Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

2019: Повече пари за образование, спад на резултатите на учениците

Снимка: БГНЕС

През 2019 година имаше повече пари за образование. Спаднаха обаче резултатите на българските ученици на матурите и в международното изследване PISA. Продължават да не достигат и учители.

Въпреки повечето пари за учителски заплати и тази учебна година започна със стотици свободни работни места за педагози. Според проучване на синдикат „Образование“ към КТ „Подкрепа“ факторите, които отблъскват младите от образованието, са стресовата работна среда, свръхнатоварването, агресията и ненужните административни задачи.

През изминаващата година матурата по български език и литература постави рекорд по най-ниски резултати. Двойките на нея бяха с 1300 повече от предишната година, а от личните оценки - с 1400 по-малко. Работата с текст е едно от нещата, затруднили най-много учениците по време на матурата, коментира Евгения Костадинова, експерт в МОН. 

Спад на резултатите на българските ученици отчете и международното изследване за 2018 година PISA. Изследването обхваща областите „четене“, „математика“ и „природни науки“, а България изостава и в трите.

Според министъра на образованието Красимир Вълчев е необходима промяна на учебните програми и на методите на преподаване.

Въпреки по-лошите резултати на матурите и в изследването обаче българските ученици продължиха да печелят признания по целия свят. Тази година олимпийските отбори по природни науки на България спечелиха близо 80 медала на различни международни състезания.

17-годишният Матей Петков - златен медалист по лингвистика на Международната олимпиада в Южна Корея, е категоричен, че добрите познания са важна част от успеха, но допълни: 

„Стриктният режим не съм сигурен, че дава най-добри резултати. По-скоро създава лека неприязън към съответния предмет. С позитивна нагласа трябва да се тръгва към всяко начинание и тогава шансът за успех се увеличава многократно“.

Обзор по темата можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тримесечните доходи на член от домакинството нарастват до 3371 лв., а разходите - до 3033 лв.

Тримесечният общ доход средно на лице от домакинство през четвъртото тримесечие на 2024 г. е 3371 лв., като нараства със 17,6% спрямо същия период на 2023, показват данни на Националният статистически институт. В същото време тримесечният общ разход средно на лице от домакинство се повишава с 13,7% до 3033 лв. Най-висок относителен дял в..

публикувано на 18.02.25 в 11:42
Хакан Фидан

Турция и Сърбия са готови да бъдат домакини на мирни преговори между Украйна и Русия

Министърът на външните работи на Турция Хакан Фидан заяви по време на интервю за турския телевизионен канал "ТРТ Уърлд", че страната е готова не само да участва, но и да е домакин на мирни преговори между Украйна и Русия, съобщава електронното издание на в."Биргюн". "В един идеален свят бихме се радвали да видим запазената териториална цялост..

публикувано на 18.02.25 в 11:37

Мъж е със спукан череп след падане в изкоп

Мъж е със спукан череп, след като е паднал в изкоп на новострояща се сграда в село Петково край Елин Пелин. Това съобщиха от ОД на МВР – София. Инцидентът е станал вчера сутринта. Служители на реда са извършили оглед на мястото. Пострадалият е настанен в болница със спукан в основата череп.

публикувано на 18.02.25 в 11:18
Оператор заснема Fugaku, японски суперкомпютър

Петър Статев: Ако ни одобрят проекта с ИНСАЙТ, в рамките на 2026 г. ще построим фабрика за ИИ

Работим заедно с ИНСАЙТ на СУ "Св. Климент Охридски" по обновяването на суперкомпютърът ни "Дискавърър" и заедно кандидатствахме за създаване на фабрика за изкуствен интелект, но първо трябва да ни одобрят. Ако ни одобрят, в рамките на 2026 г., ще построим фабриката и ще имаме ресурс със 100 пъти по-голям от досегашния, каза в интервю пред..

публикувано на 18.02.25 в 11:13

В стабилно състояние е медсестрата, ранена при ПТП-то с линейка край Владая

Пострадалата медицинска сестра при инцидента с линейка, която се обърна около 15 ч. вчера при Владая, е в стабилно състояние.  Тя е откарана в "Пирогов", казаха за БНР от болницата в Кюстендил, където тя и шофьорът работят.  Шофьорът е пострадал леко, той не е на болнично лечение.  Колата се прибирала към Кюстендил, след като закарала..

публикувано на 18.02.25 в 11:04

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката"

Закъсал тир е причината за затварянето на пътен възел "Петолъчката" в посока пътя Котел - Омуртаг, съобщи директорът на Областно пътно управление Сливен Митко Иванов. Товарният автомобил е закъсал на изкачването след село Мокрен, но вече е изтеглен. От Областна администрация съобщиха за друг закъсал тир в района село Тича. Предприети са..

публикувано на 18.02.25 в 11:02

И в Босилеград отбелязват 152-годишнината от гибелта на Васил Левски

152 години от гибелта на Васил Левски ще бъде отбелязана  в Босилеград на 18 февруари. По традициия на тази дата,за да могат да пристигнат повече почитатели на Апостола от България. Организатори са от Столична община – дирекция "Култура",  Културноинформационния център "Босилеград", Сдружението "ГЛАС" и Гражданският комитет "Западни покрайнини".  От..

публикувано на 18.02.25 в 10:57