Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Зад декорите на празника с Дядо Коледа и Снежанка

Георги Николов, Теодора Пеева и Емил Трайков
Снимка: Иван Русланов

„Стремя се да бъда продавач на усмивки през цялото време. В ролята си на комедиант в живота, на ентъртейнър, на актьор – това е нещо, което е специално – когато успяваш да подариш усмивки, без значение на какво събитие си, пред какви хора си. Получи ли се това нещо, Дядо Коледа е щастлив.“ Това признава в студиото на „Хоризонт“ Георги Николов, който влиза в ролята на Дядо Коледа и за радиоефира.
      

Емил Трайков, Георги Николов и Теодора Пеева - двама Дядо Коледовци и една Снежанка участваха в „Изотопия“, за да разкрият любопитни и важни детайли около предколедното и коледно битие на вълшебните персонажи.

Снежанка дава идеи на Дядо Коледа какви да са подаръците, казва Теодора Пеева. „Освен че децата си пожелават нещо определено, тя може да го посъветва – сложи тази червена панделка, сложи зелен цвят на някой от подаръците. Пренася много панделки. Това е много тежка работа.“

Според Георги, „тя внася много чар в един изцяло мъжки свят на Дядо Коледа и джуджета", които пък могат да бъдат всякакви – по-можещи, по-мързеливи или просто странни.

Зает човек

„Дядо Коледа е страшно зает човек. Той трябва да разбира от фермерство, за да може да отглежда елените. Същевременно да бъде и шофьор, за да може да им прекарва храна“, разкрива Емил.

„Дядо Коледа трябва да бъде майстор на хумора. Само „Хо-хо-хо! Скъпи деца, слушкахте ли?“ вече далеч не е достатъчно в нашите времена. За да бъде един Дядо Коледа атрактивен – не само като възраст и тази аура, която носи истинският Дядо Коледа, един Дядо Коледа трябва да може да влезе в света на най-малките“, присъединява се Георги.

Емил Трайков

Коледата е вълшебство, тайнство, магия, обич, уважение – всичко това накуп е Дядо Коледа, обобщава Емил Трайков.

Да събудиш невярващите

„Аз съм имал случаи, където ходя и будя деца в къщите, рано сутринта, на Коледата, и такива, които почват да не вярват в Дядо Коледа – и като ги събудя в леглото и той почва да се щипе и да вика: това не е истина.“

На него му се наложило да се спуска по въжена стълба от балкон в къща в Панчарево, с подаръците, за да опровергае един куп четвъртокласници, малко прибързано решили, че не съществува.

Майстор на хумора

Дядо Коледа е чудат и чудотворен герой. „Една от целите е още в първата минута да видят, че това е един много духовит Дядо Коледа. Това нещо се оценява. Не казвам, че Дядо Коледа е, с извинение, простак, който ръси някакви къси, евтини смешки. Това не е така. В един момент те не го пускат, защото очакват още малко от него. Те си взеха подаръците, уж вече не си им интересен, а не е така“, разказва Георги.

Теодора Пеева и Георги Николов

В този момент според Георги Николов се появява още една магия – че Дядо Коледа, в неговата премерена модерност, без да изкривява представата за Добрия старец, изненадва всички – не само децата, но и джуджетата и Снежанка, които уж добре го познават.

Фотосесия с домашни любимци

В контекста на новата тенденция да снимаш домашния си любимец с Дядо Коледа, тази година Емил Трайков имал интересна фотосесия с кокошка. Досега се е снимал с пор, крокодил, питон и таралеж, както и безброй породи кучета. „Има зоомагазини, които си имат и клиника, и те правят за своите клиенти безвъзмездно фотосесия. Започва от средата на ноември и продължава една седмица преди Бъдни вечер всяка събота и неделя. Минимумът животни, които се снимат за около 8 часа е 60, стигаме до 120.“

Само на Коледа, подарък под елхата – това е един миг, кулминацията. Друго е очакването на празника и емоцията, което го удължава, смята Георги, който има тригодишна дъщеря. Емил го съветва да не играе пред детето си ролята на Дядо Коледа, например да се преоблича на тържеството в детската градина. „Затова тогава организирай по този начин нещата да не си ти Дядо Коледа.“

Снежанка е с булчинската рокля на своята майка, която за миг не се поколебала, щом разбрала за какво ще я използва дъщеря й. Самата Теодора Пеева също има петгодишно дете и разказва реална история.

„Вкъщи постоянно има костюми, бради, мустаци на Дядо Коледа, защото татко й също влиза в ролята на Дядо Коледа. Реално в нейната детска градина Дядо Коледа беше самият неин баща. Тя не го позна. Даже не заподозря, че това е татко й.“

Коледен печат

Писмата са един от най-важните моменти при настъпващата Коледа, казва Георги.

„Аз съм си направил специален печат, който е пощата на Дядо Коледа. И те ми изпращат писма. Аз им отговарям. И малките деца, отивайки при тях, вадя писмото и чета какво е искал, за да извадя подаръка. Просто магията става по-истинска“, разказва Емил.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Фотосесия с Дядо Коледа и Снежанка: Иван Русланов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Захари Карабашлиев

Захари Карабашлиев: Не бъдете спокойни… за да продължите да сте номер едно!

Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..

публикувано на 27.01.25 в 22:00
Доц. Йосиф Аврамов

Доц. Йосиф Аврамов за финансовата грамотност на българина

Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген.  В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..

публикувано на 27.01.25 в 09:21

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51