Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музикалната (не)зависимост на Hayes & Y

"Ако се възприемаш като артист и успееш да влезеш в тази роля, просто имаш нужда да създаваш... Изкуството, което правиш, няма как да не е отражение на това, което ти си"

3
Снимка: AchographY

Те са млади, креативни, амбициозни и различни. Те са трима българи и един финландец - Благослав Анастасов (вокали, китара), Радослав Лозански (китара), Ивайло Делев (бас) и Денис Холбек (барабани). Те са Hayes & Y и към днешна дата са една от най-активните, идейни и систематично прогресиращи български групи. Те са ярката светлина, която свети от сцените на британските клубове и всички там знаят – Hayes & Y идват от България.

Стиловите ограничения не са по вкуса им и всеки от бандата е допринесъл с нещо малко от себе си, за да се получи това красиво хомогенно звучене, което с годините успява да влезе под кожата на все повече хора. В света на Hayes & Y има място за всички – за почитателите на алтърнатив рок музиката, за тези, които харесват ню уейв, за феновете на инди-поп също.

"Всеки оставя своя отпечатък по един или друг начин върху музиката ни. Аз бих казал, че правим инди музика, но като цяло сме рок група, всичко идва от това", заяви вокалистът на бандата Благо.

Началото е наивно и неангажиращо – ученическа банда от възпитаници на Английската гимназия в София, които се събират, за да свирят любими парчета. С течение на времето обаче разбират, че интересът им се задълбочава все повече и лека-полека нещата започват да се оформят. В началото на 2011-а се качват за пръв път на сцена, а две години по-късно се заявяват като Hayes & Y. В първите две години от официалното начало момчетата се изявяват из столичните ъндърграунд клубове, а през 2015-а идва и първият им голям пробив. В компанията на сериозна конкуренция от доказали се имена на родната рок сцена те са избрани за подгряващата група преди участието на Kasabian на Spirit of Burgas.

Около този важен за тях момент групата натрупва и солидна продукция. През 2014-а излиза "Hayes & Y" – дебютното им "EP", а през следващата година издават и втория си краткосвирещ албум "The Only Thing Worse Than An Overpriced Bottle of Water", който е и един от най-успешните им до момента.

Окрилени от собствените си мечти и амбиции, момчетата решават, че ще опитат късмета си в чужбина и се отправят смело към едното от най-трудните места за пробив на световната сцена - Великобритания. След няколко месечен престой и редица концерти в Лондон те се местят в Манчестър, където вече 3 години са неизменно присъствие на клубните сцени в града. 

Ето какво сподели Ивайло, басист на групата, за решението да търсят реализация на Острова: 
"Доста рано решихме да тръгнем и да си търсим късмета в чужбина. Тук имаш някакъв таван на постиженията, който можеш да достигнеш. В чужбина възможностите са по-неограничени. С нашата музика, пеейки на английски, решихме, че това е най-правилната стъпка".

"Приятно изненадани сме от това колко много хора ни харесват в България. Мислихме си, че няма толкова публика за музиката, която правим. Оказа се, че не е така и че хората оценяват нещо, когато се прави с желание. Таванът в България е нещо, което все още не е ясно за нас, но така или иначе заминаването в чужбина ни помогна да увеличим аудиторията си тук, тъй като ни дава възможност да работим повече там и да се сравняваме с друг пазар", допълни Благо.

А когато опитваш да намериш мястото си в така дълбокото море от най-различни групи и изпълнители във Великобритания, със сигурност трябва да създаваш нова музика постоянно. Точно това се случва и с тях. Креативният процес на бандата заработва на пълни обороти и продукцията, която създават, започва да се разраства светкавично бързо. През 2017-а излиза третият им "EР" албум, озаглавен "Sinclair", а малко по-късно през същата година пускат и парчето "Always So Simple, Always So Cold", което се превръща в емблема на групата и до момента събира близо 400 хиляди прослушвания в Spotify. Следват още 3 от най-добрите им парчета - "The Feeling", "Over" и "BLUE", които излизат през 2018-а.

