Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2019: Година на социални борби в Латинска Америка

Привърженици на опозиционния лидер Хуан Гуайдо на протест в Каракас.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Социалните борби бяха определящи за годината в Латинска Америка - от Каракас до Сантяго жителите на континента поискаха по-добър живот. Гневът имаше разнообразни измерения, стигащи и до феминистките борби в Чили, създали химна „Насилник на пътя“. Разочарованите от политическата корупция, престъпността, бедността и различните видове неравенства латиноамериканци обаче се намират в средата и на геополитически съревнования, които наред с променливата харизма на политическите лидери ще направляват настоящето и бъдещето на континента.

Гуайдо срещу Мадуро

Председателят на венецуелския парламент Хуан Гуайдо се самопровъзгласи за държавен глава в края на януари. В началото на 2019 Николас Мадуро положи нова клетва като президент след избори, в които опозицията не участва и не призна. Случайно или не, минути след клетвата на Гуайдо, Съединените щати излязоха с подготвена позиция, признаваща опозиционера за временен президент. В следващите дни ги последваха регионални съюзници като Бразилия и Колумбия, и отвъдокеански, като Европейския съюз и България. 

Президентът на Венецуела Николас Мадуро (вляво) и опозиционният лидер Хуан Гуайдо.

Масова миграция

Към момента на клетвата на Гуайдо над 2 милиона венецуелци бяха избягали най-вече към съседни страни. Причините - тежка икономическа криза, гарнирана с видима корупция в социалистическия държавен апарат на чавистите и високи нива на битова престъпност. Емигриралите нараснаха до 4,5 милиона души през годината. Ситуацията, която властите на Мадуро отдаваха най-вече на ниските цени на петрола, още преди 3 години беше довела до парламентарно мнозинство на опозицията и последвала остра институционална битка.

Координацията в действията през януари обаче показа и отношението на Тръмп, заменило сравнителната дипломатичност при Обама. Нарастващите икономически санкции срещу властите на Мадуро прекратиха досегашното положение, в което американски компании си купуваха от държавния петрол на гласовитите антиимпериалисти в Каракас. От друга страна зад Мадуро твърдо застанаха Русия и Китай, придобили силни позиции във Венецуела - страната с най-големите залежи на „черно злато“ и питейна вода в света. Поради тази или друга причина и въпреки някои заплахи от страна на американския президент и подчинените му, САЩ не изпратиха военни във Венецуела. 

Насред вътрешен и геополитически конфликт ежедневната ситуация за венецуелците продължи да бъде тежка. Към рекордната инфлация и липсата на стоки, тази година прибави чести проблеми с електрическото захранване, които Мадуро отдаде на високотехнологична атака на Съединените щати.

Гуайдо беше подкрепян от стотици хиляди свои привърженици, често влизащи в битки със силите за сигурност по улиците на Венецуела, но пред също толкова големи митинги, с по-празнична атмосфера, говореше и Мадуро.

По-важното - през цялата бурна година наследникът на Чавес запази реалната държавна власт чрез подкрепата на армията, полицията и гражданските „колективос“, някои от които паравоенни. На 30 април Хуан Гуайдо обяви, че има подкрепата на военните, показвайки се до въоръжени лица, преминали на негова страна. Още в следващите часове това се оказа блъф, като униформените застанаха на пътя на протестиращите привърженици на опозицията.

Пред „Хоризонт“ посланикът на властите на Мадуро в България Ориета Капони определи ситуацията така:

Ориета Капони, посланик на Венецуела в България

„Във всички революционни процеси по света винаги е имало предатели. Става въпрос за малка група полковници от армията и разузнаването. Действията на тези хора винаги са провокирани от САЩ чрез долари. Тези пари, които използват САЩ, в голямата си част са на народа на Венецуела. Защото понастоящем правителството на Венецуела има 30 милиарда долара, блокирани в международни банки“.

Официалният представител на Гуайдо у нас Естефания Мелендес ѝ отговори:

Естефания Мелендес

„Това е познатата реторика на режима, с която прикриват катастрофата във Венецуела през последните 20 г. САЩ са най-голямата демокрация и това са лъжи“.

Лятото донесе преговори под европейска егида между представители на Гуайдо и Мадуро, които в крайна сметка се провалиха. Към момента опозицията продължава да зове за протести срещу т.нар. узурпаторски режим, но така и не спечели достатъчно подкрепата от обикновените венецуелци, независимо от разочарованието им. Веднъж заради неясните си планове за бъдещето, включващи частична или пълна приватизация на петролни залежи и социални услуги, както и влизане на изгонения от Чавес Международен валутен фонд. Втори път, защото предвид режима Пунто-Фихо, предшествал чавизма, във Венецуела и други страни на континента никой не вярва достатъчно на лоялни на САЩ политици. 

Бразилският Тръмп

Начело на най-голямата страна в Латинска Америка обаче застана човек, оприличаван на Тръмп - новият бразилски президент Жаир Болсонаро.

Болсонаро, определян като крайнодесен, е известен с противоречиви изказвания във възхвала на военната диктатура, управлявала до 80-те, както и с прояви на расизъм и женомразство. Бразилците го избраха като силната личност, обещала безкомпромисно отношение към два от символите на страната - политическа корупция и наркопрестъпността във фавелите.

Жаир Болсонаро на среща с Доналд Тръмп

Неволи за Моралес

Краят на социализма, поне на този етап, сякаш дойде и в съседна Боливия, с оставката на дългогодишния президент Ево Моралес.

