Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мануела Попова: "Не се обиждай, но…" е огледало на обществото, в което живеем

Всички сме малцинство по някакъв признак, казва създателката на Фейсбук страницата

Снимка: pixabay.com

"Правим тази страница, за да се замислим за думите, които сме казвали преди или предстои да кажем и да си сложим обеца на ухото, да знаем, че може би не бива така." Това каза пред "Хоризонт" създателката на Фейсбук страницата "Не се обиждай, но…" Мануела Попова. Изисква се много малко да се замислиш дали думите, които произнасяш, биха наранили някого, вярва тя. 

Само дни след създаването на страницата тя набра изключително много последователи и предизвика огромен интерес, а в момента има над 40 хиляди харесвания, също над 40 хиляди души я следват.

„Бяха разказани много лични истории. Всяка от тях – различна по свой собствен начин. Именно заради това реших страницата да бъде такава“, сподели Мануела Попова в предаването „Преди всички“. В началото замисълът й бил да са нейни преживени истории или такива, на които е станала свидетел. След това форматът се отворил по естествен път.

"Изложба" на унизителни реплики

„Реших, че хората трябва да застават с лицата си, с имената си, с техните лични истории. Това, което виждате в момента, е просто една „изложба“ на унизителни реплики, на това как тези хора са успели да ги преодолеят, какво значат те за тях и какво значи болката им“, разказа тя.

„Кой не е ставал жертва на стереотипи? Всички сме малцинство по някакъв признак – било заради начина, по който изглеждаме, заради нещо, в което вярваме. Според мен именно оттам идва този интерес към страницата“, коментира Мануела.

Хейтът идва и от преживели го

Много често хейтът на страницата идва от хора, които са страдали от подобен проблем, отбеляза парадокса Мануела Попова. „И те така гледат – леко арогантно на това нещо. И казват: „Е, аз успях да се справя с тези неща, без да трябва да се оплаквам, без да трябва да казвам на никой, без да трябва хората да ме виждат, бях си кротко и тихичко самичък, сам си го преживях и какви сте вие, тръгнали да давате гласност на тези неща, все едно да мрънкате?“

Мануела Попова признава, че не оставя „най-грозните и отвратителни коментари, които не са в реда на нещата“, но други стават повод за дискусия. „Почти под всеки негативен коментар отдолу има много хора, които поставят други въпроси. Страницата е едно огледало на обществото, в което живеем.“

Да видиш отвъд познатото

Самата Мануела в началото също обрала много негативи заради начинанието си. Но приема това като вид катарзис. „Да видя нещо повече от това, което виждам всеки ден, от милите хора, които познавам. Проведох диалог с много от тези хейтъри. Когато има диалог, така се ражда по някакъв начин истината.“

Мануела Попова има увреждания, които определя като невидими. „Те не са в краката ми, не съм в количка, те са в тялото ми. И тъй като често, когато хората чуят думата инвалид или човек с увреждане, си мислят човек в количка, в безпомощно състояние, който не излиза често от тях. И когато аз бях на интервю за работа, трябваше да кажа, че идвам с решение от ТЕЛК за инвалидност. Човекът ме погледна от главата до петите и ми каза: „Какво ти има, те, инвалидите са в колички. Как така си инвалид?“

Може би подсъзнателно имаме склонността да омаловажаваме проблемите на другите, особено когато става въпрос за нещо, което не разбираме или е далеч от нас – например психичното здраве, смята Мануела Попова. Затова и една от мисиите на страницата е да образова хората „за тези различни състояния, които не са толкова видими и често не познаваме“.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Звездите слизат на земята - за астрофотографията като любов от пръв поглед

"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...

публикувано на 20.05.25 в 10:40
Йовчо Стоянов

В Русе беше показан луксозен албум с фотоси от периода 1920 - 1940 година

Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..

публикувано на 18.05.25 в 07:53

Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение

През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..

публикувано на 18.05.25 в 07:38

Изложба в Добрич представя историята на 46-и пехотен добрички полк

Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..

публикувано на 18.05.25 в 06:53

Радинела Павлова и Габриела Бебенова представиха филм за живота в ДФСГ "Интелект"

В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“.  На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището.  За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..

публикувано на 18.05.25 в 06:27
Столична община учреди награда за социално значим филм – първото отличие е за „Училище за надежда“

"Училище за надежда" спечели специалната награда на Столичната община за филм със социална значимост

За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..

публикувано на 18.05.25 в 04:53