Въпреки успехите и нарастващия интерес към музиката им, не само от страна на българската, но и на британската публика, момчетата от Hayes & Y продължават да мечтаят и да поставят нови цели и предизвикателства пред себе си.

"Постоянно гледаме да имаме нови цели, които да ни дърпат напред. Всички неща, които са ни се случили до момента… Със сигурност не сме си мислили, че ще стигнем дотук. Някак си свикваш с някои постижения и с нарастването на публиката, особено в България. Поставяйки си нови цели – това е нещото, което ни води напред", каза китаристът на групата Радо.

В началото на тази година те издадоха своя четвърти краткосвирещ албум "Safeplace", а само преди месец излезе и техният най-нов сингъл "Disaster". Изобщо цялата 2019-a беше изключително успешна за групата и ще завърши по подобаващ начин. Между 28 и 30 декември Hayes & Y ще зарадват българските си почитатели с мини турне, което ще премине през София, Бургас и Пловдив.

Поговорихме си и за ролята на музикалните платформи, за конкуренцията тук и навън, както и за дългия път към успеха. А за какво още - чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 200 деца на галаконцерта "Млади фолклорни таланти" в Първо студио на БНР

Близо 200 деца ще вземат участие в 24-тия галаконцерт на лауреатите в конкурса "Млади фолклорни таланти" на предаването "Рано в неделя". Концертът започва в 14.00 часа и ще се проведе в първо студиото на Българското национално радио. Ще бъде предаван пряко в ефира на програма "Хоризонт". Водещи ще са Марина Маринова и Стиляна Алексиева...

публикувано на 16.02.25 в 08:47
Оли с наградата си на сцената на 75-ото издание на

"Санремо": Триумф на Оли - идол на младежката публика в Италия

На 75-ия фестивал на италианската песен "Санремо" победител стана Oли - настоящ идол на младежката публика  с песента "Balorda nostalgia" ("Глупава носталгия"). Събитието премина при голям зрителски интерес. Телевизионният зрителски вот, този на радиото и на пресцентъра на фестивала класираха на първо място Оли с песента "Balorda..

публикувано на 16.02.25 в 08:12

65 години ще чества Националното училище по изкуства "Проф. Веселин Стоянов" в Русе

Националното училище по изкуствата "Проф. Веселин Стоянов" в Русе ще чества през април своята 65-годишнина, но събитията по отбелязване й вече започнаха. Кореспондентката ни в Русе Ася Пенчева разказва за един концерт, в който ролите бяха сменени - на сцената бяха учителите, а в публиката – учениците. Репортаж може да чуете в звуковия..

публикувано на 16.02.25 в 08:00

Яфа Яркони представи представлението "Повярвай ми, ще дойде ден"

Да кажеш в прав текст по радиото какво мислиш за Израелско-палестинския отношения, да критикуваш в присъствието на израелските войници в окупираните територии, може да се случи само по най-разкрепостеното израелско радио.   Галей цаал (вълните на армията) и изказано от намиращата се на върха на славата си (през 2007 г.) Яфа Яркони. Въпреки..

публикувано на 16.02.25 в 06:33

Къщата на художниците в Плевен с изложба на Убавка и Костика

В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и утвърдени автори не само в България, а и в много страни. Техният път е минал именно през залите на тази галерия, които преди години са били техни ателиета. Именно тук те са създали част от своите..

публикувано на 16.02.25 в 05:51
18-тата изложба

18-тата Национална изложба "Българска археология"

От днес 18-та национална археологическа изложба , посветена на най-интересното, открито от археолозите през изминалата година, е достъпна за посетители. Мястото, както винаги е Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките. Изложбата представя над 500 експоната от 32 обект а, различни като вид и хронология, от..

публикувано на 15.02.25 в 09:00

Спомени за музикантите Константин Рамаданов и Константин Кугийски

На 7 февруари се навършиха 150 г. от рождението на Константин Рамаданов - хоров диригент и общественик от края на XIX и първата половина на XX век. А на 11 февруари се закръглят 120 г. от рождението на виолончелиста Константин Кугийски - член на прочутия квартет „Аврамов“ и професор в Музикалната академия, днес НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в..

публикувано на 14.02.25 в 18:57