност, а и като творец.

"Светоусещането ми се промени генерално и неминуемо това се е отразило и на творчеството ми...Тя ми влияе пряко - на експериментите, моментно на посоката на това което правя...Говорим си с Янтра. За мен като родител това е много важно. Опитвайки се да променям себе си, споделям го с нея...Имам вяра в децата ни. Има светло бъдеще за човечеството."

С вдъхновяващи артисти като Деси Андонова със сигурност има светло бъдеще и за музиката в България.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Спектакълът "От другата страна на живота" тази вечер на софийска сцена

Спектакълът "От другата страна на живота" може да се гледа тази вечер от 19.30 часа на софийска сцена - камерна сцена в Театър "Сълза и смях". След години в Америка актрисата и драматург Светлана Атанасова успява да убеди автора Петър Анастасов да ѝ даде съгласието си и тя сама да напише продължение на една легендарна пиеса - "Голям колкото..

публикувано на 28.04.25 в 12:45

Българският джаз има своя нов биг бенд Sofia Jazz Collective

Повече за създаването и дейността на джаз колектива можете да чуете в звуковия файл в началото на статията.

публикувано на 27.04.25 в 14:40

Какво ни свързва – храната и изкуството

Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото  с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..

публикувано на 26.04.25 в 14:06

"Литературни срещи 2025" - археология на паметта

Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..

публикувано на 25.04.25 в 09:57

Спомени за Георги Златев - Черкин

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин.  Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..

публикувано на 23.04.25 в 17:25

Пианистката Злата Чочиева - между класиката и джаза

 Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..

публикувано на 23.04.25 в 16:39
Греди Асса

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги"

Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..

публикувано на 23.04.25 в 10:40