Ново литературно списание ще бъде в книжарниците до дни.
В първия брой на списание "ТЕКСТИЛ" е публикувана проза, поезия и есета от български и чуждестранни автори. Списанието е със 108 страници и ще излиза два пъти в годината - през зимата и през лятото.
Профилът
Зад проекта стоят поетът и преводач Петя Хайнрих, филологът и преподавател в Нов български университет д-р Георги Гочев и художникът Дамян Дамянов.
"В България литературните списания обикновено се адресират по два начина. Едните списания се адресират към някаква много широка публика, традиционно е така, към, така да се каже, целия български народ. Другите се опитват да развиват някаква собствена естетика и да се насочват към някаква малка група хора. Нашето списание иска да се позиционира някак си в средата, между тези две традиционни групи и да бъде насочено по-скоро към една средна публика, която средна публика няма конкретна естетика, не търси конкретна естетика, но не търси посланията, адресирани към целия народ", обясни в предаването "Хоризонт до обед" Георги Гочев от екипа на изданието.
Българите зад граница
Една от групите, които списанието иска да приобщи като читатели, са хората, които живеят в други страни, но пишат на български език.
"Тя (групата - бел. ред.) е жива и е хубава по много причини. Тези хора не общуват пряко с българският език, който в медиите и навсякъде повече или по-малко се опошлява. И те имат една такава по-особена, отдалечена представа за българския, която позволява да се кажат някои неща по много хубав начин", смята университетският преподавател.
За трудния път на литературните списания той заяви, че проблемът не е само финансов.
Смъртта на литературните списания
"Всъщност издържането на едно литературно издание чисто финансово не е толкова трудно. Литературните издания възникват от някаква среда. Проблемът е по-скоро със състоянието на българските културни среди, т.е. дали те са живи културни среди, дали са осигурили приемственост, защото когато нещо съществува 25 години и повече, то повече или по-малко, чисто човешки изчерпва силите си и се уморява. И стига до естествен край, ако не осигури някаква приемственост", коментира Георги Гочев от НБУ.
В първият брой на списание "ТЕКСТИЛ" са публикувани текстове от 13 автори, от тях 11 са български. "Това са съвременни български автори, които пишат поезия, проза и есета. Имаме един текст на покойния Богдан Богданов от една негова неиздадена книга. Един много красив фрагмент за музиката", разказа още Гочев.
Сговорчивата власт
В момента имаме една уникална ситуация, при която управлява партия, която чудесно представя идеала за добър живот на българския консуматор, посочи Гочев относно актуалните събития в страната извън литературната сцена.
"Според мен като цяло българите са задоволени от живота си. Говоря за този съвсем битов начин, по който се живее. Магазините са пълни, моловете са пълни, пазарува се, пътува се. Консумативната страна на българския живот е задоволена и българската власт е сговорчива. Властта, която в момента ни управлява, е сговорчива в уговарянето на консуматорските желания на българина. Ако ти поискаш нещо от тази власт, тя ти го дава. Въпросът е какво се иска".
Промяната настъпва тогава, когато консенсус между хора и власт няма, а такъв консенсус в момента в България съществува, подчерта Георги Гочев.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..