Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зад декорите на празника с Дядо Коледа и Снежанка

Георги Николов, Теодора Пеева и Емил Трайков
Снимка: Иван Русланов

„Стремя се да бъда продавач на усмивки през цялото време. В ролята си на комедиант в живота, на ентъртейнър, на актьор – това е нещо, което е специално – когато успяваш да подариш усмивки, без значение на какво събитие си, пред какви хора си. Получи ли се това нещо, Дядо Коледа е щастлив.“ Това признава в студиото на „Хоризонт“ Георги Николов, който влиза в ролята на Дядо Коледа и за радиоефира.
      

Емил Трайков, Георги Николов и Теодора Пеева - двама Дядо Коледовци и една Снежанка участваха в „Изотопия“, за да разкрият любопитни и важни детайли около предколедното и коледно битие на вълшебните персонажи.

Снежанка дава идеи на Дядо Коледа какви да са подаръците, казва Теодора Пеева. „Освен че децата си пожелават нещо определено, тя може да го посъветва – сложи тази червена панделка, сложи зелен цвят на някой от подаръците. Пренася много панделки. Това е много тежка работа.“

Според Георги, „тя внася много чар в един изцяло мъжки свят на Дядо Коледа и джуджета", които пък могат да бъдат всякакви – по-можещи, по-мързеливи или просто странни.

Зает човек

„Дядо Коледа е страшно зает човек. Той трябва да разбира от фермерство, за да може да отглежда елените. Същевременно да бъде и шофьор, за да може да им прекарва храна“, разкрива Емил.

„Дядо Коледа трябва да бъде майстор на хумора. Само „Хо-хо-хо! Скъпи деца, слушкахте ли?“ вече далеч не е достатъчно в нашите времена. За да бъде един Дядо Коледа атрактивен – не само като възраст и тази аура, която носи истинският Дядо Коледа, един Дядо Коледа трябва да може да влезе в света на най-малките“, присъединява се Георги.

Емил Трайков

Коледата е вълшебство, тайнство, магия, обич, уважение – всичко това накуп е Дядо Коледа, обобщава Емил Трайков.

Да събудиш невярващите

„Аз съм имал случаи, където ходя и будя деца в къщите, рано сутринта, на Коледата, и такива, които почват да не вярват в Дядо Коледа – и като ги събудя в леглото и той почва да се щипе и да вика: това не е истина.“

На него му се наложило да се спуска по въжена стълба от балкон в къща в Панчарево, с подаръците, за да опровергае един куп четвъртокласници, малко прибързано решили, че не съществува.

Майстор на хумора

Дядо Коледа е чудат и чудотворен герой. „Една от целите е още в първата минута да видят, че това е един много духовит Дядо Коледа. Това нещо се оценява. Не казвам, че Дядо Коледа е, с извинение, простак, който ръси някакви къси, евтини смешки. Това не е така. В един момент те не го пускат, защото очакват още малко от него. Те си взеха подаръците, уж вече не си им интересен, а не е така“, разказва Георги.

Теодора Пеева и Георги Николов

В този момент според Георги Николов се появява още една магия – че Дядо Коледа, в неговата премерена модерност, без да изкривява представата за Добрия старец, изненадва всички – не само децата, но и джуджетата и Снежанка, които уж добре го познават.

Фотосесия с домашни любимци

В контекста на новата тенденция да снимаш домашния си любимец с Дядо Коледа, тази година Емил Трайков имал интересна фотосесия с кокошка. Досега се е снимал с пор, крокодил, питон и таралеж, както и безброй породи кучета. „Има зоомагазини, които си имат и клиника, и те правят за своите клиенти безвъзмездно фотосесия. Започва от средата на ноември и продължава една седмица преди Бъдни вечер всяка събота и неделя. Минимумът животни, които се снимат за около 8 часа е 60, стигаме до 120.“

Само на Коледа, подарък под елхата – това е един миг, кулминацията. Друго е очакването на празника и емоцията, което го удължава, смята Георги, който има тригодишна дъщеря. Емил го съветва да не играе пред детето си ролята на Дядо Коледа, например да се преоблича на тържеството в детската градина. „Затова тогава организирай по този начин нещата да не си ти Дядо Коледа.“

Снежанка е с булчинската рокля на своята майка, която за миг не се поколебала, щом разбрала за какво ще я използва дъщеря й. Самата Теодора Пеева също има петгодишно дете и разказва реална история.

„Вкъщи постоянно има костюми, бради, мустаци на Дядо Коледа, защото татко й също влиза в ролята на Дядо Коледа. Реално в нейната детска градина Дядо Коледа беше самият неин баща. Тя не го позна. Даже не заподозря, че това е татко й.“

Коледен печат

Писмата са един от най-важните моменти при настъпващата Коледа, казва Георги.

„Аз съм си направил специален печат, който е пощата на Дядо Коледа. И те ми изпращат писма. Аз им отговарям. И малките деца, отивайки при тях, вадя писмото и чета какво е искал, за да извадя подаръка. Просто магията става по-истинска“, разказва Емил.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Фотосесия с Дядо Коледа и Снежанка: Иван Русланов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32