Така харизматичният индианец и бивш кока фермер Моралес напусна в посока Мексико, след като за разлика от Мадуро, беше изоставен от армията и полицията. Въоръжените сили застанаха на страната на протестиращите, излезли по улиците заради съмнения за манипулации при преизбирането на Моралес още на първи тур през октомври.

Той определи случилото се като дирижиран от САЩ преврат. Сенаторката Янине Анес сбъдна мечтата на Хуан Гуайдо и стана временен държавен глава на Боливия с ясната задача да организира нови президентски избори.

Янине Анес

Но заедно с изборите Анес промени и геополитическата ориентация на страната, като призна временната власт на Гуайдо във Венецуела. Наред с това привърженици на Моралес, облагодетелствани от икономическия растеж и намаляването на бедността през 14-те години на управлението му, замениха противниците му по улиците. В крайна сметка над 30 души загинаха в различни сблъсъци, включително след като полицията нападна погребална процесия. Моралес поведе медийна битка срещу новата власт от Мексико, а впоследствие и от Аржентина, където получи убежище. 

Така през 2019 година Тръмп спечели съюзници в Бразилия и Боливия, но в бурния ѝ край негови приятели в региона се оказаха в беда. В Чили всичко започна със студентски протест срещу впоследствие отменено увеличение в цената на метрото в Сантяго.

Вълнения в Чили

Демонстрациите се разраснаха до общ протест срещу управлението на консерватора-милиардер Себастиан Пинера и неолибералните политики, започнали още преди 40 години при подкрепения от ЦРУ режим на Аугусто Пиночет. Приватизацията в обществени услуги като транспорта, образованието, здравеопазването и пенсиите в крайна сметка ги направи недостъпни за много чилийци, а рекордният за района икономически растеж облагодетелства най-вече богатите.

Въпреки недоволството и обвиненията срещу армията и полицията в убийства на протестиращи, Пинера реши да е лице на промяната.

Протест в Чили.

Освен в Чили, протести със социални искания постепенно завладяха Еквадор и Колумбия, а Аржентина замени консервативния президент Маурисио Макри с перониста Алберто Фернандес, подкрепян от добре познатата Кристина Киршнер, този път в ролята на вицепрезидент.

Вицепрезидентката на Аржентина Кристина Киршнер и държавният глава Алберто Фернандес.

Целия годишен обзор можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Украйна може да подпише в петък споразумението със САЩ

Украйна се е съгласила с предложената от Съединените щати сделка за украинските редкоземни минерали.  Съответното споразумение може да бъде подписано в петък, предаде Франс прес, като се позова на високопоставен украински представител. "Сега представители на правителството работят над детайлите. Обмисляме посещение във Вашингтон в петък за..

публикувано на 25.02.25 в 22:02
Илон Мъск

Над 230 000 канадци са подписали петиция за отнемане на канадското гражданство на Илон Мъск

Илон Мъск ще присъства на първото заседание на кабинета за втория мандат на президента Доналд Тръмп в сряда. Най-богатият човек в света и основен дарител на Тръмп, Мъск няма министерски портфейл или официални правомощия за вземане на решения, но има статут на "специален държавен служител" и "старши съветник на президента", оглавяващ Департамента..

публикувано на 25.02.25 в 21:58
Папа Франциск - 5 май 2024 г.

Папа Франциск е в критично, но стабилно състояние

В медицинския бюлетин, публикуван от пресслужбата на Светия Престол, се съобщава, че: "Клиничните състояния на Светия отец остават критични, но стабилни. Не са настъпили остри респираторни епизоди и хемодинамичните параметри продължават да бъдат стабилни". Направена е планова компютърна томография за радиологично проследяване на двустранната..

публикувано на 25.02.25 в 21:54
Киър Стармър и Еманюел Макрон

Стармър и Макрон заявиха, че приветстват лидерството на Тръмп в усилията за мир в Украйна

Британският премиер Киър Стармър и френският президент Еманюел Макрон заявиха, че приветстват лидерството на президента на Съединените щати Доналд Тръмп в усилията за постигане на траен мир в Украйна. Това стана ясно след телофонен разговор между Стармър и Макрон.  Говорител на офиса на Стармър допълни, че двамата лидери са повторили позицията..

публикувано на 25.02.25 в 21:50

Приютът за безстопанствени животни в Добрич моли за дарения на хранителни продукти

Общинският приют за безстопанствени животни в Добрич апелира за дарения на хранителни продукти. Заради ниските температури през последните седмици дажбата на настанените там кучета е увеличена и храната им е недостатъчна. Необходими са както консерви, така и суха храна на гранули. Около 80 кучета са настанени в момента в Общинския приют за..

публикувано на 25.02.25 в 20:51

Дамаск: Всички въоръжени групи извън армията са "забранени"

В заключителната декларация на конференцията за национален диалог в Сирия, която се проведе днес в Дамаск, се казва, че всички въоръжени групи извън армията на страната се считат за "забранени", предаде АФП. Сирия призова Израел да се изтегли от нейни територии Участниците призовават и за "монопол върху оръжията от страна на..

публикувано на 25.02.25 в 20:02
Министърът на енергетиката Жечо Станков

Министърът на енергетиката: Нашата цел е да се превърнем в най-голямата балансираща мощност в Югоизточна Европа

Повишаването на енергийната свързаност между страните в региона ще даде възможност за намаляване на цените на тока в региона, за повишаване на конкурентоспособността и за сигурност на доставките. Това каза енергийният министър Жечо Станков по време на годишната конференция Energy Summit, организирана от в. "Капитал": "Нашата цел е да се превърнем в..

публикувано на 25.02.25 в 19:54